تست میلگرد

در این پست در مورد تست میلگرد و نکات اساسی هنگام انجام تست صحبت می کنیم .

تست میلگرد

برای تست میزان کیفیت میلگرد باید آن را آزمایش کرده تا از  استحکام و کیفیت محصول را بسنجیم. نکته ی مهم شناسایی و تشخیص خاصیت های آلیاژی میلگرد است تا بهترین و مناسب ترین مدل را  برای سازه ی خود انتخاب کنیم. همانطور که میدانید میزان استقامت و انعطاف میلگرد بسیار حائز اهمیت است در نتیجه برای تست و آزمایش حتما باید نهایت دقت و توجه را خرج کنید.

از معروف ترین آزمایش‌های مورد استفاده جهت تست قطعات فولادی از جمله تست میلگرد، آزمایش های مخرب هستد. در آزمایش های مخرب، آزمایش میلگرد تا مرحله شکست ادامه پیدا می کند.

انواع آزمایش میلگرد به چه شکلی انجام می شود؟

انواع تست میلگرد به دو گروه آزمایش های مخرب و آزمایش های غیر مخرب دسته بندی می شود که در ادامه هر یک از آن ها را تشریح می کنیم:

انواع آزمایش های مخرب میلگرد

الف) آزمون کشش: طریقه ی انجام این آزمایش به چهار مدل کششی، خستگی، فشرده سازی و خمشی انجام می شود.

ب) آزمون سختی

ج)آزمون ضربه

د)آزمون پیچش و خستگی

آزمون های مخرب تست میلگرد به چه شکلی انجام می شوند؟

آزمون کشش

نحوه آزمایش کشش میلگرد (تست میلگرد) جهت شناسایی خاصیت های  مکانیکی میلگرد استفاده می‌شود. از جمله این ویژگی ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • توانایی منعطف بودن میلگرد
  • حد تناسب محصول
  • حالت ارتجاعی
  • نقطه تسلیم
  • مقاومت کشش
  • مقاومت در برابر شکنندگی

به طور کل آزمایش کشش میلگرد، یکی از آزمایش های استاندارد جهانی است که از طریق دستگاه های مخصوص آن انجام می شود. دستگاه مخصوص هنگام  آزمایش کشش میلگرد قادر به عمل هیدرولیکی می باشد.

اجزای سازنده دستگاه مخصوص آزمایش میلگرد در روش کششی

میزان تغییر قد میلگرد بعد از انجام آزمایشات در مرحله ی کشش نمونه انجام میشود. در این آزمایش میزان استقامت کششی و بیشتر شدن طول محصول پس از شکستن و تنش تسلیم مقطع می شود. این موارد طبق استاندارد های جهانی مشخص می شود.

در صورت تایید شدن میلگرد ها در حالت سرد، باید دوباره آن ها را تست کنیم. این میلگردها ابتدا در دمای 250 درجه سانتی گراد داغ  شده، سپس با استفاده از دمای محیط یعنی 15 الی 35 درجه سانتیگراد به طور نرمال سرد می شوند. علاوه بر آزمایش گفته شده، شرایط پیرسختی نیز مد نظر قرار می گیرد.

آزمون خستگی 

آزمون خستگی جهت آزمایش میلگرد هایی کاربرد دارد که قبلا در بتن خم شده اند. میلگرد ها معمولاً طی تنش می شکنند، اما ممکن است میلگردی که آزمایش می شود، موقع بروز تنش‌های واقعی از خود مقاومت نشان ندهد. به همین دلیل امکان دارد میلگرد مورد نظر طی چندین ماه استفاده، دیگر مقاومتی در برابر شکستن نداشته باشد. به این مدل شکست، شکست خستگی می گویند.

در مراحل اولیه تنش های جهشی امکان دارد دانه های ریز تشکیل دهنده میلگرد حالت لغزندگی  پیدا کند ولی همچنان در مقابل شکست از خود استقامت نشان دهند، ولی در صورتی که این تنش ادامه پیدا کند، در بدنه میلگرد ترک های ریز ایجاد شده و رفته رفته این ترک ها بزرگتر میشوند و در نتیجه میلگرد می شکند.

 

انواع آزمایش خستگی

به طور کل قطعاتی که در خطر تنش یا لرزش های مختلف هستند باید بر طبق معیار خستگی طراحی شوند. برای روشن شدن نعیار خستگی باید بیان کنیم که قطعه ی مورد نظر مثل میلگرد که بحث اصلی مقاله ماست، در مقابل وارد شدن نیرو های گوناگون به چه تعداد از خود مقاومت و استقامت نشان می دهند. این تعداد دفعاتی که ثبت می شوند برای تست آهن و فولاد در تست آلیاژ های سبک و حتی غیرآهنی نیز مشخص کننده ی استحکام میلگرد است . آزمایش خستگی انواع گوناگونی دارد از جمله : 

الف) آزمایش خستگی تحت کشش فشار

ب)آزمایش میله چرخان

ج)آزمایش با میله ارتعاشی

قطعات سازنده  ماشین های آزمایش خستگی

اولین محصول قطعه ای است  که موقع شکست میلگرد، دستگاه  را به صورت اتوماتیک خاموش می کند.

قطعه ی دوم در واقع مشخص کننده ی تعداد تنش های وارد شده به میلگرد است. 

یک قطعه که بیشترین و کمترین تنش های وارد شده در یک دور را اندازه گیری می کند.

آزمون خمش مجدد

آزمون خمش دوباره برای تست میلگرد به شکل زیر انجام می شود:

الف)خمش میلگرد تنها در زاویه 90 درجه و میزان  دمای 15 تا 25 درجه سانتیگراد می کند و پیر سختی آن در دمای 250 درجه سانتیگراد شناسایی می شود.

ب)میلگرد را با استفاده از دمای محیط خنک می کنیم و دوباره و دوباره عملیات خمش در دمای 20 درجه سانتیگراد انجام می گردد.

آزمایش خمش تنها  در صورتی انجام می گردد که قطعه مورد نظر در آزمایش کشش موفق شده باشد، به این معنا که هیچ‌گونه شکستگی  یا پارگی در ساختار آن ایجاد نشده باشد. جهت خم کردن میلگرد در مرحله خمش، از یک خم کننده مخصوص استفاده می کنند .

برای کسب اطلاعات بیشتر جهت تست میلگرد و آزمایش میلگرد با کارشناسان ما در بخش فروش در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *