بازار آهن قراضه

وضعیت بازار آهن قراضه در ایران و جهان

 

بازار آهن قراضه (نبشی و ناودانی) در ایران

کاربرد آهن قراضه در صنعت ایران 

همانطور که میدانید تجارت آهن قراضه در حوزه انواع فلزات بسیار پر مصرف است. این مصرف ضایعات فقط در ایران پرمصرف نیست بلکه کاربرد جهانی داشته و از آن جایی که قیمت پایینی داشته و خرید و فروش بالایی دارد و بسیار در صنعت ساخت و ساز مورد مصرف قرار می گیرد. از آهن قراضه برخلاف تصورات عموم که بی مصرف دور انداخته می شود در صنایع گوناگونی مثل ساختو ساز، تجهیزات نظامی، خودروسازی و خیلی از موارد دیگر نیز مورد کاربرد قرار می گیرد. به دلیل پرطرفدار بودن این ضایعات از آنها با نام طلای صنعت فولاد نیز یاد می شود. ما در این مطلب قصد داریم که توضیحات جامع و ساده ای درباره استفاده از ضایعات و آهن قراضه در صنعت ساخت و ساز دهیم. با ما همراه باشید. 

به طور کل درصد بالایی از فلزات تولید شده در جهان، ساختار آهنی دارد که از مشهورترین آلیاژ جهانی یعنی فولاد است. از این جهت آهن قراضه که در نظر خیلی از مردم بی مصرف و بی فایده است، در واقع از پرکاربردترین و پرمصرف ترین آهن آلات مصرفی در سطح جهانی است. همانطور که میدانید از مزیت های آهن در واقع قابلیت ذوب شدن و بازیافتی بودن آن است که علت این امر قابلیت ذوب شدن مجدد آهن آلات قراضه می باشد. علاوه بر این ها، صرفه‌ جویی ۷۵ درصدی در منابع انرژی و مصرف مواد خام با استفاده از قراضه‌ ها به طور کلی و بازیافت محصولات مختلف، مزیتی غیر قابل انکار است. همچنین یکی از کمبودهای اساسی در افزایش ظرفیت تولید فولاد کشور، آهن قراضه است.

 

آهن قراضه چیست؟

به طور کل آهن قراضه از ضایعات فولادی و چدنی کم کربن تشکیل می شود که غیرقابل استفاده بوده و بی مصرف هستند اما در عین حال قابل بازیافت اند و می توان از این ضایعات محصولات جدید که در ساخت و ساز کاربردی هستند مثل نبشی، ناودانی، تیرآهن یا انواع ورق ساخت و در صنعت به کاربرد. قراضه و آهن آلات ضایعات از اصلی ترین منابع تامین فلزات در صنایع گوناگون می باشد. پس قدر ضایعات و قراضه های تولید شده در فرآیند کاری خود را بدانید که در واقع طلای ضایعات را نباید از دست دهید. 

 

منبع اصلی تولیدی ضایعات 

 

موارد تامین کننده آهن قراضه در صنعت:

اولین مورد منابع خانگی است: آهن قراضه حاصل شده از لوازم خانگی و بسته بندی مواد غذایی مثل قوطی های کنسروی که بعد از ذوب شدن دوباره به قالب های گوناگون تبدیل شده و مورد مصرف قرار می گیرد. 

منبع بعدی در دسته منابع عمومی : ضایعات تولید شده در اماکن عمومی و صنایع تولیدی مثل اتوبوس ها یا قطار های کهنه و فرسوده یا فلزات بی مصرف که در دسته ضایعات قراضه قرار می گیرند. 

منبع صنعتی : مثل کشتی سازی، صنایع پتروشیمی یا ریخته گری، آهن آلات به جا مانده از خرابی های به جا مانده در زلزله یا سیل یا تصادفات خودرو که باز هم در دسته آهن آلات قراضه قرار می گیرند.  

 

از موارد مهم دیگر مورد استفاده در آهن قراضه و ضایعات در واقع کمک به حفظ محیط زیست می باشد که در نتیجه باعث کاهش قیمت آهن در مصارف گوناگون نیز می شود. برای درک بهتر این موضوع بهتر است با ما همراه شوید. 

با استفاده از آهن آلات قراضه در مصرف کنسروها، تن ها می توان هزینه تولید کمتری صرف کرد و از ذوب کردن این موارد برای استفاده مجدد استفاده کرد. برای موارد بزرگتر مثل فاضلاب های صنعتی و یا لوله های فلزی و گالوانیزه، پل سازی و همچنین انواع کانتینر از آهن آلات قراضه استفاده می شود. برای خیلی از مصارف خانگی و یا شهری مثل نیمکت های فلزی، ابزار دکوری نیز از قراضه های فلزی بهره می بریم. 

طریقه قیمت گذاری ضایعات آهن

 

همانطور که میدانید ضایعات آهن به شکل روزانه از طرف کارخانه های گوناگون تولید کننده آهن و با توجه به نوسانات قیمت دلار و فولاد تعیین می شود. کارشناسان ما در مجموعه آهن آنلاین آرسیس فولاد ارائه دهنده قیمت به روز آهن آلات صنعتی و ساختمانی مثل نبشی، ناودانی، میلگرد و سایر مقاطع فولادی می باشند که در حال حاضر با بهره گیری تخصص و تجربه توانایی قیمت گذاری ضایعات آهن و قراضه های فولادی را نیز دارند. کارخانه های گوناگون قیمت های مختلفی ارائه می دهند به طور مثال بعضی از تولیدی ها صرفا جهت ذوب کردن آهن آلات و تبدیل آن مواد مذاب به مقاطع پرمصرف در صنعت ساخت و ساز فعالیت می کنند و محصولات خود را به خارج از کشور صادر کرده و مشغول تجارت هستند در نتیجه نوع قیمت گذاری ضایعات آهن در این مدل کارخانه ها متفاوت خواهد بود. 

برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از قیمت گذاری آنلاین آهن قراضه یا مقاطع کاربردی دیگر مثل نبشی و ناودانی با ما در آهن آنلاین آرسیس فولاد در ارتباط باشید. 

در این پست وضعیت بازار آهن قراضه در ایران و جهان توضیح داده شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *