ورق اس تی 52

ورق اس تی 52 یکی از ورق های مهم در صنعت و ساختمان سازی به شمار می رود و از دسته ورق های با مقاومت بالا به شمار می رود.

این ورق ورقی پایه ای بوده و از آن استفاده های زیادی در صنعت می شود. ورق های دیگری مانند اس تی 44، اس تی 37 و … نیز وجود دارند که ورق اس تی 52 دارای مقاومت بسیار بالاتری نسبت به این ورق ها می باشد.

در ادامه با این ورق و ویژگی ها و کاربردهایی که دارد بیشتر آشنا خواهید شد.

معرفی ورق اس تی 52

ورق های st52 دارای درصد کربن پایینی و کمتر از 25 درصد می باشند و از فولادهای نرم می باشند. وجود عدد 52 که بعد از st قرار می گیرد در واقع استحکام کششی ورق را نشان می دهد.

در ورق st52 استحکام کششی برابر 52 Kg/mm2 می باشد. علاوه بر کربن عنصر دیگری به نام منگنز نیز در این نوع ورق وجود دارد که باعث بالا رفتن مقاومت ورق می گردد.

همچنین منگنز باعث می شود تا شکل پذیری ورق افزایش یافته و در مقابل ضربه مقاومت بالایی از خود نشان دهد.

کاربردهای ورق اس تی 52

به علت مقاومت بسیار بالایی که ورق st52 دارد از آن در موارد مختلف ساختمانی و صنعتی استفاده می شود. این ورق از فولادهای آلیاژی می باشد که در جاهایی که نیاز به مقاومت بالا می باشد از آنها استفاده می شود.

برای ساخت شاسی ماشین ها، ساخت جرثقیل، ساخت انواع پل ها و تونل ها از این نوع ورق استفاده می شود. این ورق ها دارای قیمت مناسبی بوده و بازده بالایی دارند و به همین دلیل در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

ویژگی ها و خصوصیات ورق اس تی 52

ورق های st52 برای جوشکاری و برشکاری بسیار مناسب بوده و خمش و پیچپش بالایی دارند.

شکل پذیری بالا از دیگر ویژگی هایی است که این ورق ها دارند و از این رو کاربرد بسیار زیادی را دارند.

به علت استفاده کم از آلیاژ در این نوع ورق، از انعطاف بالایی برخوردار می باشند. این ورق را با نام ST52-3N در بازار می شناسند که حرف N به معنای Normalized می باشد.

ترکیب شیمیایی ورق اس تی 52

علاوه بر کربن و منگنز در این نوع ورق از سیلیسیم نیز استفاده می شود که این عنصر سبب سختی بخشیدن به ورق st52 می گردد.

علاوه بر آن، این عنصر باعث بخشیدن بالا رفتن مقاومت سایشی ورق می گردد.

باید توجه داشت که میزان این عنصر در حد مناسب به ورق اضافه شود زیرا میزان کم سیلیسیم، سختی و مقاومت را به اندازه کافی بالا نمی برد و بیش از اندازه اضافه کردن این عنصر باعث می شود تا انرژی ضربه و همچنین انعطاف پذیری ورق کاهش یابد. برای اطلاع از قیمت نبشی، قیمت ناودانی، قیمت ورق فلزی و محصولات دیگر با کارشنساسان آرسیس فولاد تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *