ریل فولادی

ریل‌ فولادی – در گذشته های دور برای عبور قطار از جاده ها، برای ساخت ریل از چوب استفاده می کردند و نوارهای نازکی از جنس چدن را بر روی آنها نصب می کردند تا استحکام و مقاومت ریل بالا رود.

این روش، روشی قدیمی بود که دارای مشکلات بسیاری بود و پس از سال ها با اختراع دستگاه نورد به تولید ریل های فولادی پرداخته شد که از استحکام بسیار بالایی برخوردار بودند و مشکلات ریل های چوبی را نداشتند.

در این مقاله به معرفی و کاربرد ریل‌فولادی و دسته بندی آنها پرداخته شده است.

ریل فولادی چیست؟

ریل‌فولادی دو ریل فلزی است که به صورت موازی در کنار هم قرار گرفته و آنها را بر روی ریل بندها قرار می دهند.

ریل‌فولادی را توسط روش های نوردی تولید می کنند و در تولید آن از فولادهایی مانند CK45 و CK55 استفاده می شود.

برای عبور واگن های مسافری و باربری از مسیر جاده ها نیاز است تا ریل‌های فولادی را با عرض ثابت در کنار هم قرار داده و ریل ها و تراورس ها را توسط پیچ های مختلف به یکدیگر متصل نمایند.

برای تولید ریل‌فولادی باید استانداردهایی در نظر گرفته شود و ابعاد و اندازه های به خصوصی برای آن طراحی گردد. در ادامه به کاربرد ریل‌فولادی و دسته بندی آنها پرداخته شده است.
17 کشور در دنیا وجود دارند که به تولید ریل‌فولادی می پردازند که چین در این زمینه پیشتاز بوده و ایران نیز در مقام هجدهم تولید ریل‌فولادی در جهان قرار دارد.

کاربرد ریل فولادی و دسته بندی آنها

ریل های فولادی بر اساس کاربردهای متفاوتی که دارند در انواع مختلفی طبقه بندی می شوند.

ریل های راه آهن، ریل معدنی و ریل جرثقیلی از انواع ریل های فولادی می باشند که هر یک دارای ویژگی های خاصی می باشند و در ساخت آنها از متریال های مختلفی استفاده می شود.

تمامی این ریل ها در انواع تیپ های مختلف تولید می شوند که از آن میان می توان به تیپ S که استانداردی اروپایی می باشد، تیپ R که استاندارد روسیه می باشد، تیپ JIS که استاندارد کشور ژاپن است و تیپ A که از آن برای ساخت جرثقیل استفاده می شود نام برد.

ویژگی های ریل های فولادی

از ویژگی های ریل های فولادی می توان به فولادهای مورد استفاده در آنها اشاره کرد که فولادهای CK45 و CK55 نام دارند. فولادهای دیگر نمی توانند در ساخت این ریل ها مورد استفاده قرار گیرند.

همچنین از دیگر ویژگی های این ریل ها این است که باید از نظر ارتفاع پهنای کف دارای مقطع خاصی باشند و همینطور تیغه ریل باید دارای اندازه و مقطع ویژه ای باشد. شما می توانید برای اطلاع از قیمت نبشی، قیمت ناودانی، قیمت ورق فلزی و محصولات دیگر با کارشنساسان آرسیس فولاد تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *