قیمت مسکن و نبشی

در این پست می خواهیم رابطه قیمت مسکن با نبشی را مورد بررسی قرار دهیم .

امروزه به علت شرایط بد اقتصادی و نوسانات قیمت در سطح کشور، تغییر قیمت در هر مقطع فولادی مثل فولا و یا حتی نبشی و پروفیل شاهد تغییر قیمت سایر موارد مانند قیمت مسکن خواهیم. هر تغییر قیمت در یک صنف کاری باعث ایجاد نوسانات قیمت در سایر حوزه های کاری می شود. در حال حاضر هر تغییر قیمت در مصالح ساختمانی باعث افزایش قیمت مسکن در سطح کشور می شود و این امر باعث ادامه این روند تغییرات در طول روزها و حتی ماه ها می شود. از جمله مواردی که در مصالح ساختمانی بسیار مورد کاربرد قرار می گیرد نبشی و پروفیل های صنعتی می باشد که در این مطلب قصد تحلیل نوسانات را داریم.

 قوطی آهن در ساختمان‌ سازی چه کاربردی دارد؟

قوطی آهنی در ساختمان هایی که بیشتر اسکلت فولادی نسبت به سایر سازه های بتنی فروش بالاتری داشته و محبوبیت بیشتری دارد. برای ساخت ستون های ساختمان ها مخصوصا ساختمان های یک طبقه که استقامت کم پروفیل های فولادی در مقابل فشارهای زیاد، کم می باشد از قوطی های پروفیل استفاده  می کنیم. برای جلوگیری از آسیب دیدن ساختمان در زلزله و تغییر شکل دادن ستون ها از انواع تیرآهن های مخصوص استفاده می کنیم. همانطور که مشاهده می کنید بالارفتن قیمت هر کدام از این موارد روی قیمت نهایی مسکن تاثیر بسزایی خواهد داشت.  استفاده از نبشی یا نبشی کشی ساختمان برای ساخت در و پنجره، آسانسور ها که در واقع از نبشی لقمه استفاده می شود بین مهندسان و ساختمان سازان از اهمیت بالایی برخوردار است. قیمت نبشی و همینطور قیمت قوطی های پروفیل از فاکتور های اصلی و تعیین کننده قیمت نهایی ملک می باشد. 

موارد استفاده از نبشی در ساختمان‌ سازی

نبشی مقطعی به شکل L  است، که به دو صورت مرکب و منفرد در سازه‌ها مورد کاربرد قرار  می‌گیرد و از آنجایی که کاربرد مهمی در سازه‌ها دارد، در انواع متنوع تولید می‌شوند. نبشی‌ها معمولاً با دو ویژگی قطرو ابعاد بال شناخته می‌شوند. هر چقدر نبشی تولید شده استقامت بیشتری داشته  باشد، توانایی تحمل فشار و وزن بیشتری را نیز خواهد داشت، متقابلا طول عمر مفید محصول  بیشتر خواهد شد. 

چه عواملی بر قیمت قوطی آهن و نبشی تاثیر می‌گذارد؟

عوامل متعددی می توانند روی قیمت مقاطع فولادی از جمله پروفیل و نبشی تاثیر بگذارند که به دو دسته فاکتورهای داخلی و خارجی تقسیم می شوند. عوامل داخلی به تغییرات عرضه و تقاضا، اتفاقات و تحولات سیاسی و اقتصادی یا تحریم های اعمال شده بر خرید و فروش های کشور در داخل مرزهای کشور تقسیم می شوند. فاکتورهای خارجی تاثیرگذار روی تعیین قیمت نبشی و پروفیل مربوط به نوسانات قیمت دلار، شرایط اقتصادی جهانی، حوادث طبیعی و یا جنگ های تجاری تقسیم می شوند. 

لازم به ذکر است که در این مطلب مورد افزایش قیمت دلار و تاثیر آن بر نوسانات قیمت نبشی و قوطی را شفاف سازی کنیم. تصور کنید قیمت دلار بالا رفته، در نتیجه کارخانه های صادرکننده ی مقاطع فولادی خیلی سود می کنند. همانطور که میدانید قیمت کالاهای صادراتی بر حسب دلار حساب می شود در نتیجه باعث افزایش سود تولیدکنندگان نبشی و پروفیل می شود. این نوسانات قیمت در نهایت باعث تغییر قیمت مصالح ساختمانی و در نهایت افزایش قیمت مسکن می شود. 

از دیگر عوامل تاثیرگذار میزان تقاضا است، هر چه میزان تقاضا بیشتر شود، قیمت‌های محصولات فولادی تحت تاثیر فضای  ایجاد شده قرار می‌گیرند و به شکل صعودی روبه بالا می رود. عکس این مطلب نیز ممکن است اتفاق بیفتد، به این معنی که در صورت کم شدن تقاضا در طول زمان شاهد کم شدن قیمت نبشی و پروفیل در طول زمان خواهیم بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع مقاطع فولادی و میزان تغییرات قیمت ها می توانید با کارشناسان ما در آرسیس فولاد در تماس باشید. 

تاثیر قیمت قوطی آهن و نبشی بر قیمت مسکن به چه صورت است؟

 

یکی از مهم‌ترین فاکتور های تاثیرگذار در تغییر قیمت مسکن، نوسانات قیمت محصولات فولادی است (علت های  این نوسانات در مطالب فوق توضیح داده شده است)، که می‌تواند به شکل مستقیم در قیمت مسکن اثرگذار باشد.

شاید برای شما نیز این سوال مطرح شده باشد که میزان فولادی که در هر متر مربع از یک ساختمان استفاده می‌شود، چقدر است؟ به طور متوسط در هر متر مربع از یک ساختمان، 70 کیلوگرم فولاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین هر چقدر قیمت محصولات فولادی بیشتر شود، در نتیجه قیمت تمام شده مسکن به همان نسبت افزایش خواهد یافت. برای تخمین هزینه‌های ساخت سازه‌های خود نیاز به قیمت به روز آهن آلات و محصولات فولادی خواهید داشت که در سایت آرسیس فولاد برای شما عزیزان در دسترس خواهد بود.

 از دیگر عوامل  اثرگذار در این نوسانات قیمت نبشی و پروفیل، تناسب نداشتن قیمت عرضه و تقاضا، رکود در خرید و فروش، قیمت اوراق تسهیلات مسکن، رکود تورمی در بازار مسکن، بی توجهی دولت به بازار مسکن و غیره است. 

در این پست رابطه قیمت مسکن با نبشی را مورد بررسی قرار دادیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *