ناودانی شیروانی

ناودانی شیروانی را در سقف ها و انتهای سازه ها و جهت جمع آوری آب باران و برف استفاده می کنند. ناودانی‌شیروانی را با توجه به نوع اقلیمی که قرار است در آن استفاده شود در رنگ ها و طرح های مختلف تولید می کنند. در صورت عدم استفاده از ناودانی‌شیروانی تخلیه آب بر روی سقف ها ممکن است دچار اختلال گردد و سرعت آن بسیار کند شود. در این مقاله سعی شده است تا به معرفی ناودانی‌شیروانی پرداخته شود.

معرفی ناودانی شیروانی

یکی از مهم ترین تجهیزاتی که بر روی سقف های شیب دار مورد استفاده قرار می گیرد ناودانی‌شیروانی می باشد. کار ناودانی یا آبرو شیروانی این است که آب های جمع شده حاصل باران و برف را از پشت بام به خارج از ساختمان هدایت کند و از تجمع آن جلوگیری کند. در صورت استفاده نکردن از ناودانی‌شیروانی ممکن است آب در سقف تجمع یافته و سنگین شود و به داخل ساختمان نفوذ نماید.

نحوه ساخت ناودانی شیروانی

برای ساخت ناودانی‌شیروانی از ورق های گالوانیزه استفاده می کنند که مقاومت بالایی را در برابر فرسایش در مقابل عوامل خارجی دارد. اما ورق گالوانیزه ممکن است پس از گذشت زمان دچار فرسوده شدن گردد و کیفیت اولیه خود را از دست بدهد. برای این که این مشکل در ناودانی های شیروانی حل گردد در ساخت بدنه آن ها علاوه بر ورق گالوانیزه از اکسید تیتانیوم نیز استفاده می شود. این کار باعث می شود تا دوام و طول عمر ناودانی بالا رفته و مقاومت آن در برابر فرسایش افزایش یابد.

ورق های استفاده شده در ناودانی‌شیروانی از ورق های گالوانیزه سیاه و روغنی می باشند و برای ساخت سقف های شیروانی و آردوازها مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد ناودانی شیروانی

از ناودانی های شیروانی در موارد مختلفی مانند سقف سوله های صنعتی، سوله های ورزشی، سقف های شیروانی، آلاچیق های مختلف و کارخانه های تولیدی استفاده می شود. در فلاشینگ های قوسی و هلالی نیز از ناودانی های شیروانی استفاده می گردد.

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که نحوه اجرای ناودانی یا آبرو شیروانی بسیار حائز اهمیت می باشد و در صورتی که به آن توجه کافی نشود می تواند باعث بروز خسارت شود. اجرای ناودانی‌شیروانی باید از استانداردهای خاصی پیروی نماید. در کد ساختمانی بین المللی 2000 در قسمت 4/1503 آن گفته شده است که نصب کردن و طراحی سیستم های تخلیه بام بایستی با آیین نامه لوله کشی بین المللی تطابق داشته باشد. برای نصب ناودانی‌شیروانی توصیه می شود که از یک کلکتور در محل اتصال ناودانی به آبراه استفاده گردد. شما می توانید برای اطلاع از قیمت ناودانی، قیمت نبشی و همچنین قیمت ورق فلزی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *