کاربرد ورق قلع فولاد

ورق های قلع اندود از دسته ورق های پراستفاده در صنعت می باشند که در ابتدا با هدف نگهداری از مواد غذایی طراحی و تولید گردید. این ورق ها دارای مقاومت بالایی در مقابل خوردگی می باشند و توسط دو روش مختلف به فلز قلع آغشته می گردند. ورق قلع فولاد دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد که کاربرد آنها را گسترده کرده است. ویژگی هایی مانند انعطاف پذیری، مقاومت بالا، ضد زنگ بودن و دیگر ویژگی ها باعث شده است تا این نوع ورق را در صنایعی مانند صنایع غذایی، خودروسازی و … به کار برند. در این مطلب به معرفی کامل و کاربرد ورق قلع فولاد پرداخته شده است.

ورق قلع اندود فولاد چیست؟

نوعی از ورق های فولادی که دارای درصد کمی از کربن می باشند و دو طرف آنها را با فلز قلع که فلزی سبک و نقره ای سفید است پوشانده اند، ورق قلع اندود فولادی می گویند. برای قلع اندود کردن ورق ها از دو روش مختلف استفاده می کنند که عبارتند از: روش غوطه ور کردن در فلز و روش استفاده از الکترود.

به علت ویژگی های خاصی که با قلع اندود کردن ورق مانند ضد زنگ بودن و بالا رفتن مقاومت به وجود می آید این نوع از ورق ها را به مصارف متعددی می رسانند. در ادامه به این ویژگی ها اشاره شده است.

ویژگی های ورق قلع اندود

قلع فلزی پرکاربرد در صنعت می باشد که به علت ویژگی هایی مانند انعطاف بالا، قابلیت چکش خواری و مقاومت در مقابل فرسایش از آن در ساخت انواع ترکیبات فلزی و همچنین پوشش سازه های فلزی استفاده می شود. فلز قلع را با دیگر فلزها ترکیب کرده و آلیاژ حاصل را در ورق های فولادی مورد استفاده قرار می دهند. آلیاژهایی که به دست می آیند دارای ویژگی هایی مانند مقاومت بالا و ضد زنگ بودن و همچنین سطح سمی کم می باشد. ورق های قلع اندود قابلیت شکل پذیری بالایی دارند بدون این که در اثر فشار حاصل شکسته شوند و همچنین بدون این که پاره شوند می توان آنها را تا مقدار زیادی کشید.

ورق قلع اندود و استاندارد های رایج

ورق های قلع اندود در انواع و اقسام گوناگونی کاربرد دارند. این ورق از نظر ساختاری مانند ورق گالوانیزه از فولاد تولید می شود. روش پوشش دهی آن با فلز قلع است که وجود لایه نازک قلع باعث دیر فرسوده شدن ورق شده و خاصیت ضد زنگ بودنی به آن می دهد. پس در نتیجه  طبق استاندهای جهانی در محیط های مرطوب بسیار کارآمد خواهد بود.

پیشینه ی تولید ورق قلع اندود به سال های دور می رسد. در آغاز ایده ساخت ظرف ها شکل گرفت و بعد از گذشت سالیان سال و نیاز به نگه داری مواد غذایی، اختراع قوطی های فلزی در کشور انگلیس توسط شخصی در همان کشور تحقق یافت. این قوطی ها از ورق قلع اندود تشکیل شده و در گذر زمان استفاده از آن بسیار رواج پیدا کرد.

شرکت های تولید کننده ورق قلع اندود

در حال حاضر شرکت فولاد مبارکه پیشرو در زمینه تولید ورق قلع اندود است که از روش الکترولیت برای ساخت این قطعات استفاده می کند. در این مورد باید روش الکترولیت را بیشتر برایتان شرح دهیم. در آغاز ورق های فولادی تحت عنوان فلز پایه گزینش و وارد خط تولید می کنیم. تعدادی حوضچه برای شست و شوی ورق ها وجود دارد که حاوی آب و اسید هستند. پس به ترتیب وارد حوضچه ی آب و بعد مخزن اسید می شوند و این امر آنقدر تکرار می شود که ورق ها چربی زدایی و پاک سازی شوند. مرحله ی بعدی پوشش دادن سطح ورق است که همه سطوح ورق به این روش قلع اندود می شود.

در گام بعدی حرارت های موجود در سطح پوشش دهی شده ورق  در اقدامات بعدی سرد شده و به آنالیز کردن و برش دادن و بررسی کیفیت و بسته بندی می رسیم. در نهایت آماده فروش به بازار می شود.

صادرات ورق قلع اندود

به طور کل ورق فولادی از پر مصرف ترین مقاطع فلزی در جهان است و صادرات و واردات آن طبق استانداررهای جهانی به کشور های دیگر بسیار رواج دارد. کشور های تولید کننده ورق قلع اندود که با کیفیت بالا کار می کنند و به ایران صادر می کنند در این حوزه فعالیت می کنند اما به طور کل ایران به کشورهایی مثل قطر، ترکیه، افغانستان، قبرس شمالی و…انواع ورق صادر می کند که ورق قلع اندود از انواع آن است. به عنوان مثال به طور کل بیشترین خریدار ورق گالوانیزه در ایران کشور افغانستان و عراق می باشد. همچنین از مهم ترین وارد کننده های ورق در جهان، کشور آلمان است.

روش الکترونیکی قلع اندود ورق

قلع به روش های گوناگونی کاربرد دارد. یکی از این روشها ، آبکاری الکتریکی قلع به روی فلزات گوناگون است. در آبکاری الکتریکی، به توسط جریان برق لایه نازکی از قلع روی سطح فلز و یا آلیاژ رسوب داده میشود. روش الکرونیکی قلع اندود بسیار کم هزینه بوده و آلیاژ های به کاررفته  تحت عنوان زیرلایه مورد استفاده قرار می گیرند. آبکاری الکتریکی قلع اندود ورق از منظر نوع جریان به دو گروه جریان مستقیم و پالسی تقسیم می شود.

 

کاربرد ورق قلع فولاد

از این فلز در صنعت استفاده زیادی می شود که از آن میان می توان به ساخت مفتول های باریک اشاره کرد که از آنها برای لحیم کاری استفاده می شود. همچنین در تولید انواع لوازم خانگی، صنایع خودروسازی، بسته بندی مواد غذایی مختلف، پوشش فلزات مختلف و … از ورق های قلع فولادی استفاده می شود. در صنعت ساخت و ساز نیز اهمیت بسیاری دارد و از این نوع ورق در ساخت سازه های فلزی مختلف استفاده زیادی می شود. شما می توانید برای اطلاع از قیمت ورق فلزی، قیمت نبشی، قیمت ناودانی و محصولات دیگر با کارشناسان آرسیس فولاد تماس بگیرید.

همچنین بخوانید:

ورق فلزی رنگی

ورق فلزی ضد سایش 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *