سیم آرماتور

در این قسمت می خواهیم به طور کامل کاربرد سیم آرماتور را برایتان شرح بدهیم

کاربرد سیم آرماتور و اینکه چرا از سیم آرماتوربندی استفاده میکنیم؟

هرچند که امروزه در ساختمان سازی مصالح جدید و با عملکرد بالاتری به وجود آمده، ولی به علت گران بودن این مصالح جدید هنوز جانشینی بهتر از دو عنصر فولاد و بتن در عمل وجود ندارد. آمیزش فولاد و بتن با یکدیگر اعضای ساختمانی مرکبی به نام اعضای بتن آرمه (بتن مسلح شده با فولاد) را پدید آورده است. که علاوه بر پایایی و پایداری به نسبت مصالح دیگر و مصالح جدید قیمت بسیار مناسبی را دارد

فولادی که در ساختمان سازی و در عناصر بتنی استفاده می شود. عمدتاً از نوع میلگرد بوده که اصطلاحاً به آن آرماتور یا میلگرد آجدار گفته میشود.برای اینکه یک سازه بتن آرمه به بهترین کارایی خود برسد از دید اجرایی باید دارای پیمان های ویژه ای باشد.پیمان هایی که در اینجا مدنظر ماست روش به کارگیری آرماتوربندی و در اصل اتصال آرماتورها به یکدیگر است. آرماتورها به یکدیگر با دو هدف انجام میشود

بنابراین بستن و مهار آرماتورها کاری بسیار ضروری است.تا ساختار بتن آرمه به شرایط شایسته ای برسد.از آنجا که آیین نامه های سازه های بتن آرمه به دلایل بسیاری جوشکاری آرماتورها را جز شرایطی خاص مجاز نمیداند باید از یک عنصر دیگر در آفرینش پایداری در شبکه آرماتوربندی مصرف می شود.این عنصر ثالث چیزی نیست جز سیم آرماتوربندی . 

ضروری ترین پیمان ، وجود استقامت در میلگردها( آرماتورها )در بتن است. به نحوی که آرماتورها باید قبل از بتن ریزی در درون قالبها در محل دقیق و مناسب خود قرار بگیرند تا بهترین عملکرد را بر اساس نقشه های محاسباتی داشته باشند و همچنین از سوی دیگر با ریخته شدن بتن در درون قالب استحکام و پایایی شبکه میلگردها حفظ گردد.و شبکه در درون قالب جابجا نشود. از سوی دیگرله شدگی و فرسایش بعد از بتن ریزی و در زمان استخراج  یکی دیگر از مسائل مورد توجه در ساختارهای بتنی است .به این صورت که مصالحی که برای بستن میلگردها مورد استفاده قرار می گیرند نباید در طول دوره های به کارگیری با بتن و یا آرماتورها بازتاب از خود نشان دهند و باعث کم شدن مقاومت بتن و یا خوردگی در درون فولاد شود و همچنین همنمایی مصالح وصل کننده در داخل  بتن، مسئله ای دیگر است همه ی این شرایط دست به دست هم میدهد تا نتوان به راحتی از هر موادی در بستن آرماتورها به یکدیگر استفاده کرد.بدین منظور از عنصری همجنس با خود آرماتور در شبکه های آرماتوربندی استفاده میشود.این امر اولاً به دلیل هم جنس بودن مصالح متصل کننده با آرماتورها است و از سوی دیگر نرمی و کارایی فولاد در کنار مقاومت مناسب آن است.

تولید سیم آرماتوربندی :

عملکرد ساختن سیم آرماتوربندی به این شکل است که ، مواد اولیه مورد استفاده که میلگرد به قطر ۶.۵ میلیمتر است که اصطلاحاً وایرود نامیده میشود با استفاده از عملیات کشش انجام فرآیند نورد از قطره ای بالاتر به آرامی به سیم های مفتولی نازک تر تبدیل میشوند و در آخر برای تهیه سیم آرماتوربندی با قطر ۱.۵ میلیمتر تبدیل شده و به صورت کلاف بسته بندی میشود. این بسته ها برای بهتر شدن کارکرد آن در کشش برای چند ساعت داخل کوره هایی با دمایی تا ۹۰۰ درجه سانتیگراد پخت میشوند که اصطلاحاً به این عملیات آنیل کردن گفته میشود.آنیل کردن مفتولها باعث زیاد شدن مدول الاستیسیته(قابلیت کش آمدن مو یا یک بافت فیبری) یا اصطلاحاً بیشتر کش می آیند و در بستن آرماتورها بازخورد بهتری دارند.

خصوصیات سیم آرماتوربندی خوب:

سیم آرماتور،سیمی است که بتواند اضافه بر پایداری کششی مطلوب از نرمی خوبی برخوردار باشد این امر مهم اولاً با استفاده از مواد اولیه مناسب ساخته میشود و دوم اینکه با استفاده از عملیات آنیل کردن مناسب و صحیح .

مزیت های مفتول آرماتوربندی:

۱) در صورت استفاده از سیم آرماتور، بتن قابلیت تحمل نیروی کششی بیشتری دارد. چرا که این سیم نیروی کششی را در خود برابرسازی کرده و راه عبور کامل نیرو به بتن را نمی‌ دهد.

۲) هنگام استفاده از این سیم، بتن استحکام زیادی به خود می‌ گیرد.این استحکام از هنگام استفاده از سایر سازه های مشابه سیم سیاه بیشتر است.

۳)  مفتول آرماتور به دلیل جنس ضد زنگ خود مقاومت سازه ها را در برابر رطوبت افزایش می دهد.

زیرا از این دستاورد در شرایط آب و هوایی خاص نیز استفاده های سودمندی می‌ کنند.

۴) به هنگام استفاده از مفتول سیاه، سازه های پایینی در برابر آتش سوزی مقاومت بیشتری نسبت به سازه های بالایی از خود نشان می دهند.

۵) سیم سیاه این شرایط را ایجاد می‌ کند که بتن به هر شکل و حالتی در بیاید.به راستی که صنعتگران میتوانند با استفاده از سامانه آرماتور بتن مدنظر خود را به شکل و انواع مختلف و متفاوتی در بیاورند.

 

در پست های بعدی بیشتر در مورد کاربرد سیم آرماتور مطلب می گذاریم

مجموعه عظیم آهن آنلاین آرسیس فولاد با عرضه بهترین و با کیفیت ترین پروفیل های صنعتی، نبشی، ناودانی ، ورق های فولادی و انواع مقاطع فولادی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از قیمت به روز پروفیل با کارشناسان شرکت در ارتباط باشید .

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو اصلی لینک منو اصلی عنوان اصلی
1