میلگرد زنگ زده

در این پست می خواهیم پاسخ یه سوال ” چه مدل میلگردی دیرتر زنگ میزند؟ ” را به طور کامل بررسی کنیم

‌‌بررسی میلگرد کارخانجات گوناگون از نظر خوردگی

از مشکلات متعدد خریداران میلگرد که به شدت برای مصرف کنندگان میلگرد زنگ زدگی این محصول می باشد که باعث درگیری به وجود آمدن برای خریداران می شود. برخی از میلگردها در مدت زمان خیلی کوتاه بعد از این که در مجاورت رطوبت قرار می گیرند دچار زنگ زدگی می شوند. همانطور که همگی می دانید بهترین میلگرد از نظر کیفیت محصولات کارخانه ی ذوب آهن اصفهان می باشد که حتی تا شش ماه هم از خودش مقاومت زیادی نشان می دهد. به طور کل رووش تولید این کارخانه با سایر تولیدکنندگان متفاوت است در نتیجه در بحث این مقاله ما نمی گنجد. بحث اصلی این مقاله در ارتباط با بررسی میلگردها و میزان زنگ زدگی آن هاست.

 چه مشکلاتی باعث به وجود آمدن زنگ زدگی در میلگرد می شود؟

سوال مطرح شده این است که چه مرحله ای از فرایند تولید در تولید میلگرد انجام نشده است که باعث به وجود آمدن زنگ زدگی در ساختار میلگرد می شود و علت زنگ نزدن بعضی میلگردها مثل محصولات کارخانه های ذوب آهن یا حتی میلگرد میانه در مقابل رطوبت آب و هوا دیرتر زنگ می زنند. به طور کل همه ی مقاطع فولادي كه در فرآیند نورد توليد مى شوند از لحظه اى كه از كوره نورد خروج می کنند تا مرحله ی آخر تولید  تعدادی ریداکشن روی آنها انجام می شود تا در نهایت به مقطع فولادی مدنظر تبدیل شوند. اما متاسفانه در بعضی از تولیدی ها  دوستان به دليل عدم آگاهی  به اين مطلب تعداد ريداكشن را کم کرده و درصد آن را حتى تا بالای ٣٠٪‏ نیز بالا می برند تا محصولات خود را با هزینه تمام شده کمتری تولید کنند. 

علت زنگ نزدن میلگرد ذوب آهن اصفهان

در ارتباط با علت زنگ نزدن سطح میلگرد ها یا کیفیت بالای میلگرد ذوب آهن باید به این نکته اشاره کنیم که خیلی از تولیدکنندگان در کشور از روش ترمکس برای تولید میلگرد استفاده می کنند که این امر سبب بالا رفتن طول عمر میلگرد و بیشتر شدن استقامت محصول می شود که باعث ایجاد شدن لایه اکسید در ساختار درونی میلگرد می شود. شرکت ذوب آهن اصفهان از روش ترمکس استفاده نمی کند و جهت بالا بردن استقامت و استحکام میلگرد از کربن و منگنز استفاده می کند که باعث تشکیل لایه ی اکسید در سطح و همچنین شکل پذیری کمتر آن می شود. 

کیفیت شمش بر خوردگی میلگرد چه تاثیری دارد؟

در این چند سال گذشته با توجه به رکود در واحدهای ریخته گری شاهد به وجود آمدن شرکت هایی شدیم که شمش بی کیفیت را با کوره القایی و بدون انجام عملیات متالورژی ثانویه تولید و در کارگاههای به اصطلاح زیرپله ای آن ها به محصول حساسی مثل میلگرد آجدار تبدیل می کنند. این مساله کار را برای شرکت های بزرگ سخت کرده است ولی امید است با طرح هایی که در آینده نزدیک عملیاتی می شود مشتریان بتوانند میلگرد با کیفیت را از میلگرد بی کیفیت تشخیص دهند.

در سال های گذشته به علت رکود اقتصادی در واحد های ریخته گری شاهد بودیم که شمش های بی کیفیت را با کوره القا کرده و در کارگاه های غیر تخصصی  و بدون انجام دادن فرایند متالوژی میلگردهای آجدار بی کیفیت تولید می کنند. به طور کل کیفیت میلگرد به دمای پاس نهایی نورد و نوع میلگرد اکسید شده در سطح میلگرد بستگی دارد.  

 

تاثیر سیستم آبرسانی در فرآیند تولید بر زنگ زدگی میلگرد

اگر در کارخانه ی تولیدی سیستم آبرسانی جدا از هم باشد، میلگرد تولید شده زودتر زنگ خواهد زد در صورتی که سیستم آبرسانی جدا از هم نباشند چربی و روغن ناشی از روانکاری با توجه به توضیحات ذکر شده بر روی سطح میلگرد باقی خواهد ماند و دیرتر زنگ می زند.

ترمیم زنگ زدگی بتن

زنگ زدگی میلگرد به فرآیند تجزیه فولاد ارتباط دارد. این فرآیند به علت واکنش شیمیایی در بتن توسط تاثیر محیط یا انسان ایجاد میشود. در طول این تجزیه، میلگردهای بتن تجزیه شده و منبسط می شوند در نتیجه مقدار حجم میلگرد بیشتر شده و امکان دارد باعث ترک خوردگی یا پوسته پوسته شدگی بتن شود. در این صورت، در نتیجه بعد از مشاهده ی زنگ زدگی روی بتن و میلگرد باید سریعا اقدام به ترمیم و از بین بردن مشکل کنید زیرا این اتفاق مانند سلول های سرطانی باعث به وجود آمدن مشکل در همه ی مراحل ساخت سازه شده و در آینده نزدیک سبب به وجود آمدن خسارت های جبران ناپذیر در سازه ی شما می شود. 

روش های ترمیم بتن آسیب دیده

ترمیم کردن  بتنی که تحت تاثیر زنگ زدگی قرار گرفته، کار خیلی پیچیده ای نیست اما نیاز به مهارت دارد. در نتیجه فردی که اقدام به ترمیم زنگ زدگی میلگرد می کند باید حتما مراحل زیر را دنبال کند:

همه ی  بخش های شل شده بتن را بردارید

لایه زنگ زدگی روی میلگردها را رفع کنید

میلگردها را با رنگ ضد زنگ، رنگ کیند

مواد چسباننده را روی بتن بمالید

بهترین مصالح که برای ترمیم مناسب باشند انتخاب کنید

برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از روش های بهترین روش های رفع زنگ زدگی میلگرد با کارشناسان ما در فروش آهن آنلاین آرسیس فولاد تماس حاصل فرمایید.

 

در این پست پاسخ یه سوال ” چه مدل میلگردی دیرتر زنگ میزند؟ ” را به طور کامل بررسی کردیم

برای اطلاع از زنگ خوردگی در مورد نبشی و ناودانی به قسمت اخبار و مقالات مراجعه نمایید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *