امروز : یکشنبه 31 تیر 1403

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد نیک صدرا توس:  

65 تا 80 تومان

افزایش

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

100 تا 150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

50 تومان

افزایش

فولاد میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد راد همدان:  

50 تومان

افزایش

پیش بینی قیمت آهن آلات

پیش بینی قیمت آهن آلات در سال 1399

گمانه زنی ها در مورد قیمت آهن یک امر بسیار مهم و با اهمیت محسوب می شود. این موضوع در بین افراد فعال در حوزه فولاد و کسانی که به طور مستقیم با این صنعت در ارتباط هستند، امری بسیار مهم تلقی می شود.

به دلیل استراتژیک بودن این کالا، معمولا برای پیش بینی قیمت آهن پارامترهای زیادی را باید در نظر گرفت. به طور کلی روش صحیح برای پیش بینی قیمت آهن این است که هر محصول فولادی به طور جداگانه مورد بررسی قرار گیرد، زیرا تنوع محصولات فولادی بالا و برای تعیین قیمت هر محصول فولادی عوامل مختلفی موثر است.

در مورد کلیه محصولات فولادی در صورت بررسی قیمت میلگرد، پروفیل، ور ق و تیرآهن نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

علاوه بر این، در مورد محصولات غیر فولادی نیز شناخت بازار آلومینیوم و مس که بیش ‌ترین مصرف را در بین فلزات غیرفولادی دارند، تحلیل مناسبی از آینده بازار دیگر محصولات به دست خواهد آمد.

در این مطلب قصد داریم به بررسی عوامل تاثیرگذار بر بازار آهن‌ آلات، بپردازیم. پس از با در نظر گرفتن مطالبی که گفته شد به پیش بینی قیمت میلگرد در سال 99 خواهیم پرداخت.

پیش از اینکه به تحلیل بازار آهن ‌آلات بپردازیم، ابتدا به بررسی  دو روش تکنیکال و بنیادی برای پیش بینی قیمت آهن آلات درروزهای آتی خواهیم پرداخت. پس از آن به پارامترهای مشترک تاثیرگذار بر بازار آهن خواهیم پرداخت.

ترفندهایی برای پیش بینی قیمت آهن آلات

این نکته را باید همواره مدنظر داشته باشید که ارائه یک پیش بینی قیمت، به استفاده همزمان از دو روش تحلیلی بستگی دارد. این دو روش تکنیکال و بنیادی نام دارد. می توان به بیانی ساده تر گفت که در تحلیل بنیادی، تحلیلگر بر اساس اخبار و عوامل تاثیرگذار بر قیمت ها، روند بازار را در طولانی مدت پیش بینی می کند و در تحلیل تکنیکال یا فنی، تحلیل‌گر بر مبنای الگوهای قیمتی، روند بازار را علاوه بر کوتاه‌ مدت، در میان‌ مدت و بلند‌ مدت نیز پیش ‌بینی می‌ نماید.

با توجه به مواردی که ذکر شد می توان این طور برداشت کرد که استفاده از ابزار تکنیکال، دارای جذابیت بیشتری نسبت به تحلیل بنیادی می باشد. با این حال با توجه به اینکه در تحلیل تکنیکال، تاثیرات فضای خبری نقش کمتری بر روی پیش بینی ها دارند و از طرفی در بسیاری از اوقات، قیمت گذاری در ایران به صورت دستوری و کنترل شده صورت می گیرد، بسیاری از از اوقات، قیمت گذاری در ایران به صورت دستوری وکنترل شده صورت می گیرد.

عده زیادی از تحلیل گران بازار نسبت به کاربردی بودن این نوع تحلیل در ایران دچار تردید هستند. به طور کلی توصیه ما به افرادی که در پی پیش بینی قیمت آهن آلات می باشد، این است که می توانند درصد اعتماد به اعداد به دست آمده به روش تکنیکال را کمتر در نظر بگیرند، اما به طور کامل استفاده از آن را کنار نگذارند، علاوه بر این بعد از هر اتفاق سیاسی و اقتصادی، باید پیش بینی های قبلی خود را به روز رسانی کنید.

در سال جدید پارامتر وجود دارد که بر روی قیمت تمامی آهن آلات در سال جدید موثر می باشد، به عبارتی این پارامترها وابستگی چندانی به نوع مقطع فولادی در تقسیم بندی های رایج ندارند.

از جمله این فاکتورها، می‌توان به بحث بودجه تخصیص‌ یافته به بخش عمرانی در لایحه بودجه ۹۹، روند دلار آزاد و دلار نیمایی در سال ۹۹، تورم، عوارض وضع ‌شده بر روی مواد اولیه تولید محصولات فولادی و در نهایت روند کلی قابل پیش ‌بینی برای قیمت های جهانی اشاره کرد.

فاکتور دیگری که بر پارامترهای تاثیرگذار بر بازار آهن آلات وجود دارد، مصوبات وزارت صمت و سیاست های بورس کالا می باشد.

تصمیمات و مصوبات وزارت در خصوص فرمول تعیین قیمت پایه ای محصولات فولادی عرضه شده در بورس و همچنین چگونگی عرضه مقاطع فولادی در بورس کالا تاثیر به سزایی در قیمت این کالاها در بازار بورس و به طبع آن در بازار آزاد دارد.

علاوه بر مصوبات صمت در خصوص چگونگی و سهمیه صادرات هر شرکت و الزامات مبنی بر عرضه مقاطع در بورس کالا در کوتاه مدت حتی می توانند روند بازار را تغییر دهند.

نکات زیر را مدنظر قرار دهید:

  • وضع عوارض صادراتی بر روی آهن اسفنجی در بخش عوارض وضع شده بر روی مواد اولیه، سیگنال حمایت از تولیدکننده های شمش داخلی را مخابره می کند. همچنین کاهش عوارض بر روی دیگر مواد معدنی، منجر به حمایت از صادرات معدنی ها می شود.
  • در این مورد، همچنین شایعاتی مبنی بر رشد بیشتر عوارض تا 25 درصد به گوش می رسد. این احتمال وجود دارد که در ابتدای سال جاری، میزان عوارض بر روی آهن اسفنجی افزایش یابد. دلیل این مسئله را میتوان تنها حمایت از بازار داخلی فولاد می باشد. بر همین استس با توجه به این موضوع می توان گفت که در بین فاکتورهای موثر بر قیمت آهن آلات فاکتور عوارض مواد اولیه در جهت کاهش نرخ آهن آلات خواهد بود، زیرا که به تامین هر چه بیشتر شمش در ایران کمک می کند.
  • یکی از پارامترهایی که چه به لحاظ روانی و چه به لحاظ غیر روانی بر روند قیمت ها موثر می باشد، تورم است. می توان گفت به عبارتی شاخص بهای هر کالا به صورت مستقیم تحت تاثیر تورم  می باشد. نرخ تورم منتهی به هر ماه از محاسبه درصد تغییر متوسط شاخص CPI در دوازده ماه منتهی به ماه مورد نظر نسبت به دوره مشابه قبل به دست می آید. واضح است که اگر ماه مورد نظر اسفند باشد، به آن “نرخ تورم سال مورد نظر” می گویند.
  • قیمت پایه برای عرضه در بورس کالا، طبق نرخ دلار نیمایی تعیین می شود و در نهایت با افزایش قیمت دلار نیمایی، قیمت پایه ای عرضه افزایش و در نتیجه آن قیمت معاملات شمش، ورق و میلگرد افزایش پیدا می کند. به دنبال افزایش قیمت معاملات ذکر شده، قیمت ها در بازار آهن نیز افزایش خواهند یافت. در واقع می توان با در نظر گرفتن سیاست ارزی بانک مرکزی مبنی بر نزدیک شدن قیمت ارز نیمایی به ارز آزاد، احتمالا قیمت دلار نیمایی همراه با قیمت دلار آزاد تغییر پیدا کند.

تحلیل و پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1399

همانطور که میدانید میلگرد یا آرماتور یک کالای پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی می باشد. بر همین اساس یکی از فاکتورهای مهم تاثیرگذار بر میزان تقاضای میلگرد، شرایط آب و هوایی و میزان ساخت و سازهای فصلی می باشد.

در دو بازه زمانی در طول سال، بیشترین میزان تقاضا را برای میلگرد وجود دارد:

  1. فصل بهار و تابستان
  2. دو الی سه ماهه آخر هر سال

بنابراین، به صورت تجربی تقاضای فصلی در این دو زمان بیشتر خواهد شد. به طبع آن نیز قیمت ها صعودی خواهند بود. با این حال، با توجه به غیر قابل پیش بینی بودن برخی از حوادث تنها می توان برخی از پارامترهای بنیادی مانند تورم و نرخ دلار را در پیش بینی بلند مدت میلگرد در نظر گرفت. دلیل این مسئله این است که در این بین حوادثی وجود دارند که به صورت ناگهانی رخ می دهند، مانند تحریم های جدید یا سوانح طبیعی مثل سیل یا زلزله.

پس در اینجا بدون در نظر گرفتن عوامل غیرقابل پیش بینی به سراغ تحلیل تکنیکال قیمت میلگرد می رویم.

با مشاهده نمودار شمش ماه قیمت میانگین میلگرد در بورس کالا، می توان دریافت که این محصول فولادی در این شش ماه در یک روند صعودی حرکت کرده است و با در نظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده قیمت آن به 12700 تومان رسیده است.

انتظار داریم این قیمت کف حمایتی میلگرد در دو ماه آتی باشد و قیمت در صورت کاهش از حدوده ۱۲ هزار تومان پایین‌تر نیاید. از طرفی در صورتی که قیمت دلار همچنان صعودی باشد و به حدود ۳۷ هزار تومان برسد، احتمال افزایش قیمت میلگرد تا حدود ۱۵ هزار تومان وجود دارد؛ با این حال در بازه کوتاه مدت احتمالا میلگرد در محدوده ۱۲ هزار تا ۱۳ هزار تومان نوسان کند.

مجموعه آرسیس فولادصفهان، همواره در تلاش است تا به روز ترین قیمت محصولات فولادی را در سایت خود منتشر کند. پیش از تحلیل ها می توانید از با استفاده از لینک زیر از آخرین قیمت میلگرد مطلع شوید:

مجموعه آرسیس فولاد به روز ترین قیمت میلگرد را در سایت خود منتشر می کند.

قیمت میلگرد در بورس کالا
نمودار قیمت میلگرد در بورس کالا
نمودار شاخص قیمت میلگرد

همان ‌طور که مشاهده می‌کنید، نمودار بالا مربوط به تغییرات قیمت میلگرد در شش ماهه خرداد تا آذر ۹۹ است.

تحلیل و پیش‌بینی قیمت تیرآهن در سال ۹۹

تیرآهن از مهم‌ ترین عناصر یک اسکلت فلزی به شمار می‌آید، بنابراین در محاسبه هزینه یک سازه فلزی در نظر گرفتن قیمت انواع مقاطع فلزی به کار رفته ازجمله تیرآهن، بسیار مهم و ضروری است. بیشترین حجم مصرف تیرآهن در صنعت ساختمان‌ سازی بوده و یکی از اجزای اصلی ساختمان‌ های فلزی محسوب می ‌شود. مصرف این محصول آن قدری زیاد است که کمترین تغییر در قیمت آن می تواند تاثیر فوق‌ العاده‌ای بر بازار مسکن داشته باشد. اگر شما نیز در این صنعت در حال فعالیت بوده و نیاز به دانستن جدیدترین قیمت‌ها هستید، بر روی لینک زیر کلیک کنید. مجموعه آرسیس فولاد، همواره به‌ روزترین قیمت‌ ها را در اختیار شما قرار می‌ دهد.

مجموعه آرسیس فولاد به روز ترین قیمت تیرآهن را در سایت خود منتشر می کند.

همان ‌گونه که اشاره کردیم، تیرآهن در سایزهای ۱۴، ۱۶ و ۱۸ اهمیت ویژه‌ای دارد؛ به همین جهت در این تحلیل به بررسی اهداف قیمتی این دو تیرآهن در برند ذوب آهن خواهیم پرداخت. در نمودارهای زیر، محور افقی زمان و محور عمودی قیمت‌ها بر حسب ریال هستند.

نمودار قیمت شاخص تیرآهن سبک در هر کیلوگرم در شکل زیر نشان داده شده است. در این نمودار مشاهده می‌شود که تیرآهن نیز تحت تاثیر قیمت شمش و روند نزولی حاکم بر دلار، کاهشی شده است و در این مسیر با برخورد به کف روند خود به محدوده ۱۱ هزار تومان رسیده است. پس از آن با افزایشی دوباره به بازه ۱۲ هزار تومن برگشته است، انتظار داریم محدوده ۱۳۵۰۰ تومان مقاومت مستحکمی باشد.

در بورس کالا نیز قیمت تیرآهن به حدود ۱۰۸۰۰ تومان رسیده است، انتظار داریم با افزایش قیمت های جهانی و در پی آن قیمت‌های پایه، قیمت معاملات بورس نیز افزایشی باشد و به نوعی روند نزولی بازار را متوقف کند.

قیمت تیرآهن در بورس کالا
نمودار قیمت تیرآهن در بورس کالا
شاخص تیرآهن سبک
نمودار شاخص تیرآهن سبک

تیرآهن نیز مانند میلگرد، بررسی روند تغییرات آن در دوره‌های کوتاه‌مدت می‌تواند در تعیین بودجه کلی سازه اثرگذار باشد. نمودار بالا روند شاخص قیمت تیرآهن را از اردیبهشت تا آبان ۹۹ بررسی کرده است. نمودار بالا روند قیمت تیرآهن را از فروردین ۹۹ تا شهریور ۹۹ بررسی کرده است.

تحلیل و پیش‌ بینی قیمت ورق سیاه در سال ۹۹

ورق سیاه یا همان ورق نورد گرم به طور وسیع در صنایع مختلف به کار می‌رود. یکی از مهم ‌ترین بخش‌ های کاربردی آن، تهیه مواد خام برای بسیاری از پروفیل‌های صنعتی و ساختمانی می‌باشد. همچنین این ورق به طور گسترده در ساخت ماشین‌آلات و سازه‌های عظیم، تولید تانک و مخازن خاص استفاده می‌شود. از طرفی ورق‌های روغنی و رنگی نیز کاربرد زیادی در سقف ساختمان و سقف سوله‌ها دارند. این ورق‌ها بنا به فرآیندهای به کار‌ رفته در تولید ورق‌های روغنی و گالوانیزه، می‌بایست قیمت بالاتری نسبت به ورق سیاه داشته باشند.

همواره می ‌توانید در سایت آهن آنلاین به ‌روزترین و جدیدترین قیمت‌های انواع ورق از جمله ورق سیاه را مشاهده کرده و در صورت تمایل با کارشناسان مربوطه تماس بگیرید. جهت اطلاع از آخرین قیمت‌ها بر روی لینک زیر کلیک کنید.

مجموعه آرسیس فولاد به روز ترین قیمت ورق را در سایت خود منتشر می کند.

از لحاظ تقاضا می‌توان گفت که انواع ورق‌ها در نیمه دوم سال تقاضای بهتری دارند و برخلاف دیگر محصولات فولادی از قبیل تیرآهن و میلگرد که در شرایط بارشی تقاضا افت می‌کند، در مورد ورق شرایط متفاوت است. اما این به معنای کم بودن تقاضا در نیمه اول سال نیست؛ چرا که عمده مصرف ورق‌های سیاه در ساخت پروفیل است که پروفیل نیز یکی از المان‌های به کار رفته در صنعت ساختمان می‌باشد. بنابراین تقاضا در نیمه اول سال نیز وجود دارد. فاکتور دیگری که بر روند قیمت ورق تاثیرگذار خواهد بود، قیمت اسلب در بازار و موجودی این شمش فولادی است.

در ادامه به منظور بررسی تکنیکال ورق، به بررسی قیمت ورق سیاه در سایز دو میل و به ابعاد ۵/۲*۲۵/۱می‌پردازیم. در نمودار این محصول نیز، محور افقی زمان و محور عمودی قیمت‌ها بر حسب ریال می‌باشد.

طی چند ماه اخیر ورق از محدوده مقاومتی ۱۰ هزار تومان عبور کرده و با شکست این محدوده تا حدود ۱۵ هزار تومان افزایش قیمت داشته است. با توجه به قیمت معاملات در بورس کالا و همچنین شرایط تکنیکال نمودار قیمت ورق، احتمالا کف قیمت میان مدت در حدود ۱۵ هزار تومان باشد و قیمت ورق طی هفته‌های آینده پایین‌تر از این محدوده نیاید. در صورتی که قیمت ورق از محدوده ۱۸۶۰۰ عبور کند به محدوده ۲۰۵۰۰ تومان خواهد رسید و پس از آن نیز رشد تا محدوده ۲۲۵۰۰ تومان محتمل است. در صورت کاهش قیمت دلار، احتمال افت قیمت تا محدوده ۱۳۵۰۰ نیز وجود دارد؛ البته به شرطی که دلار آزاد به محدوده ۲۰ هزار تومان برسد.

باتوجه به کاربرد وسیع این نوع ورق در صنایع مختلف تغییرات قیمت آن در بودجه کل اهمیت فراوانی پیدا می‌کند.

تحلیل و پیش‌ بینی قیمت قوطی پروفیل در سال ۹۹

پروفیل یکی از کالاهایی است که در ساخت اسکلت ساختمان و همچنین در ساخت نرده‌ها و چارچوب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین باز هم مهم‌ترین صنعت خریدار پروفیل، صنعت ساختمان‌سازی است. مهم‌ترین پروفیل نیز، از لحاظ سایز و کاربردی بودن آن، پروفیل ۲ میل، در گروه پروفیل‌های ساختمانی می‌باشد. به طور منطقی از آن‌جایی که پروفیل از ورق ساخته می‌شود؛ قیمت این کالا به شدت تحت تاثیر روند قیمت ورق قرار می‌گیرد، اما قطعا تنها پارامتر تاثیرگذار، نمی‌باشد؛ چرا که بایستی ابتدا سطح تقاضا در این بازار سنجیده شود. علاوه بر این، تجربه نشان داده که در هر شرایطی افزایش قیمت دلار تاثیر زیادی بر روند قیمت این کالا می‌گذارد؛ اما به طور معکوس در هنگام ریزش دلار، الزاما شاهد برگشت قیمت این کالا نبوده‌ایم.

قبل از آن‌که نمودار تغییرات قیمت پروفیل را در بلندمدت بررسی کنیم، این نکته را خاطرنشان می‌کنیم که همانند دیگر محصولات فولادی، می‌توانید آخرین قیمت پروفیل را در سایت آرسیس فولاد مشاهده کرده و جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مربوطه تماس بگیرید. بر روی لینک زیر کلیک کنید تا به صفحه آخرین قیمت‌های پروفیل هدایت شوید.

مجموعه آرسیس فولاد به روز ترین قیمت قوطی پروفیل را در سایت خود منتشر می کند.


در نمودار این محصول، محور افقی زمان و محور عمودی قیمت‌ها بر حسب ریال است و طی چند ماه گذشته قیمت پروفیل به حدود ۲۲ هزار تومان رسیده. قیمت پروفیل دوباره نزولی شد و به محدوده ۱۷ هزار تومان رسیده است، اما دوباره صعودی شده و در حال حاضر در محدوده ۱۹ هزار تومان قرار دارد. البته تحلیل و پیش‌بینی قیمت پروفیل به دلیل ماهیت انحصاری این صنعت، دشوار است.

نمودار قیمت پروفیل

نمودار قیمت آهن آلات از جمله ابزارهای بسیار مهم در تحلیل و بررسی قیمت محصولات فولادی است. افراد با استفاده از این ابزار می‌توانند تصمیم بگیرند در چه زمان‌هایی محصولات آهنی را خریداری کرده و چگونه سرمایه‌گذاری کنند.


سوالات متداول پیش‌ بینی قیمت آهن آلات در سال ۹۹

آیا قیمت دلار و قیمت آهن با یکدیگر ارتباط دارند؟

بله! در چندسال اخیر، قیمت این دو با یکدیگر هم‌بستگی زیادی داشته و به عبارتی قیمت آهن متاثر از قیمت دلار می‌باشد.

برای تحلیل بازار آهن تحلیل بنیادی بهتر است یا تکنیکال؟

استفاده از هر دو نوع تحلیل در کنار یکدیگر، می‌تواند نتیجه دقیق‌تری در پیش‌بینی‌ها ارائه دهد.

آیا قیمت‌های جهانی بر قیمت‌های داخلی فولاد اثرگذار است؟

بله! در حالت کلی می‌توان گفت که موثر خواهد بود؛ اما در هر شرایطی ممکن است شدت اثرگذاری متفاوت باشد.

آیا در بازار آهن سرمایه‌گذاری کنیم؟

به شرط تسلط به بازار و توانایی تعیین بهترین زمان خرید و فروش بر طبق تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی می‌توان سرمایه‌گذاری کرد.