لوله سایز بزرگ (اسپیرال)

لوله سایز بزرگ (اسپیرال) یکی از انواع لوله های درزجوش می باشد که معمولا در صنایع آب رسانی و گازرسانی مورد استفاده قرار می گیرد. این لوله ها با روش اسپیرال تولید می شوند و به همین دلیل به لوله های اسپیرال معروفند. برای تهیه این لوله ها ورق ها با ضخامت های مختلف به روش مارپیچ تهیه می شوند. این لوله ها در سایزهای متفاوت از 5 تا 120 اینچ تولید و عرضه می شوند. گاهی لوله های اسپیرال در پروسه تولید دچار خرابی یا نشتی می شوند که از آن ها به عنوان ساپورت و پایه سازه های دیگر استفاده می شود و از آن ها با نام لوله های غیر تست یاد می شود.

روش فرم دهی لوله سایز بزرگ (اسپیرال)

در این روش ورق را از یک سری غلتک های مخصوصی که دارای درزی حلزونی می باشند عبور می دهند تا ورق به شکل لوله درآید. در لوله های درز مستقیم قطر لوله به پهنای ورق بستگی دارد اما در لوله اسپیرال با تغییر زاویه تغذیه اولیه ورق، قطر لوله تغییر می کند. در واقع در تولید لوله درز برای تغییر قطر آن باید تمام قالب های خط تولید عوض شود اما  برای تغییر قطر لوله اسپیرال تنها کافیست زاویه تغذیه اولیه را تغییر داد.

روش تولید لوله اسپیرال یک مرحله ای

در این روش ابتدا آماده سازی ورق صورت می گیرد. در این مرحله سر ورق ها به یکدیگر جوش داده می شود و لبه ورق را با پخ زدن صاف می کنند. مرحله بعد شکل دهی ورق می باشد که در این مرحله لبه ورق را پیش خم می کنند و از ایجاد برآمدگی غیرقابل پرس جلوگیری کنند. پس از آن باید جوشکاری زیرپودری درز صورت گیرد. برای این کار ابتدا درز داخلی در موقعیت ساعت 6 و درز خارجی در موقعیت ساعت 12 جوش داده می شود. پس از آن لوله را برش داده و به مرحله بعد می فرستند. سرعت تولید توسط این روش مقداری کند است.

روش تولید لوله اسپیرال دو مرحله ای

در این روش مانند روش تک مرحله ای عمل می شود. تنها تفاوت این روش با روش یک مرحله ای این است که در هنگام شکل دهی ورق، جوشکاری درز توشسط روش GMAW صورت می گیرد. در واقع این روش شامل 4 فرایند است: 1- فرایند آماده سازی ورق 2- شکل دهی ورق 3- جوشکاری با GMAW و 4- جوشکاری زیرپودری

لوله سایز بزرگ (اسپیرال)

لوله سایز بزرگ (اسپیرال)

کاربرد لوله اسپیرال

لوله سایز بزرگ (اسپیرال) دارای کاربردهای متنوعی می باشد و می توان گفت لوله ای همه کاره است. به تعدادی از کاربردهای این لوله اشاره شده است:

  • در آبیاری های تحت فشار
  • نصب در لوله هایی که انتقال مواد نفتی را انجام می دهند
  • نصب در سیستم های زهکشی و آب رسانی
  • به عنوان انتقال دهنده آب و فاضلاب در شهرها و روستاها قابل استفاده می باشد
  • نصب در شبکه های جمع آوری فاضلاب های خانگی، کشاورزی و صنعتی
  • استفاده در امور مربوط به گازرسانی
  • ساخت خطوط انتقال مونوکسید کربن
  • شمع کوبی دریایی

لوله سایز بزرگ (اسپیرال) نصب راحتی دارد و برای خم کردن نسبت به دیگر لوله ها مناسب تر می باشد. این لوله ها از یکنواختیی خوبی برخوردارند و در برابر شکستن و ترک مقاومت بالایی دارند. به علت پیوسته بودن تولید این لوله ها، هزینه تولید بسیار کاهش می یابد و این لوله ها از نظر اقتصادی بسیار به صرفه می باشند.

شما می توانید برای اطلاع از آخرین قیمت لوله فلزی، قیمت میلگرد، قیمت نبشی، قیمت ناودانی و فروش ورق فلزی با کارشناس آرسیس فولاد تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو اصلی لینک منو اصلی عنوان اصلی
1