شمش آلومینیوم

در این مطلب به بررسی شمش آلومینیوم و استفاده آن در صنعت می پردازیم.

شمش ها محصولاتی خالص هستند که در مراحل گوناگونی و مختلفی ریخته گری می گردند. شمش اصولا قالب های کوچکی از جنس فلز است که طول آن از 2 متر کم تر است و عموما به از محصولات نیم ساخته تولید می شود و در مراحل خاصی به مقطع مورد نظر تبدیل می گردند.

کاربرد شمش آلومینیوم در صنایع گوناگون

صنعت ساخت و ساز.

تولید و ساخت درب و پنجره ها.

خودرو سازی.

ساخت قطعه های ریخته گری.

انواع و اقسام شمش های آلومینیومی

انواع این شمش ها به طور کل موارد زیر را در بر می گیرد:

شمش 50 پوندی جهت استفاده در صنعت خودروسازی و تولید و عرضه قطعات ریخته گری مناسب می باشد و باید به این نکته اشاره کنیم که این مدل شمش در دسته آلومینیوم های آلیاژی است.

شمش ۱۰۰۰ پوندی: این مدل کاملا خالص تولید می شود و درجه خلوص به اندازه ۹۹٫۸۵ درصد است. از این نوع شمش جهت ساخت آلیاژ، قطعه سازی و تولید لوازم بهداشتی استفاده می شود.

شمش اسلب(تختال):

از شمش اسلب برای تولید کردن کویل، تسمه یا ورق استفاده می شود. اندازه های این مدل در سایز های ۳۰۰ در ۱۰۶۰ و ۲۷۰ در ۱۰۶۰ میلی متر مربع برای مقطع می باشد.

شمش تی بار: از شمش تی باز در ساختن لوازم خانگی،ساخت کابل  و …. استفاده می شود و به طور کل برای تولید E.C از این مدل خاص جهت هدایت کننده های الکتریکی بهره می گیرد.

شمش بیلت: استفاده این شمش ها بیشتر در صنایع اکستروژن می باشد. این مدل ها را می توان در قطر های گوناگونی عرضه کرد و در آن ها استاندارد های بین المللی AA را رعایت کرد.

عوامل موثر در تعیین قیمت شمش آلومینیوم

سایزها و ابعادی که در ساختن و طراحی کردن شمش مد نظر گرفته می شود..

نوع آلیاژی که در شمش به کار می رود.

ضخامتی که در مراحل تولید آن به کار می بریم..

وزن نهایی شمش.

.نرخ قیمت آلومینیوم در بازار

.نرخی که ارز مبادلاتی در بازار جهانی دارد.

 

شمش آهن به چه کار می آید؟

 

از انواع گوناگون شمش که در صنایع اکستروژن کاربرد دارد شمش آهن می گویند. جهت تولید شمش آهن مقدار گرما و حرارت به وجود آمده از اکستروزن به آلیاژ آلومینیوم بستگی دارد. برای تولید کردن شمش آهن از روش های کوره بلند هم استفاده می کنیم.

مراحل تولید شمش فولاد

در آغاز باید به این نکته اشاره کنیم که سنگ آهن از مواد اولیه تولید فولاد می باشد که جت تولید فولاد مراحل طولانی را پشت سر قرار می گذاریم. سنگ ها آهک بعد از استخراج در کوره های بلند به کار می رود. در کوره ها بعد از مرحله ی پیش پخت و مرحله کلوخه سازی، آهک را به کوره اضافه می کنیم تا طی این فرآیند آهن و چدن را از سنگ آهن جداسازیم. در نهایت بعد از جداسازی ناخالصی های فولاد توسط اکسیژن فولاد خام حاصل می شود. بعد از ریخته گری مواد مذاب در قالب ها، محصول را با آب پاشی کردن خنک کرده و شمش فولادی به دست می آوریم. در کل فولاد جهان از روش کوره بلند درست می شود اما روش رایج ساخت این محصول در ایران روش کوره الکتریکی است.

علت اهمیت کربن در شمش چیست؟

اهمیت کربن موجود در شمش به دلیل  جایگاه خاصی است که در مراحل تولید دارد ،چرا که برای تولید میلگرد از شمش فولادی بهره می گیریم و میزان کربن موجود در شمش ها برای تولید میلگرد بسیار مهم است. شمش 1۲5 ، 1۳۰ و 15۰ برای تولید میلگرد مناسب می باشد و در کارخانه های امروزی و مدرن امکان تولید میلگرد با هر دو شمش وجود دارد .

انواع میلگرد از شمش

یکی از اختلالاتی که در صنعت فولاد مطرح است، تهیه فولاد از شمش می باشد. امروزه با ارتقاء تکنولوژی این مشکل در حال بهبود است. این شمش ها به سه دسته فابریک، بلوم و بیلت(CCM) تقسیم می گردند.

 

فابریک

به شمش های بزرگی که بعد از گذراندن مرحله نورد به قطعات کوچکتر تقسیم می شوند، گفته می شود.

بلوم

یکی از انواع شمش فولادی مدل بلوم آن است. به شمش هایی که از کنار اسلب برش داده می شوند، می گویند.

بیلت

از انواع  روش های تولید شمش فولادی مدل CCM است. به شمش های فولادی که از مرحله CCM مستقیما به مرحله نورد می رسند، بیلت گفته می شود.

مجموعه آرسیس فولاد با سابقه برجسته در توزیع و ارائه آهن آلات و فولاد با کارشناسان خبره ارائه پاسخ گویی با مشتریان گرامی است. جهت برقراری ارتباط با مجموعه ما در ارتباط باشید.

محصولات مرتبط:

نبشی 

ناودانی

خواهشمندیم نقطه نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص شمش آلومینیوم و استفاده آن در صنعت با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *