استفاده از تیرچه و بلوک در سقف های ساختمان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از تیرچه و بلوک در سقف ها علاوه بر سرعت بالایی که در اجرا دارد، صرفه اقتصادی نیز داشته و بسیاری از مهندسین ساختمانی این نوع از سقف را پیشنهاد می دهند. خرپای میلگردی از مصالح پر کاربردی است که در این نوع از سقف ها مورد استفاده قرار می دهند. در این مقاله در رابطه با خرپای میلگردی و مزایایی که دارد صحبت شده است.

معرفی سقف تیرچه و بلوک

قبل از این که به معرفی خرپا بپردازیم لازم است تا در رابطه با سقف تیرچه و بلوک اطلاعاتی را کسب نمود. تیرچه و بلوک از پر کاربردترین انواع سقف ها به حساب می آید که تیرچه و بلوک ها را به صورت پیش یاخته در کارخانه های مختلف تولید می کنند. این نوع از سقف ها دارای مقاومت بالایی در مقابل زلزله و همچنین آتش سوزی می باشند و سرعت اجرای بالایی دارند. همچنین این سقف ها به عنوان عایق صوت و حرارت نیز عمل می کنند. به علت استفاده از بلوک در این نوع سقف، بتن کمتری مصرف می شود و از این رو روشی مقرون به صرفه می باشد. در سقف های تیرچه و بلوک از خرپا که از شبکه های مثلثی میلگردی تشکیل شده اند استفاده می شود.

معرفی خرپای میلگردی

میله های مستقیمی که به صورت مفصلی به یکدیگر متصل می شوند و تشکیل یک شبکه مثلثی را می دهند خرپا نام دارند. برای تولید خرپای میلگردی از یک سری میلگردها به نام میلگرد فوقانی، میلگرد کششی زیرین و میلگرد زیگزاگی تشکل می شود که به صورت مثلثی به یکدیگر متصل می شوند و در سقف های تیرچه و بلوک مورد استفاده قرار می گیرد. هر یک از میلگردهای گفته شده باید دارای ویژگی ها  و سایزهای مشخصی باشند.

میلگرد فوقانی دهانه 5.5 تا 8 میلی متر و دهانه 5.5 تا 7 تا 12 میلی متر را دارد و میلگرد زیگزاگی به شکل دو میلگرد که اندازه قطر آنها 4 تا 6 میلی متر می باشد مورد استفاد قرار می گیرد. میلگرد کششی زیرین نیز دارای قطر 8 تا 12 میلی متر می باشد و در کارخانه از روش نقطه جوش مقاومتی استفاده می شود.

فواید استفاده از خرپای میلگردی

استفاده از این نوع از خرپاها در سقف های تیرچه بلوک مزایایی دارد که در ادامه به آنها پرداخته شده است.

خرپاهای میلگردی را در کارخانه تولید می کنند و به علت پیش ساخته بودن آنها، نیروی کار کمتر و به دنبال آن زمان کمتری در ساخت ساختمان مصرف می شود. استفاده از خرپاهای میلگردی سبب می شوند تا ساختمان ذدر مقلابل آتش سوزی و حرارت های بالا مقاومت بالایی از خود نشان دهد. وجود خرپاها با سایزهای متنوع و ضخامت های مختلف می تواند در انواع ساختمان ها مورد استفاده قرار گیرد. خرپاها دارای ساختاری منظم بوده و کاملا یکدست می باشند. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت نبشی، قیمت ناودانی، قیمت ورق فلزی و محصولات دیگر با کارشناسان آرسیس فولاد تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *