ورق كاری فلزی

در این پست می خواهیم در مورد ورق کاری ورق فلزی به طور کامل بپردازیم

ورق کاری ورق فلزی

ورق فلزی یا به‌طور خلاصه ورق، یک صفحه صاف و تخت فلزی است که بدست عملکرد های صنعتی نازک شده‌است و ضخامت کمی دارد. ورق کاری  به مجموعه عملیاتی گفته می‌شود که به منظور فرم دادن ورق‌ها انجام می‌گیرد. ورق یکی از راههای پخش کردن فلز است که در فلزکاری کاربرد های زیادی دارد و می‌توان آن را به شکل های مختلف برش داد و خم کرد. اجزا و قطعات روزانه بسیاری بدست عملکرد ورقکاری از ورق‌های فلزی تولید شده‌اند. پهن بودن ورق های فلزی می‌تواند بسیار متفاوت باشد؛ به صفحه های خیلی نازک فویل گفته می‌شود و به صفحه هایی با پهنی بیش از ۶ میلیمتر، پلیت یا فولاد ساختمانی گفته می‌شود.

صفحه ها به صورت کویل یا صفحات تخت در بازار عرضه می‌شوند. فلزهای متفاوتی از جمله برنج، مس، فولاد، قلع، نیکل، تیتانیوم و آلومینیوم به شکل ورق در بازار موجود هستند.

از صفحه های فلزی در تولید قوطی‌های نوشابه، ظروف آشپزخانه، بدنه اتومبیل، بدنه و بال هواپیما، میزهای پزشکی، سقف ساختمان‌ها و بسیاری کاربردهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

در تولید قطعه های فلزی از ورق، از مراحل مختلفی استفاده می‌شود. با این حال، از آنجایی که بیشتر این عملیات‌ها بدست دستگاه‌های پرس و به یاری قالب‌های مخصوص انجام می‌شود، به صورت عمومی به آنها پرسکاری گفته می‌شود.

انواع ماشین های خم کن :

خم کن برقی

 خم کن دستی 

 خم کن هیدرولیکی 

 خم کن ساده ستونی 

ماشین های پرس خم کن به وسیله سمبه( آلتی به شکل میله ای فلزی که برای پر کردن تفنگهای سر پر یا تمیز کردن لوله تفنگهای معمولی به کار رود .) و ماتریس هایی که برای آن نمودار سازی شده است خم را در انواع سایز و زاویه و کمابیش با هر نوع پیچیدگی و ظرافت و برنامه می توانند آن را انجام دهند.. شکل و سطح خارجی این دستگاه ها به طور کلی باید از جنس فولاد باشد که شرکت های سازنده به دلخواه آن ها را در رنگ های مختلف تولید می کند.ارزش این ماشین ها در چگونگی اعمال نیرو بر ورق تاثیرگذار می باشد

 در لبه فک‌های سه‌گانه ذکر شده معمولاً تیغه‌هایی از جنس فولاد نصب گردیده‌است که قابل تعویض بوده و با تعویض آن‌ها می‌توان خم‌های مختلفی را به وجود آورد.

گنجایش خم‌کاری در دستگاه خم‌کن دستی 

با این مدل ماشین خم کن می‌توان صفحه های آهنی و فولاد که کربن کمتری دارند را تا ضخامت ۳ میلی‌متر، صفحه های آلومینیوم و همجوشه های آن را تا ضخامت ۶ میلی‌متر و همچنین ورقهای مس و برنج را تا ضخامت  ۵ میلی‌متر خمکاری کرد

ماشین خم‌کن برقی

خمکن‌های برقی: دستگاه های خم کن برقی نسبت به دستگاه های خم کنی دستی راندمان خوب و مناسبی دارند.

اجزای ماشین‌های خم کن برقی

موتور الکتریکی و جعبه دنده معکوس‌کننده دور

صفحه گردان و وابسته‌های آن که نیروی خود را برای خمکاری از الکتروموتور می‌گیرد

قیچی‌کاری

برای برش دادن ورق‌ها از انواع قیچی‌های ماشینی، دستی و اهرمی کمک می‌گیرند. قیچی‌کاری یکی از عملکردهای برش دادن به صورت مکانیکی است. به وسیله قیچی می‌توان انواع میله ها، شمش ها و ورق ها را برش داد..

بریدن به کمک قیچی عبارت است از برش دادن یا قطع کردن بدون براده برداری به کمک دو تیغه برنده گوه‌ای شکل که در راستای مخالف حرکت و از کنار هم می گذرند.

هنگام بریدن با قیچی بیشتر باید بین دو تیغه قیچی باید فاصله ای  وجود داشته باشد که که به این فاصله پیش آمده «لقی» می‌گویند

در طراحی سنبه به منظور اطمینان از خم شدن کامل ورق، عرض سنبه را به اندازه کمی بزرگتر از عرض ورق در نظر میگیریم. اگر فرایند خم کاری ورق در جهتی موازی با راستای نورد انجام گیرد، در ناحیه خم با گسترش ترک ها و در آخر جدایش مواجه هستیم و اگر راستای خم شدن عمود بر راستای ورق فلزی باشد آنگاه در سطح خارجی خم شاهد ترک خواهیم بود 

چیرگی بر برگشت فنری با استفاده از قالب کوبش : با ایجاد یک برجستگی روی لبه سنبه و افزایش رویارویی  پرس در حل بسیار کم و یا کوبش(پدیده ای در موتورهای بنزینی شمع دار، بر اثر انفجار مخلوط سوخت هوا در محفظۀ احتراق، پیش از جرقه زدن شمع. امواج شوک حاصل از کوبش، صدای خشک فلز ایجاد می کنند و قدرت موتور کاهش می یابد) در آخر رویارویی خم کاری، با ایجاد تغییر شکل پلاستیک دائمی در منطقه خم، برگشت فنری از بین می رود.

نکاتی که باید همواره به آن توجه  داشته باشیم :  

معمولا هر چه ورق فلزی ظرافت بیشتری داشته باشد چون تنش آخر و تنش تسلیم به هم نزدیک هستند، پهنای باند کشسان در قسمت تغییر شکل بیشتر خواهد بود و درنتیجه میزان بازگشت فنری زیاد خواهد یافت. 

معمولا زاویه خم و میزان بازگشت پذیری با یکدیگر رابطه مستقیم دارد و با کاهش و افزایش پیدا می کنند.. 

ضخامت ورق فلزی و برگشت فنری رابطه غیرمستقیم را باهم دارند و با افزایش یکی دیگری کاهش پیدا می کند. 

مجموعه عظیم آهن آنلاین آرسیس فولاد با عرضه بهترین و با کیفیت ترین پروفیل های صنعتی، نبشی، ناودانی ، ورق های فولادی و انواع مقاطع فولادی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از قیمت به روز پروفیل با کارشناسان آهن آنلاین آرسیس فولاد در ارتباط باشید .

1 thought on “ورق کاری ورق فلزی

 1. راحله قاسمی ده ابادی گفت:

  سلااام وقت بخیر.خلاصه مطلب
  ورق کاری ورق فلزی

  ورق فلزی؛ صفحه صاف و تخت فلزی است که با عملکرد های صنعتی نازک و به ضخامت کم تبدیل می شود. ورق کاری  عملیاتی است که ورق‌های فلزی را فرم می دهد.یکی از راههای پخش کردن فلز،ورق است که در فلزکاری کاربرد های زیادی دارد و می‌توان آن را به شکل های مختلف برش داد و خم کرد. اجزا و قطعات بسیاری با ورقکاری از ورق‌های فلزی تولید شده‌اند.
  پهن بودن ورق های فلزی بسیار متفاوت است؛ به صفحه های خیلی نازک فویل و به صفحه هایی با پهنی بیش از ۶ میلیمتر، پلیت یا فولاد ساختمانی گفته می‌شود.

  صفحه ها به صورت کویل یاصفحات تخت عرضه می‌شوند. از انواع فلزهای ورقه ای موجود در بازار؛برنج، مس، فولاد، قلع، نیکل، تیتانیوم و آلومینیوم می توان نام بردکه در تولید قوطی‌های نوشابه، ظروف آشپزخانه، بدنه اتومبیل، بدنه و بال هواپیما، میزهای پزشکی، سقف ساختمان‌ها و …استفاده می شود.

  تولید قطعه های فلزی از ورق، مراحل مختلفی دارد وچون بیشتر این عملیات‌ها بادستگاه‌های پرس و قالب‌های مخصوص انجام می‌شود، پرسکاری گفته می‌شود.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو اصلی لینک منو اصلی عنوان اصلی
1