ورق برنجی و ورق برنج

در این مطلب همه چیز درباره ورق برنجی (brass sheet) بررسی می شود

همه چیز درباره ورق برنجی

به طور کل برنج به اشکال گوناگونی تولید شده و مورد مصرف قرار می گیرد. از نمونه های عرضه شده در بازار ورق برنجی و همچنین کویل برنج است و باید تاکید کنیم که این موارد در صنعت امروزه کاربرد زیادی دارند. این محصولات به میزان ضخامت و استقامت به سه گروه دسته بندی می شود که تاثیر زیادی در فروش ورق برنج دارند.

 

مدل اول که تاثیر به سزایی در فروش ورق برنج دارد به نام برنج فنری در بازار به شهرت رسیده است. این ورق بیشترین سختی را داشته که عمدتا به شکل کویل از ضخامت ۰٫۳ میلی متر تا ۱ میلی متر و با عرض های ۳۰۵ میلی متر یا ۳۵۰ میلی متر  موجود هستند. بیشترین مصرف ورق برنج فنری در صنعت برق است که امروزه کاربرد فراوانی دارد.

مدل دوم که شکل نیمه سختی دارد و یکی از عوامل مهم در فروش ورق برنج است، از آنجایی که مقدار کم تری در آن مس وجود دارد انعطاف پذیری و قابلیت کششی کم تری به نسبت برنج نرم دارد و عموما به شکل ورق از ضخامت ۰٫۳ میلی متر تا ۲۰ میلی متر با نهایت عرض ۶۶۰ میلیمتر و طول ۲ متر تولید می شود.

مدل آخر برنج نرم است که ورق برنج نرم به علت نرمی و درصد بالای مس که حالت جوش پذیری بالایی دارد و به آن شکل انعطاف پذیری می دهد در نتیجه این مدل ورق از پر مصرف ترین انواع ورق های برنجی محسوب می شود. بیشترین کاربرد این نوع برنج در ابزار مصرفی و تزیینی می باشد، از جمله سماور و رادیاتور.

 

 

از بزرگترین کارخانه های تولید مس  ایران کارخانه ی مس شهید باهنر است که همه ی محصولات تولیدی این کارخانه از جمله ورق برنج و کویل در این تولیدی قابل ارائه می باشد. ضمنا باید توجه داشت تمام ابعاد ذکر شده در بالا محدود کننده نیستند ومشتریان می توانند با در نظر گرفتن بیشترین عرض و طول در ضخامت مد نظر ابعاد مورد نظر خود را بعد از برش به ابعاد مورد نظرخود برسانند.

جزء اصلی ورق برنج، مس می باشد. میزان وجود مس از لحاظ وزنی، بسته به نوع برنج و کاربرد آن، بین ۵۵% تا ۹۵% در حال تغییر است. برنجی که حاوی درصد بالایی از مس باشد از مس تصفیه شده الکتریکی درست می شود که در کم ترین حالت مقدار زیادی خالص بوده و وجود سایر مواد را کم می کند.

ورق برنج با درصد پایین تر مس نیز همچنین از مس تصفیه شده الکتریکی شکل گرفته است، ولی به صورت معمول ازآلیاژ  مس بازیافتی و ضایعات  با ارزش خیلی کمتر استفاده می شود.

هنگامی که ضایعات بازیافتی استفاده می شود، درصد مس و بقیه مواد در ته مانده باید معلوم شده باشد در نتیجه تولیدکننده توانایی این را دارد که میزان مواد موجود در برنج را به هدف رسیدن به ترکیب  برنج مورد نظر تنظیم نماید

آهن در ساختار کلی برنج باعث سخت تر شدن و دانه ای شکل گرفتن فلز می شود که منجر به خاصیت منعطف شدن ورق برنجی می شود.این مورد در اصل جعل یا همان فورگینگ است. نکته ی دیگر درباره ورق برنجی حضور روی در این آلیاژ است و در نتیجه مقدار روی از نظر وزنی بسته به نوع برنج  بین ۵% تا ۴۰% متغیر می گردد.

 ورق برنج زرد رنگ است و از روی و مس به وجود می آید. این آلیاژ، ظاهری مانند طلا دارد و ترکیب شیمیایی آن معمولاً ۳۳ % روی و ۶۷ % مس می باشد. رنگ برنج، بسته به مقدار روی و مس، از مسی خالص تا زرد و حتی سفید متغیر خواهد بود.

میزان وجود مس و روی تاثیر زیادی در رنگ ورق برنجی می گذارد. چگالی برنج در حدود ۰٫۳۰۳ پوند بر اینچ مکعب است. هم چنین می‌تواند به صورت ۸٫۴ تا ۸٫۷۳ گرم بر سانتی متر مکعب عرضه شود.

ورق مس خواص ضد باکتری داشته که به برنج نیز منتقل می‌کند.آلیاژ برنج خاصیت مغناطیسی نداشته و طبیعتا غیر فرو مغناطیس است. برنج اصطکاک پایینی را از خود نشان می‌دهد و نقطه‌ی ذوب پایینی در حدود ۹۰۰ تا ۹۴۰ درجه سانتی گراد دارد.

خرید ورق برنجی

خرید ورق برنجی عموما در قطر 1/0 تا 5/2 میلی‌متر انجام می‌گردد در عرض های گوناگون در دو نوع کویل یا برش خورده صورت می‌گیرد. قیمت ورق برنجی  از قیمت روی، مس و قطر آن تاثیر می گیرد. از جمله بزرگترین تولید کنندگان ورق برنجی در داخل کشور مجتمع صنایع مس باهنر کرمان است.

کاربردهای آلیاژ برنج

ورق برنج، با توجه به خصوصیات خاص وظاهر و رنگی که دارد، کاربردهای متنوعی در صنایع مختلف دارد که باعث تقاضای بالا برای خرید ورق برنج شده است. به  مثال::

کاربرد ورق برنجی در مهمات جنگی

در سازهای موسیقی نظیر هورن، به خاطر خاصیت آکوستیکی

در صنایع الکتریکی، خودرو و لوازم خانگی

مجموعه آرسیس فولاد ارائه دهنده انواع ورق برنجی و قیمت ورق برنجی در بهترین قیمت و کیفیت است. جهت ارتباط با کارشناسان بخش فروش با تلفن 5 رقمی دفتر تهران 54774 تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *