امروز : یکشنبه 5 تیر 1401

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد نیک صدرا توس:  

65 تا 80 تومان

افزایش

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

100 تا 150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

50 تومان

افزایش

فولاد میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد راد همدان:  

50 تومان

افزایش

اخبار آهن آلات

کوره بلند آهن

بهناز میرلوحی
sharif sharif 1399/06/10 0

می خواهیم امروز در مورد کوره بلند آهن براتون بحث کنیم و امیدوارم مطالب کامل بیان شده باشه  کوره بلند آهن چیست : کوره بلند به عنوان اصیل ترین راه  جداسازی آهن از سنگ آهن محسوب می شود. به همراه سنگ آهن، کک و آگلومره هم درون کوره بلند ریخته می شود. در کوره بلند سوخت جامد، معمولاً کک همراه…

می خواهیم امروز در مورد کوره بلند آهن براتون بحث کنیم و امیدوارم مطالب کامل بیان شده باشه 

کوره بلند آهن چیست :

کوره بلند به عنوان اصیل ترین راه  جداسازی آهن از سنگ آهن محسوب می شود.

به همراه سنگ آهن، کک و آگلومره هم درون کوره بلند ریخته می شود. در کوره بلند سوخت جامد، معمولاً کک همراه با روند هوا می سوزد و باعث ذوب شدن کانی ها می شود.

برای پیش گرم کردن هوای ورودی در کوره ی بلند قسمت مهمی از راه های جدید ساخت آهن است. کوره های جدید بسیار کارآمد هستند که یکی از علت های  آن استفاده از سامانه های بازیابی برای استفاده از گرمای گازهای تولید شده از کوره ی بلند، زیاد شدن  فشار هوا و اینجکت گرده های کک می باشد.

به دلیل آنکه زیاد شدن مقدار اکسیژن ورودی به کوره است. این عوامل باعث زیاد شدن ساخت آهن، مقدار گازهای گرمازا و گنجایش کک مورد استفاده در کوره شده است.

بزرگترین سامانه کوره ی بلند آهن در دنیا در کره ی جنوبی قرار دارد .این یک پیشرفت بزرگ در ساخت آهن نسبت به کوره های بلند قدیمی که در قرن 18 آهن را به مرحله تولید می رساندند.

انتقال مواد اولیه:

کوره های مدرن برای زیاد شدن کارایی مانند مخزن های ذخیره سازی سنگ معدن آماده به مجموعه ای از ابزار های حمایتی هستند. 

مواد اولیه توسط اتومبیل های انتقال سنگ معدن به مجتمع انبار منتقل می شود.

فرآیند درون کوره بلند آهن :

کوره ی بلند آهن به شکل یک ساختمان بلند است که دیواره های درونی  آن از آجر نسوز و دیواره ی بیرونی آن از ورقه های فولادی تولید می شود تا امکان افزودن مواد اولیه به صورت پی در پی وجود داشته باشد.زیرا خاموش کردن کوره برای زمانی کوتاه امکان ندارد و اگر کوره ای روشن شود تا چند سال باید به طور پیاپی کار کند.

کوره های بلند از طریق لوله های آبگردی که در اطراف خود دارند به صورت پی در پی خنک می شوند.

در نتیجه سنگ آهن، سنگ آهک و کک با فرمولی دقیق از بالای کوره وارد می شود.برای مدتی از ذغال سنگ استفاده شد که به دلیل وجود گوگرد که باعث  شکننده شدن آهن می شد رایج شد. 

اتفاقات مهم در مناطق مختلف کوره:

سه اتفاق مهم در بخش های مختلف کوره اتفاق می افتد

1-در قسمت بالایی کوره که دمای آن به 300 درجه سانتیگراد میرسد مواد ورودی به کوره افزایش می یابد و رطوبت آن ها گرفته می شود.

2-آهن خالص احیا شده در اثر برخورد با کک داغ با کربن ترکیب می شود.

3- در اثر گاز مونوکسید کربن تولید شده  از سوختن ناقص کک اکسیدهای مختلف آهن به یکدیگر و در آخر آهن خالص زنده می شود.

تخلیه مذاب و سرباره:

در اثر گرمای ساخته شده، آهن به گدازه تبدیل می شود و سرباره ای که دارای چگالی کمتری نسبت به آهن مذاب است روی سطح آن تشکیل می شود که بیشتر از کلسیم سیلیکات پایه ریزی شده است این سرباره ی شناور بر روی گدازه آهن از اکسید شدن آهن جلوگیری می کند. در آخر از قسمت انتهایی کوره که بوته نام دارد ابتدا سربار از یک خروجی در قسمت بالایی بوته سپس آهن مذاب قبل از انتقال به کارخانه های فولاد با اضافه کردن اکسید کلسیم گوگرد زدایی و با اضافه کردن اکسیژن کربن زدایی می شود.هدف اصلی بخش کوره بلند تولید چدن مذاب جهت استفاده در بخش فولاد سازی می باشد

محصول کوره بلند:

دستاورد عملکرد کوره بلند چدن است که 95% از آن خالص است. این آهن دارای درصد کربن بالایی در حدود حدود 4 تا 5 درصد و درصد بالایی از گوگرد می باشد. 

آینده کوره ی بلند و محیط زیست:

اگرچه بازده کوره های بلند به صورت پیاپی در حال تغییر است اما بازتاب های داخل کوره ی بلند یکسان است.

یکی از بزرگترین مشکلات کوره ی بلند ساختن پرهیز ناپذیر دی اکسید کربن است. زیرا اکسید آهن با استفاده از کنش با کربن به آهن خالص تبدیل می شود که دستاورد این کنش دی اکسید کربن است.

جایگزین هوا در بعضی از کوره ‌ها :

در بیشتر کوره‌ها به جای هوا از اکسیژن تا اندازه ای خالص مورد استفاده قرار می دهد. در این مورد ، ابعاد کوره کوچکتر و دمای آن قدری افزایش می یابد و مونوکسید کربن حاصل نسبت به مخلوط نیتروژن و مونوکسید کربن ، سوخت بهتری است.

بار کردن کوره بلند : 

پس از آماده کردن سنگ آهن، کلوخه، کک و آهک، آنها را با اندازه های مشخصی، به صورت ورقه ورقه از بالای کوره به داخل کوره بلند ریخته می شود.

وجود پخش کن مخروطی شکل که در زیر قیف وجود دارد باعث می شود که مواد به طور سطحی در داخل کوره پخش شوند و در آن جمع نشود. در برخی کوره بلندها از کلوخه هایی (قطعات درشت زغال سنگ. مقابل خاکه و سرندی.) که قبلا با کک و آهک و سایر فلاکس ها با اندازه های معینی در هم آمیخته شده اند، به همراه کک اضافی استفاده می شود.

مجموعه عظیم آهن آنلاین آرسیس فولاد با عرضه بهترین و با کیفیت ترین پروفیل های صنعتی، نبشی، ناودانی ، ورق های فولادی و انواع مقاطع فولادی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از قیمت به روز پروفیل با کارشناسان شرکت در ارتباط باشید .