آینده بازار آهن

وضعیت بازار آهن در جهان متاثر از عوامل مختلفی مانند قیمت سنگ آهن، نوساناتی که در ارز و دلار وجود دارد و سیاست های اقتصادی و سیاسی هر کشور وابسته می باشد. از ابتدای سال 2020 میلادی و 1399 خورشیدی به دلیل شیوع بیماری کووید 19 بازار آهن و فولاد نیز در کشورهای مختلف تحت تاثیر قرار گرفت و دچار نوساناتی در قیمت آن شد. در کشور ما نیز به علت شرایط به وجود آمده تغییراتی در بازار آهن به وجود آمده است. در این مطلب قصد داریم تا به آینده بازار آهن بپردازیم و شما را با نوساناتی که ممکن است در بازار این محصول رخ دهد آشنا سازیم.

مشکلات پیش رو در بازار آهن آلات

بازار آهن آلات نیز مانند بازار طلا و ارز تحت تاثیر عوامل مختلف سیاسی اقتصادی کشورها قرار دارد و به صورت دائم در حال نوسان می باشد. اطلاع از نوسانات آهن برای افرادی که در این زمینه فعالیت دارند و یا برای پروژه های خود نیاز به خرید انواع آهن آلات دارند بسیار حیاتی می باشد.

در کشور ما به علت تحریم های به وجود آمده و همچنین عدم امکان صادرات آهن به دیگر کشورها مشکلات و التهابات زیادی در بازار آهن ایجاد شده است. بسیاری از کارخانجات تولید کننده مقاطع فولادی مختلف در روزها و ماه های اخیر فروش آهن خود را متوقف کرده اند و در انتظار شرایط بهتر می باشند. با توجه به شرایط تحریم ها و همچنین عدم ثبات اقتصادی در کشور و بالا رفتن نرخ تورم، رسیدن به شرایطی پایدار برای بازار آهن ممکن است مدتی به طول بینجامد. اما آینده بازار آهن چه می شود و چه پیش بینی می توان برای آن انجام داد؟

پیش بینی آینده بازار آهن

با توجه به شرایط پیچیده ای که در کشور وجود دارد و همچنین نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که می تواند تاثیر بسیار زیادی بر اقتصاد ایران داشته باشد پیش بینی آینده بازار آهن حتی برای مدتی اندک نیز بسیار سخت می باشد. اما با توجه به این که امکان صادرات فولاد در کشور ما وجود ندارد و میزان عرضه آهن در کشور زیاد شده است می توان پیش بینی کرد که مقداری قیمت آهن نزول پیدا کند.

همچنین با توجه به مشکلات مربوط به بیماری کرونا و کاهش قیمت جهانی نفت و همچنین بودجه ای که دولت در سال 99 در نظر گرفته است و سهم طرح های عمرانی را کم نموده است، امکان کاهش قیمت آهن وجود دارد.

راهکارهای دولت برای رونق بخشیدن به بازار آهن

سیاست اقتصادی دولت برای مقابله با تحریم های آمریکا بر این است که مصرف آهن آلات را در کشور بالاتر برده و تولید آن را رونق بخشد و از این طریق به رونق اقتصادی کشور از طریق بازار آهن کمک نماید. دولت در تلاش است تا بتواند فناوری های نوین را به صنعت آهن وارد نماید و در چشم انداز 1404 میزان تولید آهن آلات را 55 میلیون تن تخمین زده است.

نکته قابل توجه این است که پیش بینی آینده بازار آهن به ویژه در شرایط کنونی کشور ما کار بسیار مشکلی می باشد و به دلایل مختلف می تواند نوساناتی در قیمت آهن ایجاد گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *