لوله جدار چاه

لوله جدار چاه در دسته لوله های درز مستقیم قرار می گیرد که در صنایع کشاورزی و حفاری و پروژه های عمرانی مورد استفاده قرار می گیرد. این لوله از لوله های فولادی تهیه می گردد و در دو نوع شیاردار و بدون شیار تولید می شود. با قرار دادن این لوله ها در چاه، ستون چاه از محیط بیرون جدا می شود و از ریزش و آبدهی چاه جلوگیری می کند. عملیات قرارگیری این لوله در چاه بدین شکل است که لوله  را به میزان قابل توجهی به داخل چاه میفرستند تا از ریزش چاه جلوگیری شود. در طی این عملیات 4 یا 5 لوله در چاه قرار می گیرد. به لوله جداری اول لوله هادی گفته می شود که طولی برابر 5 متر دارد. قطر این لوله نیز 40 تا 43 اینچ می باشد. آخرین لوله جداری که به لوله آستری معروف است قطری 7 تا 9 اینچی دارد. لوله های جداری بعدی دارای طول 13 متر می باشند.  

کاربرد لوله جدار چاه

این لوله ها مزایا و کاربردهای فراوانی دارند که باعث شده است تا از آن در صنایع حفاری و کشاورزی بسیار استفاده شود. به تعدادی از این کاربردها در زیر اشاره شده است:

  • کاهش دادن یا حذف کردن هزینه هایی که مربوط به لایروبی و تغییر محل چاه می شود
  • جلوگیری از ریزش چاه
  • کاهش یا حذف ماسه دهی دیواره چاه
  • جلوگیری از وارد شدن انواع سیالاتی که به صورت ناخواسته ممکن است وارد چاه شوند
  • جلوگیری از آشفته شدن جریان چاه
  • جدا نمودن لایه های کم فشار از لایه های پرفشار
  • جدا کردن لایه های مختلف آب و نفت و گاز در مخزن
  • جلوگیری از انسداد شیارها به علت وجود شیارهای V شکل لوله
لوله جدار چاه

لوله جدار چاه

فاکتورهای موثر در قیمت لوله جدار چاه

با توجه به اهمیت این لوله و کاربردهای آن در پروژه های مختلف عمرانی و کشاورزی، شرکت های مختلفی به تولید این لوله ها می پردازند. این لوله ها دارای قیمت های متنوعی می باشند که عوامل مختلفی در این مورد دخیل هستند که در این مقاله به آن ها اشاره شده است.

ضخامت لوله

ضخامت لوله از فاکتورهای مهمی است که در تعیین قیمت این لوله نقش اساسی دارد. ضخامت ها مختلف لوله قیمت های متفاوتی خواهند داشت.

جنس لوله و کیفیت مواد مورد استفاده

لوله های جدار چاه در جنس های مختلفی تولید و عرضه می شوند. با توجه به کیفیت موادی که در تهیه این لوله ها به کار رفته است قیمت های متفاوتی وجود خواهد داشت.

آلیاژ استفاده شده

آلیاژهای متفاوتی برای افزایش استحکام این نوع لوله ها در پروسه تولید آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. مسلما هر چه آلیاژ مورد استفاده در لوله استحکام و مقاومت بیشتری در لوله ایجاد کند قیمت آن بالاتر می رود.

استاندارد 

تا به امروز 4 نسل از لوله های دیواره چاه تولید و به بازار عرضه شده اند که هر یک ویژگی های مخصوص به خود را دارند. این 4 نسل عبارتند از: 1-  لوله های جدار چاه هوابرشی 2- لوله های جدار چاه قوسی 3- لوله های جدار چاه کرکره ای 4- لوله های جدار چاه اسکرین جانسون

شما می توانید برای اطلاع از آخرین قیمت لوله فلزی، میلگرد، نبشی، ناودانی و ورق فلزی با کارشناس آرسیس فولاد تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو اصلی لینک منو اصلی عنوان اصلی
1