کاربرد ورق مسی

کاربرد ورق مسی و بررسی ویژگی های آنورق مسی صفحه هایی از جنس مس هستند که در ضخامت های گوناگونی تولید می شوند. مس فلزی قهوه ای رنگ مایل به قرمز است که انعطاف پذیری بالایی داشته و دارای قابلیت هدایت الکتریکی و حرارتی بالایی است. هدایت الکتریکی مس، بعد از نقره بیشتر از سایر فلزات است. مس عنصری جامد در جدول تناوبی با نماد شیمیایی CU است که غیر قابل احتراق است و در هنگام خالص بودن رسانای خوب برق است.

ویژگی های ورق مسی

یکی از ویژگی های ورق مسی هدایت حرارتی و تغییر شکل آن است که در خلوص بالای ورق مسی در کاربرد های الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد.

مقاومت خوب در برابر خوردگی

انعطاف پذیری و قدرت فوق العاده زیاد

استحکام کششی بالاتر از فولاد

قابلیت جوشکاری و شکل پذیری

قابلیت ماشین کاری

گرم کاری و سرد کاری

نرم بودن و چقرمگی بالا از دیگر ویژگی های برجسته ورق مسی می باشند.

کاربرد ورق مسی

بر اساس ویژگی هایی که ورق مسی دارد در صنایع مختلفی به کار می رود.

خاصیت انعطاف پذیری آن باعث شده است در صنعت لوله کشی مورد استفاده قرار گیرد.

ویژگی هدایت الکتریکی در الکترو مغناطیس ها و موتور های الکتریکی و هدایت موج، آن را پرکاربرد کرده است.

خاصیت انتقال حرارت باعث شده است ورق مسی در محصولات آشپزخانه مانند ظروف مسی و … مورد استفاده قرار گیرد.

کاربرد جالبی که در مورد ورق های مسی وجود دارد این است که می توان با آن بطری مسی ساخت و برای نگهداری آب از آن استفاده نمود که این موضوع می تواند برای سلامتی انسان مفید باشد.

کاربرد مس در صنعت برق

صنعت برق یکی از بزرگ ترین صنایعی است که از ورق های مسی بیشترین استفاده را می کند. زیرا مس برای انتقال برق قیمت مناسبی دارد. خاصیت انعطاف پذیری و مقاومت بالای آن در برابر خوردگی باعث شده است مس جزو ایمن ترین انتقال دهنده برای ساخت سیم شناخته شود. این فلز برای بخش اصلی موتور ها و تبدیل کننده ها بسیار کاربردی و مناسب است و همچنین در کابل های برق هم به صورت عایق بندی و هم به صورت عایق بندی نشده برای ولتاژ های پایین و متوسط و یا بالا به کار می رود.

کاربرد مس در ساختمان سازی

بام های مسی علاوه بر زیبایی در شرایط آب و هوایی سخت مقاومت بالایی دارند. به خاطر مقاومت این فلز در برابر آب باران در بام سازی ساختمان های عمومی، ساختمان های تجاری و خانه ها استفاده می شود.

در سیستم های آب رسانی و گرمایی ساختمان ها، ایمنی خوبی ایجاد میکند . و در سیستم های آب رسانی، از آب آشامیدنی در برابر هر گونه میکروب محافظت می کند.  ورق مس بر خلاف لوله های پلاستیکی نمی سوزد و ذوب نمی شود. و در صورتی که آتش سوزی رخ دهد گاز های سمی تولید نمی کند.

کاربرد ورق مس در بیولوژی

وجود عنصر مس برای کلیه گیاهان حیوانات و انسان ها ضروری می باشد. میزان عنصر مس در روز برای بزرگسالان 0/9 میلی گرم می باشد. مس به مقدار کمی در تولید کلروفیل، پروتئین، کربوهیدرات ها و فعال سازی برخی از آنزیم ها مورد نیاز است. در گیاهان کمبود مس باعث می شود برگ ها کوچک بمانند و سر شاخه های جوان دچار سوختگی می شوند. هر چه واکنش خاک اسیدی تر باشد مس برای گیاهان قابل استفاده تر خواهد بود.

قیمت ورق مسی

برای اطلاع از قیمت ورق مسی و همچنین قیمت میلگرد، قیمت تیرآهن، نبشی و ناودانی با آرسیس فولاد تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *