لوله پلی اتیلن

در این پست می خواهیم آموزش نصب لوله تک جداره پلي اتيلن در صنعت را به جزییات بررسی کنیم

لوله پلی اتیلن به طور کل جهت انتقال آب آشامیدنی یا آبیاری کردن مزارع و باغ، انتقال فاضلاب و همینطور پسماند شهری، انتقال مواد شیمیایی و … بسیار پرمصرف بوده و منعطف در سازه های گوناگون هستند. این لوله ها در مقابل هرگونه خراشیدگی، ضربه یا فرسایش استقامت زیادی دارند. برای خرید لوله پلی اتیلن به نسبت قطر و ضخامت باید گزینش کنیم.

نحوه برش لوله پلی اتیلن تک جداره

برش دادن لوله پلی اتیلن را از مرحله ی اول شروع میکنیم. برش لوله ها باید کاملا صاف و خالی از هر گونه پلیسه باشد و در حالت عمود بر محور های داخلی لوله نصب شود تا در این صورت دو سر برش داده شده جوش داده می شوند. از اره آهن یا اره هایی که دندانه های ریز دارند جهت برش دادن لوله های کم ضخامت استفاده می کنیم اما اگر بخواهیم لوله هایی که قطرشان از 100 میلی متر باشد از دستگاه های خاصی استفاده می کنیم. 

در هنگام برش لوله باید توجه داشته باشیم کاملا ثابت نگه داشته شود و در هنگام برش لوله پلی اتیلن تک جداره نباید هیچ تکانی داده شود یا لرزشی ایجاد شود. به دلیل پرس پلیسه، استفاده کردن از عینک مخصوص و دستکش های صنعتی اجباری است و باید تمامی موارد احتیاطی توسط مسئول پروژه کنترل و رعایت شود .

مراحل نظافت و تمیز کردن محل جوش لوله

بعد از اینکه لوله ها برش داده  شدند باید برای تمیز کاری هر دو سر محصول اقدام کنیم که در این مرحله واجب است محل برش لوله را به خوبی بررسی کنیم و اگر روی سطح آن پلیسه یا ناصافی مشاهده شد توسط سوهان نرم و پاک کنیم. بعد از آن باید لوله ها را توسط پارچه تمیز خشک کرده تا محل اتصال لوله از هر گونه آلودگی پاک شود. 

تنظیم کردن محل اتصال لوله پلی اتیلن

در صورتی که لوله ها جهت لوله گذاری بین شهری یا در زیر سطح زمین باشند باید محل لوله گذاری به طور دقیق صاف و یکدست شده باشد، زیر لوله ها باید خاک نرم بریزیم  که بعد از دفن شدن زیر خاک تحت فشار آسیبی به لوله ها وارد نشود .

برای اینکه اشتباها لوله پلی اتیلن در باغات و یا زمین های کشاورزی زیر پا شکسته نشود باید در محل اتصال لوله کاملا صاف و تمیز مشخص شده باشد و همچنین به این نکته توجه کنید که لوله ها هرگز نباید کنار دیوار قرار گیرند زیرا احتمال افتادن اشیا یا وسیله های سنگین روی آن ها وجود دارد، در نتیجه باید به خوبی از آن ها در مقابل زدگی یا خوردگی محافظت کنیم . بهترین روش نصب نوع لوله کشی پلی اتیلن باغات و کشاورزی حرکت لوله ها در بین درختان و یا مرز ها کشاورزی می باشد که مسیر حرکت آن ها به خوبی مشخص باشد .

نصب لوله پلی اتیلن

در بخش هایی که به طور کل برای انتقال آب یا فاضلاب بین شهری مدنظر هستند در بخش انتقال نصب لوله های پلی اتیلن اقدام می کنیم. باید توجه داشته باشیم که اندازه ی لوله های بریده شده بسیار دقیق باشند و حتما به شرایط نگه داری لوله ها نیز توجه کنید. به طور کل مسئول پروژه وظیفه دارد برش لوله های پلی اتیلن را  بررسی کند و در محلی که محافظت شده است و به شکل افقی با پایه های مناسب نگهداری می شود از پیچ خوردگی یا هر گونه عوض شدن شکل لوله پیشگیری کند. 

جهت تغییر مکان دادن لوله ها یا الوار های پلی اتیلن باید از تریلر مخصوصی استفاده شود  که لوله ها را بتوان کاملا صاف و بدون خمیدگی بر روی آن قرار داد. برای جا به جایی لوله ها نباید آن ها را از بالای تریلر پرت کرد بلکه بهتر است از جرثقیل استفاده کنیم.

در مرحله بعدی لوله ها در فاصله های یک اندازه کنار محل جاگذاری قرار گرفته و کارشناس اتصال لوله پلی اتیلن چال دو لوله را کنار یکدیگر خیلی دقیق ثابت نگه می دارد در نتیجه قبل از نزدیکی به یکدیگر داخل آن را بررسی و کاملا تمیز می کند .

عملیات جوش از طریق وسیله دستگاه جوش لب به لب انجام می شود و توجه کنید که نصب لوله ها باید پشت سر هم و از یک مسیر مشخص  انجام شود این لوله ها از طریق جوشکار لوله پلی اتیلن جوش داده می شود و در پشت سر آن توسط ماشین های مخصوص که اکثرا جرثقیل است بعد از چک کردن محل جوش بر روی لوله ها خاکریزی می شود 

 نکات قابل توجه هنگام خرید لوله پلی اتیلن آبیاری

باید توجه داشته باشید که لوله های پلی اتیلن که قیمت پایین دارند و فاقد کیفیت لازم هستند در بازار فراوان است و استفاده از این محصولات فلزی باعث ایجاد شدن پوسیدگی در دراز مدت و نشتی لوله می شود. این اتصالات در زمین های کشاورزی یا مزارع اصلا چفت نشده و چکه کردن آب از مهم ترین ایرادات وارد شده به این لوله ها می باشد. برای بررسی نکات ایمنی و انتخاب بهترین لوله از عرضه کننده های معتبر خرید کنید. مجموعه آرسیس فولاد ارائه دهنده با کیفیت ترین لوله های پلی اتیلن در بازار است که برای کسب اطلاعات تکمیلی بیشتر با کارشناسان ما در بخش فروش در تماس باشید.

در این پست آموزش نصب لوله تک جداره پلي اتيلن در صنعت به جزییات بررسی کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *