امروز : پنج شنبه 18 خرداد 1402

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد نیک صدرا توس:  

65 تا 80 تومان

افزایش

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

100 تا 150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

50 تومان

افزایش

فولاد میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد راد همدان:  

50 تومان

افزایش

اخبار آهن آلات

اسلب

بهناز میرلوحی
sharif sharif 1398/12/25 0

اسلب یک کالای فولادی نیمه ساخته مانند شمش، بیلت و بلوم است که برای این که به محصول مورد نظر تبدیل شود مراحلی باید روی آن صورت گیرد و فراوری شود. این کالاهای نیمه ساخته تفاوت هایی در سطح و ابعاد با یکدیگر دارند و هر یک از آن ها برای تولید محصولی خاص استفاده می شوند. شمش ها دارای…

اسلب

یک کالای فولادی نیمه ساخته مانند شمش، بیلت و بلوم است که برای این که به محصول مورد نظر تبدیل شود مراحلی باید روی آن صورت گیرد و فراوری شود. این کالاهای نیمه ساخته تفاوت هایی در سطح و ابعاد با یکدیگر دارند و هر یک از آن ها برای تولید محصولی خاص استفاده می شوند. شمش ها دارای شکلی ذوزنقه مانند و طولی کمتر از 2 متر دارند. بیلت ها طول بیشتری نسبت به شمش دارند و سطح آن ها به شکل دایره یا مربع با ابعاد مشخص می باشد. بلوم نیز همانند بیلت است با این تفاوت که سطح مقطع آن بیش از 15 سانتی متر می باشد. در این مطلب ب طور کامل به معرفی اسلب پرداخته شده است.

اسلب چیست؟

اسلب که بعضی به آن سلب یا تختال نیز می گویند محصولی نیمه خطی از فولاد می باشد که آن را از طریق فرایند نورد شمش یا ریخته گری پیوسته تولید می کنند. ا‌سلب به صورت صفحه ای مستطیلی شکل است و بر خلاف شمش بیلت سطح مقطع مربعی ندارد. ا‌سلب دارای ضخامت 230 میلی متر و طول 12 و عرض 1.25 متر می باشد. بعد از این که فرایند شکل دهی بر روی ا‌سلب صورت گرفت، به شکل ورق در می آید و برای استفاده های بعدی آماده می شود. جنس ا‌سلب ها از فولاد کربنی می باشد اما ا‌سلب هایی وجود دارد که جنس آن ها از فولاد زنگ نزن می باشد. ترکیب شیمیایی بیشتر تختال یا ا‌سلب ها از آهن، منگنز، مس، کروم، مولیبدن، سیلیسیوم و نیکل می باشد اما هر اسلب ترکیب شیمیایی متفاوتی را دارا می باشد. از ا‌سلب ها در ساختن ورق های فولادی، صفحه ها و … استفاده می کنند

روش تهیه اسلب

در ابتدا ماشین های ریخته گری پنج ذوب را در 297 دقیقه ریخته گری می کنند و سپس برای مدت زمان 69 دقیقه متوقف می شوند. پس از مرحله ریخته گری ا‌سلب ها وارد مرحله سرد شدن می شوند که مدت زمان و نوع سرد شدن هر ا‌سلب کیفیت متفاوتی را به ما می دهد. در صورتی که ا‌سلب ها با آب سرد شوند تختال با کیفیت های درجه 1 و 2 و قسمتی از تختال درجه 3 را به ما می دهند. اما در صورت سرد شدن با هوا به مدت زمان سه روز، کیفیت های دیگری از تختال را خواهیم داشت.

در ایران شرکت بزرگ فولاد خوزستان یکی از بزرگترین تولید کننده های اسلب در کشور می باشد که سالانه به میزان 1.1 میلیون ا‌سلب تولید کرده و به سایر نقاط ارسال می کند. در تولید اسلب استانداردهای مختلفی رعایت می شود که پیروی از این استانداردها باعث شده است تا در سال های اخیر شاهد موفقیت در صادر کردن ا‌سلب به کشورهای دیگر باشیم.

اسلب

اسلب

مزایای استفاده از اسلب در ساختمان ها

اسلب دارای چسبندگی زیادی بوده از این جهت برای نصب کردن اسلب در دیوارها دوغاب و سیمان به کار می رود. از آن حهت که سنگ اسلب چسبندگی بالایی دارد از آن برای نصب در ارتفاعات خیلی بالا نیز استفاده می کنند.
*نگه داری اسلب بسیار راحت است: از آن جایی که اسلب در استقامت و استحکام زیادی در برابر شکسته شدن دارند و با انواع آب و هوا سازگاری دارند در نتیجه با خیال راحت می توانید از انواع اسلب در هر فضای ساختمانی استفاده کنید.

انواع و اقسام اسلب:

سنگ اسلب گرانیت:

این مدل اسلب بسیار پر مصرف و پرکاربرد است که استقامت بالای آن و همچنین زیبایی آن از ویژگی های بارز اسلب گرانیت است.

سنگ اسلب مرمر طبیعی:

اسلب مرمر در دکوراسیون ها از جمله انواع مدل سنتی و مدرن استفاده می شود که باید گفت زیبایی خاصی دارند.

سنگ اسلب کوارتز:

این مدل استقامت بالایی داشته و در مقابل خراشیدگی ها مناسب ترین انتخاب جهت ساخت اپن آشپزخانه ها و سنگ کابینت است.
به طور کل کاربرد اسلب در کف ساختمان ها و به عنوان موارد تزیینی دیوارها به کار می رود. اسلب در سالن های کنفرانسی، دیواره های خانه ها و خیلی از مکان ها استفاده می شود تا به فضای بیرونی زیبایی و جلوه خاصی ببخشد. تولید اسلب در صنعت بسیار اهمیت دارد و در حال حاضر با انواع محصولات فلزی که اسلب در آن به کار می رود رو به رو هستیم که اسم های تجاری گوناگونی دارند. عموما بازار اسلب در حال حاضر در دنیا دچار محدودیت شده است. در کشور ما نیز به طور مثال کارخانه ی فولاد هرمزگان در زمینه ی تولید اسلب فعالیت دارد که محصولات خود را دائما به کشورهای جنوب شرق آسیا مثل تایوان، تایلند، هند و …. صادر می کنند.
از تفاوت های اسلب با بلوم، شمش یا بیلت باید به طور خلاصه بیان کنیم که اسلب در اندازه ها و اشکال خاصی با سایر محصولات دیگر تفاوت دارد. سطح مقطع اسلب مثل بلوم یا بیلت مربعی شکل نیست و حالتی مستطیلی دارد. هم چنینی قطر ان حدود 230 میلی متر است.
جهت کسب اطلاعات بیشتر به کارشناسان ما در مجموعه آرسیس فولاد مراجعه فرمایید.

شما می توانید برای اطلاع از آخرین قیمت لوله فلزی، قیمت میلگرد، قیمت نبشی، قیمت ناودانی و قیمت ورق فلزی با کارشناس آرسیس فولاد تماس بگیرید.


برچسب‌ها: