خروج تیر آهن

در این پست به یکی از مشکلات خط تولید تیر آهن پرداخته ایم

بررسی علت خروج تیرآهن گداخته از خط تولید ذوب آهن اصفهان و علت به وجود آمدن حوادث مشابه

به گزارش خبرگزاری های رسمی روابط عمومی شرکت ذوب آهن اصفهان درباره ی  خروج تیرآهن از مسیر نورد توضیحاتی ارائه داد. شاید شما نیز فیلم پخش شده از تولیدی شرکت ذوب آهن اصفهان دیده باشید که تیرآهن تولید شده از خط تولید خارج شده و آژیرهای خطر به صدا در آمده. این حادثه برای هر تولیدی امکان داشت به وجود بیاید اما نکته مهم و قابل بحث، اصلاح کردن و دقت در تولید و سپری کردن مراحل ساخت پروفیل یا تیرآهن می باشد.

 

 طبق گزارش خبرگزاری صنایع روابط  عمومی شرکت ذوب آهن برای شفاف سازی این مطلب توضیحاتی مختصر در دسترس عموم قرار داد. این توضیحات در جهت روشن سازی اذهان عمومی طی پخش شدن فیلم خروج تیرآهن می باشد. 

 

 منبع اصلی در کارگاه نورد این تولیدی ( خط تولید تیر آهن ) اتفاق افتاده است.

 

View this post on Instagram

خروج و پیچ خوردن تیرآهن !!!! این سانحه ناشی از چیه؟ ‏‎«تخصص و تجربه اعتبار ماست» ‏‎کارشناسان خبره آرسیس فولاد آماده برای راهنمایی فوری و تامین نیازهای مشتریان عزیز : ‏‎تلفن پنج رقمی تهران : 02154774 ‏Arsisfoolad.com ‏‎#نبشی ‏‎#ناودانی ‏‎ #آهن ‏‎#آهن_مکان ‏‎#آهن_آلات ‏‎#عمران_سازه ‏‎#عمران ‏‎#ساختمانسازی ‏‎#ساختمان ‏‎#داربست ‏‎#داربست_فلزی ‏‎#تیرآهن ‏‎#سوله ‏‎#سوله_ساز #گالوانیزه #گالوانیزه_گرم #پروفیل #ناودانی #نبشی #نبشی_ناودانی #لوله #لوله_پلی_اتیلن

A post shared by آهن و فولاد آرسیس فولاد آسمان (@arsis.foolad) on

روابط عمومی شرکت ذوب آهن اصفهان:

پخش کلیپ خروج تیرآهن از مسیر خود در نورد ذوب آهن [ در خط تولید تیر آهن ] ، شایعه ها و ترسی مبنی بر خطای انسانی و یا ضعف تکنولوژی در این مجتمع عظیم صنعتی ایجاد کرد. اما سابقه ی رسمی کارخانه ی ذوب آهن اصفهان و همچنین قدرت تکنولوژی دستگاه های تولید کننده ی پروفیل ثابت کرده است که این اتفاق خارج از کنترل نبوده و این مخاطرات در ذات صنعت فولاد وجود دارد.

 

 احتمال وقوع حادثه در هنگام تعمیر کردن و یا حتی تعویض پروفیل وجود دارد.

ذوب آهن اصفهان از امن‌ترین تولیدی های کارخانه ذوب آهن است، البته بعد از تعمیرات یا تعویض پروفیل احتمال پیچش شمش وجود دارد که برای این مواقع سپر ایمنی طراحی شده است و همه کارکنان مجموعه  در هنگام  عوض کردن  شمش فاصله گرفته و از سپر ایمنی استفاده می‌کنند.

این اتفاق جز طبیعت کار هست و بعد از رد دادن  کامل اولین شمش کارگاه به حالت عادی بر می‌گردد و کل کارگاه توسط سیستم پیشرفته ایمنی کنترل و نظارت می شه.

در حال حاضر آموزشات لازم به کارکنان تولیدی جهت بالا بردن ایمنی در خط تولید تیرآهن داده شده و همچنین همه ی استاندارد های ساخت پروفیل رعایت می شود. محصولی که در حال تولید شدن در ذوب آهن اصفهان بود تیرآهن چهارده بوده که این محصول از سنگین به فوق سبک در حال تولید است. تیرآهن چهارده فوق سبک دارا پیچیدگی های بیشتری می باشد که همیشه قبل از تولید به کل نیرو های انسانی در کارگاه اعلام می شود. بعد از پیچیده شدن اولین شمش که تولید شد به حالت پیچیده در آمد که خوشبختانه کسی در محل وقوع حادثه حضور نداشت.

 

 به طور کل ذوب آهن اصفهان از بزرگترین و معتبرترین تولید کنندگان نبشی، انواع ناودانی و تیرآهن در ابعاد گوناگون بوده که مثل همه ی تولیدی ها و کارگاه ها دستخوش حوادث طبیعی شده اما با رعایت نکات ایمنی و آگاه کردن نیروی انسانی، از به وجود آمدن هرگونه خسارت جانی یا مالی جلوگیری کرده است. به طور کل وقتی شمش آزمایشی به مرحله ی نورد برسد، همه افراد از آن فاصله گرفته و نکات ایمنی را رعایت می کنند. وقتی اولین شمش رد می شود همه چیز به حالت نرمال برگشته و همه چیز تحت کنترل در می آید. لیست همه ی مخاطرات احتمالی حین تولید پروفیل بازبینی شده و بررسی گردیده است در نتیجه ایمنی کار در این تولیدی بالا بوده و چیزی از اعتبار این کارخانه کم نشده است.

 موارد مشابه زیادی در کارخانه‌های ذوب آهن دنیا اتفاق افتاده است و احتمال وقوع نقص در هر خط تولیدی وجود دارد اما چنین اتفاقاتی در کارخانه ذوب آهن می‌تواند برای کارکنان خطرناک‌تر باشد.

نکته قابل‌توجه این است که به نسبت بالاتر بودن احتمال خطر میزان ضریب امنیت کارخانه بالاتر خواهد بود و اتفاقاتی ازاین‌دست کاملاً پیش‌بینی شده و کنترل شده خواهند بود.

توضیحی مختصر درباره فرآیند تولید تیرآهن

نورد گرم از مهم ترین مراحل تولید تیرآهن می باشد که همیشه مد نظر داشته باشید اندازه و نوع استاندارد تیرآهن باعث سبب تغییر پروسه تولید نمی شود بلکه نحوه ی تولید معمولا به شکل یکسان انجام می شود. در مراحل نورد گرم که خیلی از مقاطع فلزی مثل تیرآهن به این روش تولید می شوند، از بلوم یا شمشه های فولادی استفاده می شود که یک فرآورده ی میانی در صنعت به حساب می آید. بلوم فولادی در مقاطع فلزی مثل تیرآهن، ریل، نبشی و ناودانی و خیلی از مقاطع فولادی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. حفظ ایمنی و آگاه سازی کارکنان تولیدی موقع تولید تیرآهن و آغاز کار برای راه اندازی خط تولید از اولویت های انجام کار می باشد. در صورت رعایت نکردن ایمنی و به خطر انداختن جان افراد باعث به وجود آمدن خسارت های مالی و جانی جبران ناپذیر در کارخانجات خواهید شد. کیفیت و امنیت لازمه ی تولیدات انواع مقاطع فولادی از جمله تیرآهن می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه ی تولید تیر آهن و پروفیل و  همچنین آگاهی از نکات ایمنی تولیدات به کارشناسان و متخصصان ما در مجموعه آهن آنلاین آرسیس فولاد مراجعه فرمایید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *