تیرآهن چیست؟

تیرآهن چیست – یکی از مصالح بسیار با اهمیت در ساخت ساختمان تیرآهن می باشد. تیرآهن را در انواع مختلفی تولید می کند که هر یک دارای ویژگی های مخصوص به خود می باشد.

استانداردهای مختلفی در تولید تیرآهن ها به کار گرفته می شود که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.

نسبت بال و عرض ها در انواع تیرآهن ها متفاوت بوده و تیرآهن ها را بر اساس این نسبت دسته بندی می کنند. برای تولید تیرآهن نیز از روش نورد گرم استفاده می کنند و انواع مختلف تیرآهن ها را تولید می کنند. تیرآهن رها در وزن های مختلفی وجود دارند و مشخصات خاصی برای هر یک وجود دارد.

در این مقاله همه چیز در مورد وزن تیرآهن و مشخصات آن و اینکه تیرآهن چیست بیان شده است.

تیرآهن چیست

پروفیلی مهم در صنعت ساختمان که مورد استفاده و پیشنهاد بسیاری از مهندسین ساختمانی می باشد، تیرآهن نام دارد. در پروژه های مختلف صنعتی نیز از انواع تیرآهن ها استفاده می شود.

برای تولید تیرآهن استانداردهای مختلفی وجود دارد که این استانداردها عبارتند از: استاندارد IPE، استاندارد INP و استاندارد IPB.
تیرآهن ها دارای سطح مقطع هایی به شکل H و I می باشند و یکی از عناصر اصلی در ساخت سازه های فلزی می باشند.

آلیاژهای مختلفی را در پروسه تولید تیرآهن به آنها اضافه می کنند که باعث بخشیدن ویژگی های منحصر به فردی به آنها می گردد. با وجود تیرآهن بار وارد شده بر ساختمان توسط تیرآهن تحمل می شود و به ساختمان فشار و نیروی زیادی وارد نمی گردد.

ساختار تیرآهن از دو بال و جان تشکیل شده است که به لبه هایی که در قسمت کناری تیرآهن وجود دارد بال و به قسمت اصلی آن جان گفته می شود که اندازه های بال و جان ها در تیرآهن های مختلف متفاوت می باشد.

در ادامه همه چیز در مورد وزن تیرآهن و مشخصات آن گفته شده است.

انواع مختلف تیرآهن

تیرآهن ها با توجه به نوع استاندارد به کار برده شده در انواع مختلفی تولید می کنند. انواعی از تیرآهن های تولید شده که هر یک در موارد خاصی به کاربرد می رسند عبارتند از:
• تیرآهن IPE
• تیرآهن INP
• تیرآهن بال پهن یا هاش
• تیرآهن لانه زنبوری
تیرآهن های IPE شبیه حرف I انگلیسی می باشند و دارای ضخامت بال ابتدایی و انتهایی یکسانی می باشند. تیرآهن های INP نیز شبیه به I بوده و بال ها با افزایش فاصله از جان دارای ضخامت بیشتری می گردند.

در تیرآهن هاش یا بال پهن اندازه جان و بال ها با یکدیگر برابر است و در اندازه های مختلف تولید می شود و انواع مختلفی را دارد. در صورتی که قسمت جان تیرآهن به شکل ذوزنقه ای باشد به آن تیرآهن لانه زنبوری گفته می شود که میزان لنگر خمشی را تا حد زیادی تحمل می کند.

همه چیز در مورد وزن تیرآهن و مشخصات آن

تیرآهن ها در وزن های مختلفی تولید می کنند و وزن های مختلف آن را در جدولی به نام اشتال قرار می دهند.

تیرآهن هاش را در وزن های مختلفی تولید می کنند که انواع مختلفی بر اساس وزن برای آن وجود دارد که عبارتند از: تیرآهن بال پهن سنگین، تیرآهن بال پهن سبک و تیرآهن سنگین TPB.
با توجه به سایزهای مختلفی که تیرآهن ها دارند وزن سبک و سنگین آنها را می توان تشخیص داد. به عنوان مثال تیرآهن با سایز 10 وزنی برابر 200 کیلوگرم در حالت سبک و وزنی برابر 240 کیلوگرم در حالت سنگین دارد. در صورتی که سایز تیرآهن 90 باشد تیرآهن سبک آن 3 تن و 200 کیلوگرم و تیرآهن سنگین آن 3 تن و 550 کیلوگرم می باشد. شما می توانید برای اطلاع از قیمت تیرآهن، قیمت نبشی و محصولات دیگر با کارشناسان آرسیس فولاد تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *