شوره گالوانیزه

در این پست میخواهیم در مورد دلایل شوره ورق گالوانیزه صحبت می کنیم

راهکارهای رفع شوره ورق گالوانیزه

با توجه به کاربرد فراوان ورق گالوانیزه در صنعت ساختمان سازی و سازه های گوناگون، باید از هر نظر ورق های مصرفی خود را بشناسید و در صورت به وجود آمدن اختلال یا هر مشکلی ایرادات وارد شده بر آن را رفع کنید. به وجود آمدن شوره سفید بر روی سطح ورق گالوانیزه از مشکلات رایج در انبار ورق است که به دلیل حفظ ورق گالوانیزه در شرایط جوی نامناسب و مرطوب شاهد این مشکل خواهیم بود. اگر محیط انبار غیر از مرطوب بودن، فاقد گردش هوای آزاد باشد باعث به وجود آمدن پوشش کرومات روی سطح ورق می شود. تشکیل شوره روی ورق گالوانیزه باعث از بین رفتن استقامت در برابر زنگ زدن و خوردگی می شود. در ادامه مطلب به بررسی نکات و راه حل می پردازیم.

شوره سفید روی ورق گالوانیزه چیست؟

همانطور که میدانید گالوانیزه کردن ورق های فلزی جهت حفظ فولاد در برابر هر نوع خوردگی و زنگ زدگی است در نتیجه گالوانیزه به معنی نوعی پوشش روی سطح ورق به حساب می آید. به طور مثال به منظور حفاظت ورق، محصول را توی منبعی از روی داغ غوطه ور کرده و با استفاده از آبکاری الکتریکی روی فولاد را محفوظ از هرگونه زدگی و آسیب می کند. روی از نظر الکتروشیمیایی نسبت به فولاد فعالیت بیشتری دارد در نتیجه به شکل گالوانیزه حل شده و این فرآیند حل شدن سبب به وجود آمدن خورندگی روی مقطع می شود. در نتیجه اگر ورق گالوانیزه را در محیطی که رطوبت داشته باشد قرار دهیم یا هنگام بسته بندی در زیر بارش باران قرار گیرد، باعث به وجود آمدن شوره روی سطح ورق گالوانیزه می شود. به طور خاص شوره سفید روی مقطع فلزی یا فولادی لکه های حاصل از نگهداری ورق در فضای بسته و مرطوب است. در صورت خیس شدن بار ورق زیر باران|، باید حتما بلافاصله ورق را خشک کرده تا این رطوبت باعث به وجود آمدن شوره سفید نشود. در صورت پاک نشدن سطح  از شوره سفید و تشدید شدن آن، امکان به وجود آمدن آسیب روی ورق وجود دارد. 

در صورتی که شوره سفید از روی سطح ورقه پاک نشود امکان دارد تا در طول گذر زمان پوشش گالوانیزه دچار شکستگی شده و خرابی و خسارت های جبران ناپذیری به وجود آورد. اگر موفق به رفع  مشکل نشوید، تخریب زیادی به بار خواهد آمد زیرا وقتی لایه روی مصرف شده باشد، خوردگی زیر لایه فولادی چندین برابر افزایش پیدا خواهد کرد. علاوه بر این انباشته شدن شوره سفید با کاهش حد بحرانی رطوبت نسبی برای چگالش آن، موجب طولانی ماندن رطوبت روی سطح می شود. به علاوه شوره سفید باعث باقی ماندن رطوبت بیشتر روی سطح و به تعویق انداختن فرآیند خشک کردن می شود. شوره سفید در سطح روی مستعد به جذب کلرید و آب به وسیله واکنش های تبادلی یا مکانیزم های انحلال / رسوب است و با تشکیل مخازنی موجب نگه داشتن رطوبت و آنیون های خورنده مانند کلرید می شود.

 

روش های از بین بردن شوره سفید روی ورق گالوانیزه  

اگر خوردگی ضعیفی در سطح کم بر روی فولاد تشکیل شده باشد، میتوان با استفاده از روش هایی آن را برطرف کرد، الیته توصیه میشود همیشه قبل از انبار کردن ورق از پوشش هایی بر روی آن استفاده کنید که امکان ایجاد شوره بر سطح ورق را به کمترین حالت ممکن برساند.

شوره های به وجود آمده روی ورق گالوانیزه  را می شود  با استفاده از روش هایی از جمله: تراشکاری، صیقل کاری و ماشینکاری به طور کامل و تمیز از بین برد، اما غیر از این روش ها  میتوان با استفاده از غوطه ور کردن ورقه داخل محلول شیمیایی خاص شوره ها پاک کرده و مقاومت ورق گالوانیزه را برگرداند.

لکه حاصل از نگهداری ورق گالوانیزه در رطوبت نشان گر چیست

هر کدام از ویژگی های حفاظتی لایه های خوردگی بر روی سطح ورق گالوانیزه متفاوت بوده و این اختلاف وابسته به ترکیب شدن رسوبات و همچنین شرایط جوی می باشد. لایه های کربن روی سطح ورق باعث حفاظت و به طور کل مسئولیت مقاومت و استقامت ورقه گالوانیزه کربنات و پوشش خاص آن می باشد. مجموعه آهن آنلاین  آرسیس فولاد متخصص در حفظ مقاومت ورق گالوانیزه و ارائه دهنده انواع راه حل جهت از بین بردن شوره بر سطح ورق گالوانیزه می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با فروش ورق گالوانیزه، ورق استیل، ورق فلزی، ورق های محافظت شده با ما در ارتباط باشید.

در آخر باید به این نکته اشاره کنیم که یکی از شکل های خوردگی عمومی روی زنگ سفید یا شوره سفید است ؛ این نوع محصول خوردگی محافظ نیست و بیشتر به عنوان ضایعات نگهداری مرطوب یا لکه نگهداری مرطوب شناخته می شود . از ورق های گالوانیزه خود در برابر هر نوع شوره و خوردگی محافظت کنید و برای خرید دیگر مقاطع فلزی از جمله نبشی، ناودانی، تیرآهن و غیره از آهن آنلاین آرسیس فولاد مشاوره رایگان دریافت کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *