ورق آجدار

در این پست می خواهیم در مورد مراحل تولید ورق آجدار صحبت کنیم

برای تولید ورق آجدار چه مراحلی باید سپری کنید؟

در کل ورق آجدار از پرمصرف ترین و پرکاربردترین ورق های فولادی در صنعت ساختمان سازی و مقاطع نورد گرم محسوب می شود. این نوع ورق در مدل های گوناگونی تولید می شود و به شکل انبوه مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد اصلی ورق آجدار در سطوح بسیار صاف می باشد. استفاده از این ورق جهت پیشگیری از سرخوردن افراد یا ابزار می باشد. مطلب مورد بحث ما در این مقاله بررسی نحوه تولید ورق آجدار و روش های خاص عرضه این ورق در صنایع است. روش تولید ورق آجدار نورد گرم بوده که در ادامه مطلب به شرح این روش ها و مراکز تولید ورق آجدار می پردازیم. 

تولید ورق آجدار در ایران

جهت تولید ورق آجدار از روش نورد گرم استفاده می کنیم به این صورت که در آغاز شمش های فولادی را داخل کوره هایی قرار می دهیم که از قبل حرارت دیده اند. بعد از بالا بردن دما از درون قفسه های پوسته زدایی رد می شوند. بعد از گذراندن مراحل نورد اولیه شمش های فولادی را وارد نورد پایانی می کنیم و فرآیند آج زنی شروع می شود.  ورق های آجدار با ضخامت ۱۰-۱٫۵ میلی متر در می آیند و به صورت کویل و یا ورق های برشی بسته بندی و آماده تحویل می گردند.

توضیح  فرآیند نورد جهت تولید ورق آجدار

با توجه به شرایط فرآیند نورد و کاربردهای آن، انواع نورد به صورت زیر طبقه بندی می شوند.

بررسی نورد از نظر انجام نورد به موارد زیر دسته بندی می شود:

  • نورد طولی
  • نورد عرضی
  • نورد پیچشی

انواع نورد ورق آجدار برطبق وضعیت حرکتی غلتک های نورد عبارتند از:

  • پیوسته
  • رفت و برگشتی

انواع نورد بر اساس وضعیت حرارتی عبارتند از:

  • نورد سرد
  • نورد گرم
  • نورد داغ

فرآیند تولید ورق آجدار در کارخانه فولاد مبارکه

تولید ورق آجدار در کارخانه فولاد مبارکه اصفهان از مرحله تولید آهن خام شروع می شود تا مراحل نهایی تولید محصول و حتی ورق های گالوانیزه شده ادامه پیدا می کند. این پروسه به سه دسته بخش بندی می شود:

تولید آهن اسفنجی

با ریخته گری پیوسته تولید تختال کردن

به توسط فرآیند نورد گرم تبدیل تختال به نورد گرم

به طور کل ورق آجدار از مدل ورق هایی است که با نورد گرم تولید شده و ظاهر برجسته ای دارد. این برجستگی به شکل های لوزی، عدسی، شطرنجی و یا بادام می باشد. علت این برجستگی های ایجاد شده روی ورق جهت به وجود آمدن اصطکاک روی ورق است. به علت به وجود آمدن این اشکال خاص روی ورق آجدار، این محصولات با نام های گل ورق، ورق شطرنجی یا ورق برجسته نیز شهرت دارند. فرآیند آج زنی روی این ورق ها دستگاه های مخصوص آج زنی به شکل های گوناگون انجام می شود و به شکل انبوه به بازار عرضه می شود.

در آغاز ورق آجدار به روش پرس کردن ورق ساده تولید می شد به این معنی که به روش فابریک در ایران بی مصرف بود در حالی که امروزه با گذر زمان ورق های آجدار فابریک نیز توسط کارخانه فولاد مبارکه تولید شده و به بازار عرضه می شود. در ادامه به بررسی برخی کارخانه های تولید کننده ورق، نبشی  و ناودانی، تیرآهن و سایر مقاطع فلزی و فولادی می پردازیم.

 

معرفی ورق آجدار کارخانه سبا

واحد تولیدی فولاد سبا یکی از واحد های تولیدی تحت نظارت فولاد مبارکه می باشد که از تولیدکنندگان به نام ورق آجدار در سطح کشور است. وزن ورق های تولیدی شرکت فولاد سبا تقریبا با وزن محصولات فولاد مبارکه یکسان بوده و دارای قطر تا شش میلی متر می باشد. این ورق ها از خیلی مناظر با هم شباهت دارند اما در موارد دیگری محصولات تولید شده کارخانه سبا با ورق آجدار عرضه در کارخانه فولاد مبارکه با هم تفاوت هایی دارند. برای بیان این تفاوت باید به این نکته اشاره کنیم که ورق های تولیدی کارخانه سبا به شکل لبه های رده رده یا ریخته شده است. 

معرفی ورق آجدار کارخانه فولاد کاویان 

ورق های تولیدی کارخانه تا چهل میلی متر رسیده و به تعداد انبوه به بازار عرضه می شود. محصولات تولیدی کارخانه کاویان از کیفیت بالایی برخوردار است و با کسب رضایت مصرف کنندگان جهت رفع نیاز مشتری به بازار عرضه می شود. این کارخانه اقدام به صادرات ورق آجدار به کشورهای همسایه کرده و فروش خود را در سال های اخیر به تعداد بالایی افزایش داده است. کارخانه فولاد کاویان ورق های آجدار تولیدی خود را به مصرف کنندگان جهت مصارف گوناگونی از جمله عمران و راه سازی، شهرسازی، ساخت پله ها و کفپوش اتوبوس های شهری یا مسافرتی، کامیون ها و وانت بارها و غیره به فروش می رساند. محصولات تولید شده در این کارخانه با تضمین کیفیت و کارایی به فروش میرسند در نتیجه با حفظ مشتریان همیشگی خود نقش بسیار مهمی در صنعت و ساختمان سازی کشور دارند. 

برای خرید هر نوع محصول فولادی از  جمله نبشی و ناودانی، ورق آجدار و هر نوع محصول دیگر به کارشناسان ما در آهن آنلاین آرسیس فولاد مراجعه کرده و با بهترین عرضه کنندگان کار کنید. 

در این پست به طور کامل در مورد مراحل تولید ورق آجدار بحث شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *