امروز : یکشنبه 5 تیر 1401

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد نیک صدرا توس:  

65 تا 80 تومان

افزایش

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

100 تا 150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

50 تومان

افزایش

فولاد میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد راد همدان:  

50 تومان

افزایش

اخبار آهن آلات

آلیاژهای تیرآهن

بهناز میرلوحی
sharif sharif 1399/06/01 0

انواع آلیاژهای تیرآهن در این متن تمام جزییات آلیاژهای تیرآهن شرح داده شده است . برای ساختن تیرآهن که دارای پایداری کششی و نیروی کارکرد متوسط با محتوای کربن کم بدون عناصر دیگر آلیاژی است. تیرهای فولادی به طور معمول برای ساخت و ساز و مهندسی عمران به دلیل هزینه های رقابتی کم و خواص خوب در جوشکاری، فرم دهی…

انواع آلیاژهای تیرآهن

در این متن تمام جزییات آلیاژهای تیرآهن شرح داده شده است .

برای ساختن تیرآهن که دارای پایداری کششی و نیروی کارکرد متوسط با محتوای کربن کم بدون عناصر دیگر آلیاژی است. تیرهای فولادی به طور معمول برای ساخت و ساز و مهندسی عمران به دلیل هزینه های رقابتی کم و خواص خوب در جوشکاری، فرم دهی و ماشینکاری مورد استفاده فراوان می باشد.

تیرهای حاصل از نورد گرم از جنس فولاد کربن دار و با روکش گالوانیزه به طور موثر جهت محافظت از فولاد در برابر خوردگی و محیط می باشد. مقدار پوشش روی براساس نیاز شما سفارشی شده است.

آلیاژ:

آلیاژ یا هم جوشه، در هم آمیخته شده یا محلول جامد فلزی تشکیل شده  از یک فلز اصلی که آن را فلز پایه می گویند با یک یا چند عنصر فلزی یا غیرفلزی است. به بیانی دیگر، آلیاژ، ترکیبی از یک فلز یا یک یا چند عنصر دیگر است. برای مثال فولاد، آلیاژ آهن با کربن است.

همجوشه ها معمولاً ویژگی های متفاوت از عناصر تشکیل دهنده خود دارد. هدف از آلیاژ سازی، تغییر و بهبود خواص ماده مانند چقرمگی(خاصیت مادۀ غذایی ای که در برابر جویدن مقاوم است و در دهان حالتی چرم مانند دارد)،پایداری، سختی و … است.

ویژگی های فیزیکی آلیاژ با نمودار فازی توصیف می شود.

معمولاً آلیاژها  بر اساس درصد وزنی عناصر موجود آن  گزارش می شود.

براساس تعداد عناصر، هم جوشه را دوتایی، سه تایی و … می نامند. برای ایجاد یک آلیاژ مشخص با دنباله متغیر از درصد عناصر، اصطلاح سیستم بکار می رود. مثلاً فولاد سیستم آلیاژی دوتایی از آهن و کربن است برای بیان یک آلیاژ مشخص با دنباله متغیر از درصد عناصر اصطلاح سیستم به کار می رود دنباله کربن بین 0/02 تا 2/14 درصد قابل تغییر است.

 به محلول جامدی که دست کم یکی از اندام های آنها فلز بوده و ویژگی های  فیزیکی و شیمیایی فلزی داشته باشند، همجوشه فلزی و به محلول های جامدی که حداقل یکی از اجزای آنها سرامیکی بوده و ویژگی های سرامیکی داشته باشند، همجوشه سرامیکی گفته می شود.

چندین سیستم شماره گذاری متفاوت برای فلزات و همجوشه های مختلف مورد استفاده در تیرآهن توسط انجمن های مختلف تجاری، جوامع مهندسی حرفه ای، سازمان استاندارد و صنایع خصوصی برای استفاده های مختلف صنعتی، ساختمانی و عمرانی تنظیم و نمایان داده شده است. کد عددی که برای شناسایی فلز یا همجوشه استفاده می شود ممکن است مربوط به یک مشخصات خاصی باشد که از شرایط فنی و تجاری آن محصول اطلاع می دهد.

فولاد کربن:

فولاد کربنی فولادی است که دارای خاصیت هایی است که بیشتر از کربن ساخته شده است و بر ساختار آن تأکید دارد. بزرگترین کربن در جهان، الماس است که 100% کربن است. این زیاد شدن  استواری کششی، سختی، پایداری در برابر سایش و ساییدگی را زیاد می کند، زیرا اگر میزان کربن فولاد زیاد می شود. انعطاف پذیر، سختی و ماشین کاری آن را کاهش می دهد.

طبقه بندی کلی فولادهای کربنی، آلیاژِی و ابزار به شرح ذیل می باشد:

فولاد ها به سه دسته 1- ساده کربنی 2-آلیاژِی 3- ابزار تقسیم بندی می شود. 

1- ساده کربنی: کم کربن، کربن متوسط، پرکربن

2- آلیاژی: کم آلیاژو پرآلیاژ 

3- ابزار:ساده کربنی، کم آلیاژ، پرآلیاژ

در برخی از کشورها از ترکیبی از آلیاژها برای ایجاد پایداری بیشتر در برابر فرسایش استفاده می کنند.

اکثر مردم می دانند که تیرآهن های فولادی ضد زنگ معروف به مقاومت در برابر خوردگی می باشند.

علاوه بر این تیرآهن های فولادی ضد زنگ به صورت گسترده برای پابرجایی، قدرت و مباحث زیبایی شناسی استفاده می شوند. 

آلیاژهای مختلف به کار رفته در تیرآهن های فولادی ضد زنگ، خصوصیات  آن ها را از یکدیگر متمایز می سازد و بر روی خرید تیرآهن تأثیر می گذارد.

ترکیب بندی تیرآهن های فولادی ضد زنگ:

سه عنصر اصلی از تیرآهن های فولادی ضدزنگ، آهن، کربن و کروم می باشند.

همچنین آن ها می توانند شامل عناصر دیگر مانند نیکل، مولیبدن و تیتانیوم نیز باشند.

این ترکیبی از عناصر است که باعث می شود تیرآهن های فولادی ضد زنگ در دسترس و مناسب برای بسیاری از موارد کاربردی باشند. به طور کلی آلیاژهای فلزی بیش از 85% از تیرآهن های فولادی را تشکیل می دهند.هنگامی که کروم و آهن با یکدیگر مخلوط می شوند، ناخالصی در سطح تیرآهن به وجود می آید.کروم به دلیل اثر تقویت کننده آن و به دلیل افزایش تأثیر مقاومت در برابر خوردگی، یک ماده مهم در آلیاژ محسوب می شود. کروم دارای سختی بالاتر نسبت به سایرهمجوشه ها می باشد، در نتیجه یکی از محبوب ترین پوشش های فلزی محسوب می شود.

زیادشدن  گرما برای توان بخشی و سخت شدن آهن در تیرآهن نامطلوب می باشد ، اما وقتی که کربن به آن افزوده شود، طیف عظیمی از قدرت و سختی در آن حاصل می شود.

برای زمانی که لازم است جوشکاری در تیرآهن های فولادی ضدزنگ انجام شود، از محتوای کربن بالا در تشکیل آن ها استفاده نمی شود.

مجموعه عظیم آهن آنلاین آرسیس فولاد با عرضه بهترین و با کیفیت ترین پروفیل های صنعتی، نبشی، ناودانی ، ورق های فولادی و انواع مقاطع فولادی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از قیمت به روز پروفیل با کارشناسان شرکت در ارتباط باشید .