تسمه و ورق

ورق و تسمه چه تفاوت هایی با هم دارند

تسمه و ورق فولادی دارای تفاوت های فراوانی در صنعت ساخت و ساز دارند که در این مطلب به اختصار شرح خواهیم داد. به طور کل این دو محصول از تولیدات پر مصرف و کاربردی در سازه های فعلی هستند که هر دو به شکل ورق های برش داده شده در اشکال مختلف برای کاربرد های مختلف مورد استفاده می شوند. هر کدام از محصولات فلزی در ابعاد و اشکال گوناگون تولید شده و برای خرید حتما دقت کنید که با توجه به نوع و کاربرد محصولات آن ها را انتخاب کنید. 

 

تعریف تسمه و کاربرد آن در صنعت

تسمه برشی از سطح مقطع فلزی است. این برش های تولید شده بسیار یکنواخت و صاف است که روی سطح ورق ایجاد می شود. نوع آهنی تولید شده بسیار پرکاربردتر است و در مدل های پلاستیکی، نخی یا آلیاژی و آهنی تقسیم می شوند. به طور کل تسمه در دو نوع تقسیم بندی می شود:

مدل نوردی و مدل ماشین کاری

 

قیمت تسمه آهنی چگونه تعین می شود؟

روش ماشین کاری نسبت به روش مورد از کیفیت بالاتری برخوردار است و در نتیجه گران تر تمام می شود. تسمه های فولادی در صنعت و همچنین در سازه های فولادی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. مدل آهن به کار رفته از st37  مي باشى كه برای تولید تولید تسمه مصرف می شود. 

تسمه در صنعت ساختمان سازی 

 

تسمه در جنس های گوناگونی مثل آهن، فولاد، گالوانیزه، آلیاژی و غیره تولید می شود. از تسمه های فلزی در بسته بندی اجناسی که نیاز به استحکام و استقامت بالا دارند استفاده می شوند تا ثبات محصولات سنگین وزن را حفظ کنند. 

 

تسمه های شیاری

تسمه های شیاری در مقابل حرارت و روغن بسیار بادوام بوده و در واقع خاصیت ضد الکتریسیته داشته. تسمه های شیاری جایگزین سایر تسمه های سنتی دیگر است که به طرز خاصی هزینه های عملیاتی کاسته می شود. تسمه های شیاری به طرز قابل چشمگیری سبک وزن بوده و بدون لرزش عمل می کنند. از آنجایی که این تسمه ها ارتفاع کمی دارند در نتیجه انعطاف بیشتری دارند و در مواردی که نیاز به پیچ و خم کاری زیاد است می توان از تسمه شیاردار استفاده کرد. 

تسمه های شش گوش:

این نوع مدل تسمه نیز مانند تسمه های شیاری در برابر حرارت استقامت بالایی دارند و نخ در مرکز مقطع تسمه جای می گیرد. از این جهت تسمه از دو سمت قابل منعطف شدن است . کاربرد و استفاده ی تسمه های شش گوش بیشتر در ابزار و ماشین آلات کشاورزی می باشد که در خیلی از موارد صنعتی کاربرد خواهد داشت. این نوع تسمه قابلیت انتقال نیرو را به شدت ممکن ساخته در نتیجه بسیار مورد مصرف خواهد بود. 

 

 تسمه های تایمینگ

تسمه تایمینگ به شدت در انتقال نیرو تاثیرگذار بوده و تحول خاصی در صنعت به وجود آورده است. تسمه تایمینگ دارای قابلیت های خاصی می باشد. در این مطلب قصد داریم که توضیح مختصری در این خصوص ارائه دهیم. با استفاده کردن از تسمه تایمینگ هزینه مصرفی در سازه بسیار کاهش پیدا خواهد و عموما جهت انتقال نیرو از تسمه پروانه ای تایمینگ کمک میگیریم.

 

تعریف کلی ورق و مقایسه آن با تسمه

 

از محصول ورق که با ساختار آهنی و یا حتی مسی، ضد زنگ و موارد دیگر از جمله برنج، آلومینیوم و غیره به بازار عرضه می شود به شکل عمده در صنعت ساختمان سازی و مصالح ساختمانی استفاده می شود. ورق های ساختمانی در اشکال گوناگونی مثل گالوانیزه، کرکره ای، اسیدشویی، روغنی، فولادی، پانچ شده و خیلی از مدل های دیگر به بازار عرضه می شوند که هرکدام از این موارد مصرف خاص خود را دارند. به عنوان مثال از ورق قلع اندود در ساخت و تولید قوطی های کنسروی استفاده می شود یا جهت طراحی و ساخت سقف شیروانی منازل از ورق کرکره ای بهره می بریم. 

مقایسه کلی ورق و تسمه

الف) در مصارفی که مقاومت و استقامت بیشتر از سایر ویژگی های محصول  مد نظر است از تسمه آهنی استفاده می شود.

ب)هر دو محصول به روش نورد کاری تولید می شوند.

ج) هم تسمه و هم ورق در اشکال و ابعاد  متنوع و گوناگون هستند.

د) عمده کاربرد تسمه آهنی در ساختمان سازی و عمده کاربرد ورق در صنایع است.

و) اندازه ها و قطر هر دو محصول متنوع هستند.

ر)هر دو محصول از جنس فلزهای آهنی و غیرآهنی تهیه و عرضه می شوند.

در نهایت با بررسی ویژگی های هر دو می توان مناسب ترین مدل را نسبت به کاربرد مورد نظر انتخاب کرد.

مجموعه آهن آنلاین آرسیس فولاد با بهره گیری از تجربه و توانایی خود در فروش و قیاس انواع ورق با تسمه، گام های بلندی در جهت کسب رضایت مشتری و جلب نظر سازندگان بر میدارد.برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه نبشی، ناودانی، ورق های استیل و فولادی، تیرآهن، تسمه و موارد دیگر با ما در ارتباط باشید. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *