تفاوت لوله بدون درز و درزدار

لوله های فولادی یکی از مهم ترین محصولات فولادی می باشند که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. انواع لوله ها را برای انتقال سیالات مختلف مانند آب، نفت  و گاز به کار می برند. لوله های فولادی در انواع و جنس های مختلف تولید می کنند؛ بر اساس جنس و متریال مورد استفاده، لوله ها را در انواع لوله گالوانیزه، لوله استیل، لوله آلومینیوم، لوله مسی و … تولید می کنند. همچنین بر اساس شیوه تولید، لوله های فولادی در دو دسته لوله بدون درز و لوله درزدار قرار می گیرند که این دو نوع لوله دارای تفاوت هایی در نحوه تولیدشان می باشند. در این مقاله به تفاوت لوله بدون درز و درزدار پرداخته شده است.

معرفی لوله فولادی و انواع آن

در انواع لوله کشی های صنعتی، شرکت های آب و فاضلاب، صنایع نفت و پتروشیمی، خطوط انتقال آب و گاز، صنایع شیمیایی و غذایی و صنایع مختلف دیگر از لوله های فولادی استفاده می شود. لوله یا pipe به یک استوانه بلند و توخالی گفته می شود که هر دو طرف آن باز می باشد و از آن برای انتقال سیالات مختلف استفاده می شود. لوله ها را در ابعاد و اندازه های مختلف تولید و به مصارف مختلف می رسانند. جنس لوله نیز با توجه به کاربردی که برای لوله وجود دارد انتخاب می گردد.

لوله درزدار و بدون درز از انواع لوله ها می باشند که دارای تفاوت هایی در نحوه تولید می باشند. همچنین این لوله ها دارای ویژگی های متفاوتی با یکدیگر نیز می باشند. در ادامه به معرفی این دو لوله و تفاوت لوله بدون درز و درزدار پرداخته شده است.

معرفی لوله درزدار

زمانی که ورق های فولادی را توسط روش های جوشکاری مختلف خم کرده و به یکدیگر جوش دهند، لوله درزدار یا welded pipe تولید می شود. انواع روش های جوشکاری که برای جوش دادن این لوله ها به کار می رود روش جوشکاری الکتریکی، جوشکاری زیر پودری و جوشکاری ذوبی الکتریکی می باشد. این لوله ها را استانداردهای بین المللی تولید کرده و بازرسی و کنترل کیفیت به صورت دقیق بر روی آنها انجام می گیرد.

معرفی لوله بدون درز یا لوله مانیسمان

به لوله بدون درز لوله مانیسمان نیز گفته می شود. در فرایند تولید این لوله از هیچ گونه روش جوشکاری استفاده نمی شود و این لوله ها را پس از برش و گرمادهی شمش های فولادی توسط دستگاه اللنگاتور گرد کرده و حالت می دهند؛ پس از آن سمبه ای 12 متری را به داخل شمش شکل گرفته شلیک کرده و پس از تاب گیری سمبه را آزاد می کنند. مراحل دیگر مانند گرد کردن دو سر لوله، اندازه گیری و پولیش زدن لوله ها انجام می گیرد که در نهایت لوله مانیسمان یا بدون درز تولید می گردد.

تفاوت لوله بدون درز و درزدار

لوله بدون درز یا مانیسمان به علت عدم جوش در بدنه لوله دارای استحکام بالاتری می باشد و از هزینه بالاتری برخوردار است. همچنین متریال و موادی که در تولید این دو نوع لوله استفاده می شود با هم متفاوت است. از لوله بدون درز در ساخت خودرو، لوازم خانگی مختلف، تولید مبلمان، موتور و دوچرخه و … استفاده می شود.

تفاوت لوله بدون درز و درزدار در مقاومت آنها در مقابل خوردگی نیز می باشد. به علت استفاده نشدن از جوش در لوله های بدون درز، این لوله ها دارای مقاومت بالاتری در مقابل خوردگی می باشند.

آرسیس فولاد با بهره گیری از کارشناسان خبره و با تجربه در حوزه فولاد می تواند شما را در زمینه انواع لوله ها، قیمت نبشی، قیمت ناودانی و … راهنمایی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *