امروز : شنبه 9 مهر 1401

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد نیک صدرا توس:  

65 تا 80 تومان

افزایش

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

100 تا 150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

50 تومان

افزایش

فولاد میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد راد همدان:  

50 تومان

افزایش

اخبار آهن آلات

انواع سنگ آهن

بهناز میرلوحی
sharif sharif 1399/06/10 1

در این پست می خواهیم در مورد انواع سنگ آهن صحبت کنیم . امیدوارم مورد پسند تون قرار بگیره سنگ آهن درصدی از  پوسته زمین را در برگرفته  است.با خارج کردن سنگ آهن خام از پوسته زمین و از هم گشایی  ناخالصی ها، گرد تیره رنگ آهن ساخته می شود.  این عنصر به راحتی اکسیده می شود و به تنهایی…

در این پست می خواهیم در مورد انواع سنگ آهن صحبت کنیم . امیدوارم مورد پسند تون قرار بگیره

سنگ آهن درصدی از  پوسته زمین را در برگرفته  است.با خارج کردن سنگ آهن خام از پوسته زمین و از هم گشایی  ناخالصی ها، گرد تیره رنگ آهن ساخته می شود. 

این عنصر به راحتی اکسیده می شود و به تنهایی خیلی مقاوم نیست و برای زیاد کردن  پایداری آن جهت بکارگیری در بخش هایی چون ساختمان سازی، همجوشه  آن با استفاده از عناصر بسیاری تهیه می شود. این عناصر ناهمسان هستند و همه گیرترین آن ها کروم و نیکل است.

سنگ آهن جانشین مستقیمی ندارد ولی مصرف کننده اصلی آن یعنی فولاد جانشین هایی دارد. از جمله پیکاربالایی با فلز های دیگری چون آلومینیوم دارد که استفاده آن در صنایعی چون خودروسازی رو به افزایش است. همچنین در تولید کانتینر، پلاستیک و شیشه جانشین هایی برای فولاد هستند. از نگاهی دیگر، فلزاتی چون آلومینیوم برای ساخته شدن نیازمند درصد بالایی مصرف برق هستند بنابراین مصرف فولاد رایج تر است. حجم محدودی از آهن قراضه دوباره بازیافت می شود ولی بازیافت فولاد از فلز دیگری بیشتر است. گرچه از بازیافت فرسوده، فولاد نیز ساخته می شود ولی حجم کلی آن در حال حاضر کافی نمی باشد.

قیمت گذاری: 

معمولاً در گذشته قیمت  در نتیجه مذاکرات میان شرکت های معدنی بزرگ و فولادسازان تعیین می شده و قیمت تعیین شده در این مذاکرات به نوعی شاخص قیمتی برای کل صنعت فولاد بود. 

ولی به تازگی این مکانیزم سالانه جای خود را به سامانه قیمت گذاری کمترین زمان  داده و سه شرکت معدنی بزرگ دنیا دیگر قرارداد سالانه امضا نمی کنند. بسیاری از شرکت های معدنی استرالیا و برزیل به قراردادهای مدت زمان کم روی آورده اند. 

نوسانات قیمت:

از سال 2009 تاکنون قیمت  صعودی بوده و از آنجایی که قیمت بر پایه شاخص قیمت های بین المللی است در نتیجه به دلار آمریکا تعیین می شود. از این رو دگرگونی قیمت دلار آمریکا نیز بر نرخ سنگ آهن تاثیر می گذارد.

موارد استفاده از سنگ آهن:

بیشترین استفاده سنگ آهن برای ساختن فولاد است.فولاد ساخته شده مهم ترین موارد استفاده از فولاد می توان به ساختن سیم ، ورق و لوله فولادی، ریل، دیگ بخار، قطعات ساختمانی، کارد و چنگال نام برد.

سنگ آهن هماتیت نیز از مواد معدنی است که از آن برای خارج کردن آهن و ساختن رنگ استفاده می شود.

اشکال مختلف سنگ آهن:

سنگ آهن بیشتر به صورت  سه شکل دانه بندی شده، گندله(گُندله یعنی گلوله های تولید شده از نرمه سنگ آهن و سایر مواد افزودنی که نخست خام و سپس پخته شده و سخت می شود؛ و برای احیا به روش سنتی تولید آهن در کوره بلند یا روش های متعدد احیای مستقیم به کار می رود.) و کنسانتره (افشره) ساخته می شود. سنگ آهنگ های دانه بندی شده به دو صورت ریزدانه و درشت معامله می شوند. گندله سنگ آهنی است که عیار آن با کنسانتره تغییر چندانی ندارد ولی با بنتونیت و برخی موارد دیگر به صورت متخلخل و معمولاً کروی ساخته می شود تا در عملکرد زنده سازی مستقیم به آهن اسفنجی تبدیل شود.

سنگ آهن چیست

نوعی سنگ معدنی دربرگیرنده رگه هایی از آهن است که برای استفاده قرار گرفتن، باید خالص سازی شود. برای خالص کردن این سنگ، باید فرایند گدازش و زنده سازی در کوره ها به شکل همه گیر امروزی، انجام شود. این سنگ از فراوان ترین سنگ های فلزات در زمین است، به صورتی که می توان گفت حدود 5 درصد از کل پوسته ی زمین را اکسید آهن تشکیل داده است.

پس شناسایی معدن های نهفته، سنگ آهن را خارج کرده و برای از هم گشایی ناخالصی ها و بدست آوردن فلز خالص آماده می کنند. آهنی که خالص شده در برابر اکسایش و ضربه بسیار آسیب پذیر است. در حقیقت برای این که جهت استفاده در سازه های فلزی استوار در صنایع مختلف مانند ساختمان سازی مناسب شود، ابتدا می بایست با عناصر دیگر که عموماً کربن، نیکل و کروم هستند، آلیاژ می گویند.

استفاده سنگ آهن به دلیل پایداری بالای آن و در دسترس بودن و ارزان تر بودن در بسیاری از کارها و ساخت و سازها انسان بی شمار است. 

1- از آهن در ساخت انواع ماشین های سبک و سنگین استفاده می شود.

2- در کشتی ها از سنگ آهن استفاده می شود.

3- در راه آهن عنصر اصلی آهن می باشد.

4- در پل ها برای استحکام بیشتر  از آهن استفاده می شود.

5- در ساخت کارخانه ها حتما نیاز به آهن وجود دارد.

6- در لوازم خانگی که نیاز به استحکام دارند از آهن استفاده می شود.

7- در ساختمان سازی خانه ها برای بدنه از آهن استفاده می شود.

8- در تهیه ادوات جنگی مانند تفنگ ها و فشنگ ها از آهن استفاده می شود.

9- در سدها برای نگهداری آب از آهن استفاده می شود.

مجموعه عظیم آهن آنلاین آرسیس فولاد با عرضه بهترین و با کیفیت ترین پروفیل های صنعتی، نبشی، ناودانی ، ورق های فولادی و انواع مقاطع فولادی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از قیمت به روز پروفیل با کارشناسان شرکت در ارتباط باشید .

نظرات

  • مبینا

    برای استخدام