میلگرد حرارتی

میلگرد حرارتی یکی از محصولات فولادی می باشد که در مقاوم سازی انواع سازه ها کاربرد دارد. پس از سقف زدن برای جلوگیری از به وجود آمدن ترک در بتن از میلگرد‌حرارتی استفاده می کنند. دلیل این امر درگیر شدن میلگرد با بتن می باشد که از انبساط و انقباض های احتمالی که باعث ایجاد ترک می شوند جلوگیری می شود. در این مقاله سعی شده است تا به معرفی کامل میلگرد یا آرماتور حرارتی پرداخته و کاربردها و ویژگی های آن نیز ذکر شود.

میلگرد حرارتی چیست؟

به طور کلی میلگردها یکی از مصالح مهم ساختمانی می باشند که در پروژه های مختلف ساختمانی از آن ها استفاده می شود. میلگردی که برای جلوگیری از تنش های بتن به کار گرفته می شود میلگرد یا آرماتور حرارتی می گویند. به علت این که این نوع میلگردها با اثرات تغییر دما مقابله می کند به آن ها میلگرد حرارتی می گویند.

 این نوع میلگردها را به صورت عمود بر هم و به شکل T در کنار هم قرار می دهند و موجب افزایش مقاومت بتن و جلوگیری از ترک خوردگی آن می شوند.

اندازه های مختلف میلگرد حرارتی

میلگردهای حرارتی در اندازه و قطرهای متنوعی وجود دارند که هر یک در کاربرد ویژه ای مورد استفاده قرار می گیرد. پراستفاده ترین نوع میلگردهای حرارتی قطری برابر 4 و 5 میلی متر دارند. همچنین میلگردهای حرارتی با قطر 6 تا 6.5 نیز وجود دارد و در برخی موارد نیز لازم است تا از میلگردهای حرارتی با قطر 8 میلی متر نیز استفاده شود.

نحوه کارگذاری میلگرد حرارتی

میلگردهای حرارتی به صورت عمود بر هم و در پایین تیر و با فاصله 2 سانتی متری از سطح بالایی تیر قرار می دهند. حداکثر فاصله ای که دو میلگرد‌حرارتی می توانند داشته باشند 25 سانتی متر می باشد. نیاز است تا یک فولاد معادل 0.15 سطح فولادی که در وسط دهانه است با فرض تکیه گاه ساده افزوده شود. میلگردهای حرارتی را به صورت چپ و راست بر روی سقف قرار می دهند. بهترین مکانی که می توانند میلگردحرارتی را قرار دهند در یک سوم بالای ضخامت دال بتنی است.

روش های بستن میلگرد حرارتی

برای بستن میلگرد یا آرماتور حرارتی دو روش ضربدری و بستن از کنار وجود دارد. در روش ضربدری دو میلگرد‌حرارتی بر روی هم قرار گرفته و سیم مفتول را از زیر آن رد می کنند. سپس انتهای سیم مفتول را توسط انبردست میی پیچانند تا محکم گردد. اما در روش آرماتور از کنار میلگردها را بر روی هم قرار می دهند و سپس سیم مفتول از زیر میلگرد بالایی عبور می دهند و انتهای آن را میبندند. به این روش، روش کراواتی نیز گفته می شود. شما می توانید برای اطلاع از قیمت میلگرد، قیمت ورق فلزی و دیگر محصولات با کارشناسان آرسیس فولاد تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *