عمر مفید گالوانیزه

در این متن می خواهیم در مورد افزایش عمر مفید ورق گالوانیزه بحث کنیم

چه ویژگی هایی باعث افزایش عمر مفید ورق گالوانیزه می شود ؟

تخمین عمر مفید ورق گالوانیزه

همانطور که میدانید در صورتی که ورق آهنی با قطر مشخصی از آلیاژ روی پوشیده شود، ورق گالوانیزه خواهیم داشت. جهت گالوانیزه کردن ورق آهنی از روش های مختلفی بهره می بریم که به صرفه ترین و اقتصادی ترین روش، غوطه ور کردن محصول در داخل حوضچه مذاب روی است. این اتفاق باعث می شود تا همه ی سطح ورق پوشش داده شده و پیشگیری می کند تا ورق در محیط های مستعد زنگ زدگی یا پوسیدگی دچار فرسایش شوند. به طور کل گالوانیزه کردن ورق باعث افزایش استقامت و کارایی، همچنین طول عمر ورق آهنی می شود. 

عمر ورق گالوانیزه

به طور کل بررسی ها و آزمایشات زیادی برای تست ورق گالوانیزه باید انجام شود تا مشکلات و ایرادات محصول کشف شود. طول عمر ورق گالوانیزه حدود نیم قرن پیش بینی شده است اما کارایی آنها کمتر از این زمان حاصل می شود. به خاطر داشته باشید که به طور کل گالوانیزه کردن ورق های آهنی باعث افزایش طول عمر ورق می شود زیرا در غیر این صورت مدت زمان کارایی ورق های آهنی حدود ده سال می باشد که در صورتی که حداقل رنگ خورده باشد تا دوام آن بیشتر شود. مورد دیگر که باید مدنظر داشته باشید این است که مکان مورد نظر برای گالوانیزه کردن ورق چه ویژگی هایی دارد و چه تاثیری روی عمر ثمربخش ورق می گذارد.

 

روش های مختلف تولید ورق گالوانیزه چه رابطه ای با طول عمر آنها دارند؟

 

همان طور که مطرح کردیم این محصول (ورق گالوانیزه) با روش های گوناگونی گالوانیزه می شود که در این بخش چند مورد را نیز معرفی و بررسی می کنیم تا میزان  مفید بودن طول عمر آن را بسنجیم .

الف) روش غوطه وری ورق در مذاب روی

ب) روش الکترو گالوانیزه ورق فولادی

ج) روش پاشیدن روی 

 

روش غوطه وری به علت این که از رایج ترین روش های ساخت ورق گالوانیزه می باشد بیشتر مورد کاربرد قرار می گیرد. این روش از انعطاف پذیری بسیار بالایی  برخوردار است به این دلیل در سطح گسترده ای از اجرا قرار می گیرد و می توان از قطعات کوچک مانند پیچ و مهره تا وسایل بزرگی مثل تانک، برج های انتقال ، ریل و… را با این روش گالوانیزه کرد. 

 

این روش یکی از ساده ترین پوشش روی است که سال های بسیار زیادی مورد استفاده قرار گرفته است و در سراسر دنیا به کار گرفته می شود. 

  • روش الکترو گالوانیزه یا الکتروپلات

روش الکترو گالوانیزه در مقایسه با غوطه وری فرآیند سردتری به حساب می آید که در طول فرایند گالوانیزه کردن لایه ای نازک روی سطح آهن قرار گرفته و پوششی کاملا صاف روی آن تشکیل می شود. خصوصیات مثبت این روش میزان چسبندگی بالای پوشش های آلی می باشد که سبب افزایش طول عمر آلیاژ می شود. 

 

روش پاشیدن روی 

به وسیله یک تفنگ بادی آلیاژ روی در تمامی سطوح فلز پاشیده می شود و سطح فولاد به وسیله شن یا سنباده صاف می شود و از هر گونه آلودگی و چربی پاک و تمیز می شود. ضخامت این محصول در این روش در حدود ۰٫۰۱ میلی متر است. از معایب این روش پاشیدن روی در قسمت حفره ، تورفتگی ، گوشه ها و لبه هاست.

پوشش بیرونی ورق رنگی

پوشش بیرونی که همان رنگ اصلی ورق ها می باشد با قطر مشخصی، پس از زیر چسب ها قرار می گیرند و در کوره پخته می شوند. لایه رویی شامل ترکیبی از رنگدانه‌های گوناگون و افزودنی‌ها است که رنگ لازم ورق‌های رنگ‌اندود را مشخص می‌کند و دیگر خواص مانند مقاومت ماوراء بنفش را بوجود می‌آورد.

کاربرد ورق گالوانیزه

از این محصول استفاده های زیادی می کنند که در صنایع مختلفی به کار برده می شود. به طور مثال در ساخت لوازمی مثل لوله بخاری ، کانال کولر ، شیروانی منازل ، لوازم خانگی ، نردبان کابل ، لوله های آب و … به کار برده می شود.

جمع بندی و نکات نهایی

به طور کل میزان روی مصرف شده در سطح ورق باعث به وجود آمدن استقامت و مقاومت خاصی در مقابل زنگ زدگی و خوردگی  ورق می شود. این امر باعث مقاوم شدن ورق در برابر تنش یا خم شدن سطح ورق می شود، سبب بهبود شکل ظاهری و مناسب بودن صورت ورق می شود. افزوده شدن روی به سطح ورق همچنین باعث از بین رفتن چروک، انحنا و یا موج می شود در نتیجه باعث چسبندگی فلز به روی سطح فولاد می شود. 

مجموعه آهن آنلاین آرسیس فولاد ارائه دهنده انواع ورق گالوانیزه با طول عمر مفید در بهترین کیفیت و همچنین محصولات مرتبط نظیر نبشی و ناودانی می باشد. جهت سفارش و ثبت نهایی خرید خود با کارشناسان ما در آهن آنلاین آرسیس فولاد در ارتباط باشید. مجموعه ما پس از بررسی کردن قیمت های ورق در بازار و یافتن بهترین و مناسب ترین باربری سفارش شما را به دستتان می رساند. آهن آنلاین آرسیس فولاد متخصص در ورق های فولادی، استیل و گالوانیزه می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *