محاسبه وزن نبشی

محاسبه وزن نبشی یکی از مواردی است که در هنگام تجزیه و تحلیل های مالی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. نبشی پروفیلی است که از دو ضلع عمود بر هم تشکیل شده است و به صورت منفرد یا مرکب در ساختمان سازی به کار می رود. نبشی ها را از لحاظ ظاهری به دو دسته نبشی بال مساوی و نبشی بال نامساوی تقسیم می کنند. همچنین بر اساس نحوه تولید آن ها انواع مختلفی از نبشی ها وجود دارد. در ادامه با انواع نبشی ها و محاسبه وزن نبشی آشنا خواهید شد.

معرفی نبشی و انواع آن

به مقاطع فولادی که دارای دو ضلع عمود بر هم می باشند نبشی می گویند. مشخصه اصلی نبشی ها ضخامت و اندازه بال ها می باشد که نبشی ها را از این نظر به دو دسته بال مساوی و بال نامساوی تقسیم می کنند. از نبشی ها در موارد مختلفی مانند اتصال پل ها به ستون ها، اتصال تیرآهن به بیم های باربر و همچنین اتصال ستون به صفحات در فونداسیون استفاده می شود. همچنین از نبشی ها در ساخت خرپا و ستون نیز استفاده می گردد.

روش های مختلف تولید نبشی

نبشی ها به وسیله دو روش تولید می شوند که به تولید دو نوع نبشی مختلف به نام نبشی فابریک و نبشی پرسی منجر می شوند. در روش فابریک نبشی به صورت فابریک از خط تولید خارج می شود. در این روش ابتدا شمش های فولادی را وارد کوره های مخصوص می کنند و در دماهای بالا حرارت می  دهند. سپس آن را از قفسه های ابتدایی عبور داده و طول آن را افزایش و یا کاهش می دهند. در مرحله بعد آن را از قفسه های میانی و پایانی عبور می دهند تا به شکل نبشی خارج شود.

در روش تولید نبشی پرسی، ورقی با طول 6 متر تولید می شود که آن را به وسیله پرس کردن شکل داده و به صورت نبشی در می آورند.

محاسبه وزن نبشی چگونه است؟

وزن نبشی را بر طبق جدول نبشی و فرمولی که در زیر گفته شده است محاسبه می کنند. محاسبه وزن نبشی جهت تعیین قیمت و موارد دیگر کاربرد اساسی دارد.

وزن نبشی= اندازه بال نبشی * طول نبشی * ضخامت نبشی * 7850 * 2

اندازه باله ها و طول نبشی در فرمول بالا بر حسب متر وارد می شود. اندازه بال و طول و ضخامت نبشی را می توان در جدول نبشی مشاهده کرد. این فرمول برای محاسبه وزن نبشی بال مساوی و بال نامساوی متفاوت خواهد بود. شما می توانید برای اطلاع از قیمت نبشی، قیمت ناودانی، قیمت ورق فلزی و محصولات دیگر با کارشناسان آرسیس فولاد تماس حاص فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *