پروفیل گالوانیزه

پروفیل گالوانیزه از پرکابردترین پروفیل ها در ساختمان سازی می باشد. اگر بخواهیم توضیحی کوتاه در مورد پروفیل بدهیم باید بگوییم که مقاطعی با مقطع ثابت و طول متغیر و بلند را پروفیل می گویند. از پروفیل ها در پروژه های مختلف راه سازی، ساختمان سازی و خودروسازی استفاده فراوانی می شود. با دنبال کردن این مطلب می توانید اطلاعاتی در مورد پروفیل گالوانیزه و نحوه گالوانیزه کردن پروفیل به دست آورید.

پروفیل گالوانیزه چیست؟

به فرایندی که در آن آهن و فولاد را به درون حوضچه هایی که مملو از روی مذاب می باشد فرو می برند تا سطح آن ها از لایه هایی با روی پوشانده شود، گالوانیزه کردن می گویند. این کار باعث می شود تا فولاد و آهن در برابر شرایط بد آب و هوایی استحکام بالایی داشته باشد و دچار فرسودگی نگردد. در واقع با این کار یک لایه محافظ بر روی فلز ایجاد می کنند که باعث مقاومت در برابر خوردگی و دیگر آسیب های محیطی می گردد. به علت وجود این خواص، پروفیل گالوانیزه از پر استفاده ترین پروفیل ها می باشد.

انواع روش های گالوانیزه کردن

برای انجام فرایند گالوانیزاسیون روش های متعددی وجود دارد که بسته به شرایط و نوع کاربرد ممکن است از هر یک از این روش ها استفاده گردد. تعدادی از این روش ها عبارتند از:

  • روش گرم یا غوطه ور کردن
  • روش سرد که توسط الکترولیت انجام می گیرد
  • روش حرارتی
  • روش zinc rich paints
  • روش mechanical plating

پروفیل گالوانیزه گرم

یکی از بهترین روش های تولید پروفیل گالوانیزه استفاده از روش گرم می باشد. در این روش آهن یا فولاد را در یک وان سرشار از روی غوطه ور می کنند. این کار باعث می شود تا یک آلیاژ آهن- روی بر روی سطح فلز تشکیل شود و به عنوان لایه محافظ عمل کند. تمام سطح فلز به طور یکنواخت توسط این لایه پوشانده می شود. در این روش پروفیل‌گالوانیزه تولید شده مات و کدر می باشد و ضخامت لایه روی در این نوع پروفیل 100 تا 130 میکرومتر می باشد.

پروفیل گالوانیزه سرد

برای تولید پروفیل‌گالوانیزه به روش سرد کردن باید آهن یا فولاد را وارد محلولی حاوی سیانید و سولفات روی نمایید. ترکیب این دو ماده در واقع الکترولیتی می باشد که خاصیت اسیدی داشته و تشکیل لایه ای از روی را می دهد. پروفیل‌گالوانیزه تولید شده توسط این روش دارای ظاهری درخشان بوده و ضخامت آن بسیار کمتر از پروفیل‌گالوانیزه گرم و در حدود 25 میکرومتر می باشد.

کاربردهای پروفیل گالوانیزه

از پروفیل‌گالوانیزه به علت خواص ویژه ای که دارد در امور مختلفی استفاده می شود که به تعدادی از این کاربردها اشاره شده است.

  • سینی کابل
  • نمونه های مختلف لوله
  • مهار کردن قطعات خاص در ساختمان
  • درب و پنجره های UPVC

شما می توانید برای اطلاع از قیمت ورق فلزی، ناودانی، نبشی، تیرآهن و همچنین میلگرد و لوله فلزی با کارشناسان سایت آرسیس فولاد تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو اصلی لینک منو اصلی عنوان اصلی
1