ورق آلیاژی

ورق آلیاژی در واقع یک ورق فولادی است که عناصر سازنده آن را دستکاری کرده اند و به آن تعدادی آلیاژ اضافه کرده اند. با این کار در خواص فیزیکی و شیمیایی ورق فولادی تغییر ایجاد کرده اند. ورق های آلیاژی را برای کاربردهای خاص استفاده می کنند و در طی سال های اخیر تولید و استفاده از آن ها گسترش زیادی پیدا کرده است. در مواقعی که نیاز به دما و فشارهای خیلی بالا یا خیلی پایین باشد از ورق‌آلیاژی استفاده می شود.

کاربردهای ورق آلیاژی

به وسیله ورق های آلیاژی می توان وسایل و مواد گوناگونی تولید کرد که بسیاری از این وسایل و مواد را در اطراف خود مشاهده می کنید. از ورق‌آلیاژی برشی در صنایع مختلفی مانند صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، نیروگاه ها و پالایشگاه ها و… استفاده می شود. از دیگر کاربردهای ورق‌آلیاژی برشی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • صنعت هواپیما سازی
  • صنعت قطعه سازی
  • پل سازی و راه سازی
  • ساخت ابزار مختلف

همچنین صنایعی که نیاز به دماهای بالا یا پایین نیاز دارند، مخازن تحت فشار، جاهایی که نیاز به سختی بالا می باشد، صنایعی که نیاز به ورق های مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارند، صنایعی که نیاز به ورق هایی مقاوم در برابر نمک های دریایی دارند نیز از ورق‌آلیاژی برشی استفاده می کنند.

انواع ورق های آلیاژی

ورق‌های آلیاژی مختلفی در بازارهای داخلی و خارجی تولید و به بازار عرضه می شوند. به چند نمونه از ورق‌های آلیاژی که در ایران تولید می شوند اشاره می کنیم: ورق A516، ورق CK، ورق پانچ، ورق ST، ورق Hardox و سایر ورق های آلیاژی.

اندازه و ابعاد ورق آلیاژی

ورق‌های آلیاژی در سایزها و ابعاد گوناگونی تولید می شوند. ابعادی که در بازار متداول و پرفروش تر می باشند عبارتند از: 12*2 متر، 6*2 متر، 6*1.5 متر، 6*1.25 متر، 6*1 متر، 3*1.5 متر، 2.5*1.25 متر و 2*1 متر.

این نکته قابل ذکر است که ورق‌های آلیاژی به طور کامل قابل بازیافت می باشند و می توان پس از استفاده از آن ها استفاده های دیگری کرد و از این جهت آسیبی را به محیط زیست نمی رسانند.

قیمتورق آلیاژی

به علت استفاده از آلیاژهای مختلف در این ورق ها، قیمت ورق‌آلیاژی نسبت به ورق های آهنی گران تر است. اما با توجه به کاربردی که دارند و مقاومت و استحکام بالایی که از خود نشان می دهند به نسبت قیمتی که دارند مقرون به صرفه خواهند بود.

شرکت آرسیس فولاد سعی بر آن داشته تا تخصصی ترین و بهترین اطلاعات در حوزه آهن و فولاد را ارائه دهد. همچنین شما می توانید برای اطلاع از قیمت انواع ورق فلزی، میلگرد، نبشی، ناودانی، تیرآهن و انواع لوله فلزی با کارشناسان آرسیس فولاد تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *