کاربرد های فلز تیتانیوم

کاربرد های فلز تیتانیوم

تیتانیوم در سال 1790 کشف شد اما تا اوایل دهه 1900 مورد خالص سازی قرار نگرفت. علاوه بر آن، از تیتانیوم تا اواسط قرن بیستم استفاده نشد. ولی در حال حاضر حدودا 50 سال است که در صنایع مدرن از تیتانیوم استفاده میشود. امروزه فلز تیتانیوم به عنوان يک فلز استراتژيک در موتور و ساختمان داخلي هواپيما موشکها ،جت ها، ماشين هاي نساجي وسايل شيميايي وسايل جراحي وسايل نمک زدايي وسايل ارتوپدي،  وسايل ساينده ، وسايل غذاسازي هدفهاي لوله هاي اشعه ايکس،تواحدهاي مولد برق، صنايع آلياژي ،ساخت زير دريايي ها ،جهيزات حمل و نقل صنايع شيميايي ،كارخانه هاي ساخت مواد شيميايي، دستگاههاي خنك كننده نيروگاه هاي حرارتي و اتمي و موردهای ديگر کاربرد دارد. تازه ترین موارد استفاده آن شامل مواردی نظیر چوب گلف و دوچرخه می شود. به خاطر مقاومت به خوردگی و استحکام مناسب همچنین چگالی خاص آن نسبت به موادی نظیر  فولادها و سوپرآلیاژها ، آلومینیوم و تیتانیوم در بسیاری از صنایع کاربرد دارد.

چگالی تیتانیوم خالص 4.51 گرم بر سانتی‌متر مکعب و در دمای 1670 درجه سانتی‌گراد ذوب می‌شود . بنابراین، باید برای استفاده در تجهیزاتی که در دماهای بالا کار می‌کنند، ایده آل باشد. تیتانیوم  برای حرارت بالا تا 600 درجه سانتی‌گراد و همین طور در کاربردهای کرایوژنیک نیز استفاده می‌شود. در کل طیف بسیار گسترده ای از عملیات حرارتی می‌تواند برای این آلیاژها استفاده شود که در خواص آن‌ها  تأثیر بسزایی خواهند داشت.

به خاطر استحکام فلز تیتانیوم در واکنش‌های شیمیایی و در برابر خوردگی ،در محیط‌های با خوردگی بالا بسیار مورد استفاده است . به طور مثال آب دریا که در این شرایط حتی فولاد ضد زنگ هم دچار خوردگی می‌شود.همچنین در واحدهای شیرین‌سازی آب ، ساخت پروانه کشتی‌ها و راکتورهای شیمیایی از تیتانیوم و آلیاژهای آن استفاده میشود . در سال بیشتر از ۱۰۰۰ تن از آلیاژهای تیتانیوم برای تهیه پروتزها و استفاده در جراحی‌های لگن و زانو و همچنین در ایمپلنت‌های دندان استفاده می شود.همینطور در تزیین ساختمان‌ها از ورقه‌های تیتانیوم استفاده می‌شود.

ورق تیتانیوم:

    از صفحه های تیتانیوم به منظور رسیدن به ابعاد نهایی قسمت های ساخته شده استفاده می شود.

  این ورق تیتانیوم نیز به عنوان محافظ گرما استفاده می شود زیرا تیتانیوم گرما را متوقف می کند.

  نوع 2 و 5 این ورق ها امروزه در ساخت قطعات خیلی کاربردی هستند .

  در واقع ورق های تیتانیوم درجه 2 ورق های خالص تجاری تیتانیوم است که در بیشتر کارخانه های فرآوری مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد.این ورق ها دارای فرم سرد هستند که اکثرا برای مانع گرما استفاده می شود چون تیتانیوم گرما را متوقف می سازد

   بر مبنای استاندارد ASTM تیتانیوم و آلیاژ های آن به گرید های مختلف دسته بندی می شوند.گرید 1الی4 تقریبا غیر آلیاژی بوده و نسبتا خالص می باشند. ورق گرید درجه 5 تیتانیوم  مخصوص هوافضا است.این ورق ها دارای فرم سرد نیست.بنابراین بیشتر در صورت نیاز به شکل گیری مورد استفاده قرار می گیرد. 

کاربردهای رایج ورق تیتانیوم

      دیوار آتش نشانی

      محافظت از درایور

      روکش دریچه

      محفظه زنگ دار

      تونلهای برقی

      صفحات پشتی ترمز

      سپرهای حرارتی

      غرفه های چرخدار

      جواهرات

 

مصارف عمده تیتانیوم

این فلز در محيط هاي فرسايشي مقاومت بسیار بالایی دارد . تيتانيوم خالص و آلياژهاي آن در تجهيزات مربوط به چاه هاي نفت ، در کارخانه هاي سولفور زدايي مشتقات نفتي و همین طور در موارد پزشکی مورد استفاده است . ورق هاي فولادي ای که با پوشش تيتانيوم توليد شده  به دلیل خاصيت ضد فرسايشي کاربرد بسیار زیادی دارند. از دیگر مصارف تيتانيوم مي توان به موارد زیر اشاره کرد : در فرآيندهاي شيميايي و الكتروشيميايي ، ساخت كاربيد تيتانيوم ،سراميک ، ساخت ورقه هاي فلزي و بازيافت آنها صنعت نفت ،نمك زدايي آب ( تصفيه آب) ، سولفور زدايي گاز مايع ، ساخت انواع آلياژها ، ساخت پمپهای مکش آب از دريا ،ساختمان سازي ،پزشكي ( قطعات تعويض در بدن دندانها )، ساخت انبارهايی براي نگهداري از ضايعات اتمي و غيره  ،صنايع اتومبيل سازي ،الياف تقويت كننده براي استفاده در تركيبات فلزي ، ربات هاي صنعتي ، بالا بردن قابليت هدايت حرارتي آلياژها ، جواهر سازي ،  ذخيره سازي انرژي ، پرکننده ي سنگ هاي جواهرات مصنوعي و نرم افزار .

تيتانيوم اغلب با آلومينيوم ،آهن ،منگنز، موليبدن و فلزات ديگر تشكيل آلياژ مي دهد. کاربرد های پزشکی فلز تیتانیوم

دندانپزشکی

از این فلز  به دلیل مقاومت بالایی که دارد در ایمپلنت های دندان پزشکی استفاده می کنند.

جایگزین استخوان

در کل چهار نوع از تیتانیوم خالص و ۲۵ نوع از آلیاژ تیتانیوم وجود دارد. به طور کلی این فلز ماده بهتری برای مصارف پزشکی است و آن به این دلیل است که علاوه بر استحکام بالا و مقاومت با بدن انسان سازگار بوده و گلبول های سفید آن را به عنوان مهاجم تلقی نمی کنند.  برای آنکه فلز تیتانیوم در بدن، وزن کمتری داشته باشد، به حالت متخلخل با استخوان ها پیوند داده می شود.

مصارف دارويي و آرايشي تیتانیوم

دي اکسيد تيتان اشعه ماوراء بنفش را منعکس می کند و براي التيام سوختگی های  پوستي مورد استفاده قرار مي گيرد و برای ساختن کرم ها ی ضد آفتاب استفاده مي شود. از دی اکسيد تيتان در حالت پودری در پوشش قرص ها و ساخت قاب كپسول هاي دارويي هم استفاده مي شود

کاربردهای تجاری

موتور سیکلت ها و دوچرخه ها

بیشتر قسمت های دوچرخه ها و موتور سیکلت ها از تیتانیوم ساخته می شود.زیرا این فلز مقاومت بسیار بالایی در مقابل ضربات خارجی دارد و سبک است.

ساخت عینک و ساعت

به دلیل سبک بودن و سازگاری با بدن ساعت و فریم های عینکی که ازفلز تیتانیوم تولید می شوند، حساسیتی در بدن به وجود نمی آورند و به راحتی ، آسیب نمی بینند.

ساخت جواهرات زینتی

از دیگر کاربردهای فلز تیتانیوم، مصرف های زینتی است. در واقع فلز تیتانیوم، ظرافت زیاد و وزن کمی داردو حساسیت های پوستی ای برای بدن به وجود نمی آورد.از فلز تیتانیوم برای ساخت جواهرات زینتی استفاده می شود‌.

ساخت چاقوهای آشپزخانه

به دلیل ویژگی های زیست سازگاری از این فلز می توان در ساخت چاقوهای آشپزخانه استفاده کرد، که این چاقوها شش برابر چاقوهای فولادی عمر می کنند.

مبدل های حرارتی

به دلیل مقاومت زیادی در برابرحرارت های بالا ، در ساخت مبدل های حرارتی نیز از این فلز استفاده می شود.

آهن آنلاین آرسیس فولاد آسمان  تامین کننده انواع فولاد و آهن ،نبشی و ناودانی ، با چندین سال سابقه در خدمت شماست . تامین کننده انواع ورق تیتانیوم و نبشی و ناودانی .با ما همراه باشید تا در روند تامین این محصولات ، اطلاعاتی را درباره کاربرد ورقهای تیتانیوم در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

با توجه به تغییرات روزانه در قیمت ورق محصولات برای آگاهی از قیمت به روز با کارشناسان ما در بخش فروش آهن آنلاین آرسیس فولاد تماس شماره تماس: 54774 – 021 حاصل فرمایید.

مجموعه عظیم آهن آنلاین آرسیس فولاد با عرضه بهترین و با کیفیت ترین پروفیل های صنعتی، نبشی، ناودانی ، ورق های فولادی و انواع مقاطع فولادی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از قیمت به روز پروفیل با کارشناسان شرکت در ارتباط باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو اصلی لینک منو اصلی عنوان اصلی
1