میلگرد-گالوانیزه

میلگرد گالوانیزه چیست ؟

میلگرد گالوانیزه میله‌ای فولادی است با مقطع عرضی دایره که براساس قطر مقطع عرضی دسته بندی می‌شوند که این قطر به میلی‌متر گزارش می‌شود.

این نوع از میلگرد ها از جنس فولاد با روکش گالوانیزه ساخته شده است که استفاده اصلی آنها برای مقاومت سازی سازه ها در ساخت و ساز است .

میلگرد گالوانیزه در برابر خوردگی 40 برابر بهتر از میلگردهای بدون پوشش است ؛

و در کل پوشش گالوانیزه دیرتر آسیب می‌بیند .

در واقع گالوانیزه یک پوشش محافظ است که از فولاد محافظت می‌کند .

با مقایسه‌ ی پوشش اپوکسی و گالوانیزه می توان گفت پوشش گالوانیزه عملکرد بهتری دارد ولی از بابت قیمت 40% گران‌ترازپوشش اپوکسی است.

گرچه با توجه به مزایای آن نظیر طول عمر و دوام و مقاومت به خوردگی ارزش پرداخت هزینه‌ی بالاتر را دارد.

میلگرد گالوانیزه جلوگیری می کند از ترک خوردن بتن و خورده شدن یا به اصطلاح زنگ زدن اسکلت فلزی و مزیت دیگر تقویت کننده‌های گالوانیزه نسبت به باقی میلگردها چسبندگی بالا و اتصال محکم آن با زمینه‌ی بتنی است.

این دسته از میلگردها به علت مقاومت به خوردگی بالایی که دارند ظاهر زیبای خود را حفظ میکنند

که همین امر دلیل کاربرد میلگردهای گالوانیزه در بناهای عمومی است که دارای جنبه‌ی نمادین هستند ؛ مثل تئاتر ملی لندن و خانه‌ی اپرای سیدنی.

 

تقویت کننده‌های فولادی گالوانیزه شده، میله‌های فولادی با پوشش فلز روی هستند که همین

پوشش روی به عنوان محافظ  در مقابل نفوذ عوامل خورنده موجود در بتن عمل می‌کند .

روش گالوانیزه کردن میلگرد

در شروع میلگرد فولادی در محلول‌هایی که قابلیت حذف وپاک کردن اکسیدها ، روغن و سایر آلودگی‌ها را دارند، غوطه‌ور می‌شود ؛

بعد از این که آلاینده‌ها از سطح حذف شدند، میلگرد تمیز در یک حمام روی (Zn) مایع غوطه ‌ور می‌شود .

سپس در دمای 450 درجه‌ی سانتیگراد حرارت داده می‌شود.

میلگرد باید در شرایط مطابق با استانداردها و برای رسیدن به خواص مطلوب خنک شود که  این روش غوطه‌وری داغ یا hot-dipping نام دارد.

چسبندگی پوشش روی و میلگرد فولادی اهمیت زیادی دارد زیرا این پوشش نقش حفاظتی دارد و باید در شرایط حمل و نقل یا سایش از فولاد جدا نشود.

خواص مکانیکی میلگرد گالوانیزه

بعضی از پوشش‌ها به راحتی از طریق برخوردها در محل کار یا در حین حمل و نقل آسیب می‌بینند که این پوشش‌ها مثل رنگ با ایجاد خراش آسیب میبینند و قابل نفوذ هستند ولی پوشش گالوانیزه حتی با وجود خراش نیز همچنان می‌تواند از طریق حفاظت کاتدی مانع از صدمه دیدن میلگرد فولادی شود.

پوشش گالوانیزه از نظر الکتروشیمیایی فعال ‌تر از فولاد است که همین امردلیلی است برای اینکه با قرار گرفتن میلگرد گالوانیزه در محیط خورنده، ترجیحی خورده شود و پوشش فدا شونده باشد.

استفاده از تقویت کننده‌های فولادی برای جلوگیری از شکست ترد در بتن است یعنی خواص مکانیکی بتن را بهبود می‌بخشند

ولی  برای حفاظت میلگرد در برابر خوردگی از روش غوطه‌ وری داغ ، پوشش گالوانیزه ایجاد شد واگر فکر میکنید این روش پوشش دهی ممکن است خواص میلگرد فولادی را تحت تاثیر قرار بدهد اما باید بدانید بررسی‌ها نشان داه اگر چه از روش دما بالا برای پوشش دهی میلگرد استفاده می‌شود اما خواص مکانیکی آن افت نمی‌کند.

فولاد تقویت شده تحت بارگذاری تنشی متناوب، در معرض یک محیط خورنده، در شرایط گالوانیزه عملکرد بهتری دارد.

 

مزایای میلگردگالوانیزه نسبت به میلگرد معمولی چیست؟

  • حفاظت کاتدیک:

سطح میلگرد گالوانیزه علاوه بر انکه فلز داخلی را در برابر خوردگی مصون می کند حفاظت کاتدیک نیز به وجود می آورد که این به این معناست که لایه حفاظت فوری را در سطح فولاد ایجاد می کند.

  • مقاومت بالا در برابر خورندگی:

پوششی که در فرآیند تولید میلگرد گالوانیزه به کار می برند و از میلگرد در برابر خوردنگی محافظت می کند یعنی در واقع به عنوان یک مانع عمل میکند.

  • ایجاد پیوند قوی تر با بتن:

میلگرد گالانیزه نسبت به میلگرد های دیگرپیوند قوی تری با بتن ایجاد می کند که این پیوند در آخر سازه ی قوی تری را ایجاد میکند.

  • استحکام بیشتر نسبت به فولاد:

زمانی که روکش مخصوص را به فولاد اضافه میکنند سختی آن افزایش پیدا میکند که این سختی بیشتر از فولاد و میلگرد معمولی است.

از مزایای دیگر این میلگرد میتوان به مقاومت بالا در برابر خراشیدگی و تراشه شدن در زمان بسته بندی، حمل و نقل و هرگونه آسیب دیگر را در نظر گرفت.

  • میلگرد ارزان قیمت:

این میلگرد قیمت ارزانتری نسبت به پوشش های ضد زنگ دیگر دارد.

  • خود ترمیم کننده :

از ویژگی های مهم میلگردهای گالوانیزه خاصیت خود ترمیم کنندگی است یعنی اگر خسارتی به میلگرد وارد شود کمترین اثر را از خود به جای می گذراد.

قیمت میلگرد

همانطور که در جریان هستید قطر میلگر‌دها و همینطور مقاومت های آنها با هم متفاوت هستند و بر روی قیمت انواع میلگر‌‌د تاثیر گذارند. شما می‌توانید از طریق کارشناسان فروش آهن آنلاین آرسیس فولاد از آخرین اخبار فروش و قیمت میلگرد و همچنین قیمت نبشی و قیمت ناودانی مطلع شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو اصلی لینک منو اصلی عنوان اصلی
1