میلگرد چیست؟

میلگرد چیست؟ – چه افرادی که در حوزه ساخت و ساز فعالیت دارند و چه افرادی که در این حوزه فعال نیستند حتما با نام میلگرد آشنایی دارند و این به علت اهمیت بالای این پروفیل در ساختمان سازی می باشد.

میلگردها را در مراحل مختلف ساختمان سازی از کف سازی گرفته تا ساخت ستون ها و … مورد استفاده قرار می دهند. وظیفه میلگرد این است که در کنار بتن در برابر مقاومت کششی ساختمان ها مقاومت کرده و از ساختمان محافظت می کند.

میلگردها دارای وزن ها و سایزهای مختلفی می باشند که در این مقاله به ارائه توضیحاتی در رابطه با میلگرد و ویژگی ها و انواع آن و وزن هر شاخه میلگرد پرداخته شده است.

میلگرد چیست؟

میلگرد یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی است که دارای مقطعی دایره ای بوده و کاملا توپر می باشد.

این پروفیل مهم را عموما از فولاد تهیه می کنند و در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می کنند. در سازه های مختلف از بتن جهت مقاومت در مقابل نیروهای فشاری استفاده می کنند؛ اما نیروهای کششی وارده ممکن است بتن را متلاشی کرده و ساختمان در مقابل این نیروها نتواند مقاومت کند.

برای رفع این مشکل از میلگردها در کنار بتن استفاده می کنند تا علاوه بر نیروهای فشاری، نیروهای کششی نیز دفع شده و میلگرد و بتن در کنار هم از ساختمان محافظت نمایند.

میلگردها را به صورت کلاف و شاخه ای به فروش می رسانند که وزن هر شاخه میلگرد در ادامه گفته شده است.

معرفی انواع میلگرد در بازار

میلگردها را در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می کنند. یک طبقه بندی برای انواع میلگردها بر اساس شکل ظاهری وجود دارد که آنها را در سه دسته میلگرد ساده، میلگرد آجدار و میلگرد آجدار پیچیده و یا کلاف دسته بندی می کنند.

بیشترین درصد استفاده مربوط به میلگردهای آجدار می باشد که برجستگی هایی بر روی سطح میلگرد وجود دارد که باعث چسبندگی بیشتر بتن به فولاد می شود و تحمل نیروهای فشاری و کششی سازه را بیشتر می کند.
همچنین بر اساس نوع پوششی که بر روی میلگردها وجود دارد آنها را در انواع دیگری طبقه بندی می کنند که عبارتند از:

  • میلگرد فولاد کربن
  •  میلگرد گالوانیزه
  •  میلگرد با پوشش اپوکسی
  •  میلگرد فایبرگلاس،
  • میلگرد اروپایی
  • میلگرد فولاد ضد زنگ
    هر یک از انواع میلگردهای گفته شده دارای ویژگی های خاصی بوده و درصد مقاومت آنها در برابر زنگ زدن و خوردگی متفاوت می باشد که با توجه به شرایط آب و هوایی و محیطی مختلف می توان هر یک از میلگردهای معرفی شده را در ساختمان به کار برد.

محاسبه وزن هر شاخه میلگرد به چه صورت است؟

استانداردهای اروپایی مانند استاندارد DIN می توانند برای محاسبه وزن میلگردها مورد استفاده قرار گیرند. فرمول ویژه ای جهت محاسبه وزن هر شاخه میلگرد وجود دارد که در زیر گفته شده است:
وزن میلگرد= (شعاعشعاع (mm)طول میلگرد(mm)*3.14*7.8)/1000

شما می توانید برای اطلاع قیمت ناودانی، قیمت میلگرد و محصولات دیگر با کارشناسان آرسیس فولاد تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *