کاربرد تیرآهن IPE

تیرآهن یکی از مقاطع فولادی بسیار مهم در ساختمان سازی می باشد که از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. تیرآهن وظیفه دارد تا تنش هایی را که بر سازه اعمل می شود تحمل نماید و به استحکام ساختمان کمک کند. شکل ظاهری تیرآهن ها به این گونه است که دارای دو بال و یک جان می باشند که نقش جان در تیرآهن مقاومت در مقابل تنش برشی و نقش بال ها مقاومت در برابر ممان خمشی می باشد. تیرآهن ها بر اساس سه استاندارد IPE، INP و IPB تولید می گردند که هر یک دارای ویژگی های مخصوص به خود می باشد و کاربرد جداگانه ای در صنعت و ساختمان دارد. در این مقاله به این که تیرآهن IPE چیست و چه کاربردهایی دارد پرداخته شده است.

تیرآهن IPE چیست و چه کاربردهایی دارد؟

به طور کلی تیرآهن را بر اساس شکل ظاهری به دو دسته H و  I تقسیم می کنند. اما تیرآهن I در ایران و همچنین کشورهای اروپایی استفاده گسترده تری را دارد. در تیرآهن I یا IPE ضخامت بال ها در ابتدا و انتها کاملا یکسان می باشد و دارای محبوبیت بالاتری نسبت به دیگر انواع تیرآهن در کشور می باشد. کشورهای روسیه و چین بیشتر به تولید تیرآهن هایی با استاندارد INP می پردازند  که در آن بال ها در ابتدا بسیار نازک بوده و هر چه به سمت انتهای بال تیرآهن پیش می رویم ضخامت آن افزایش می یابد. این نوع تیرآهن در کشور ما طرفداران زیادی ندارد و مهندسان و طراحان ساختمانی بیشتر تیرآهن IPE را پیشنهاد می دهند.

کاربرد تیرآهن IPE

تیرآهن IPE را در ساختمان ها به شکل ستون، نعل درگاه و خرپا استفاده می کنند. همچنین از این نوع تیرآهن به صورت تیر در  سقف ها و همچنین پل های لانه زنبوری استفاده می گردد.

انواع استانداردهای تیرآهن

استانداردهای مختلفی که در تولید تیرآهن ها به کار گرفته می شوند و تیرآهن ها بر اساس آنها دسته بندی می شوند عبارتند از:

  • استاندارد IPE: به تیرآهن های تولید شده توسط این استاندارد تیرآهن I گفته می شود و دارای بال های ثابت می باشد. این محصول در ایران و کشورهای اروپایی به میزان زیادی مصرف می شود.
  • استاندارد INP: تیرآهن های تولید شده توسط این استاندارد نیز تیرآهن I با بال های متغیر گفته می شود و در کشورهای روسیه و چین کاربرد فراوانی دارد.
  • استاندارد INB: تیرآهن های تولید شده بر طبق این استاندارد، تیرآهن H نام دارد که دارای بال های پهن و مقاومت کششی بالایی می باشد.

مقایسه تیرآهن IPE و INP

حال که متوجه شدید تیرآهن IPE چیست و چه کاربردهایی دارد لازم است تا به تفاوت هایی که این نوع تیرآهن با تیرآهن H دارد نیز آشنا شوید. تیرآهن IPE تنها از یک زاویه کشش مقاومت دارد در صورتی که تیرآهن H از هر دو زاویه می تواند کشش را تحمل نماید. تیرآهن نوع H دارای نصب ساده و سریع تری نسبت به تیرآهن I می باشد و همچنین هزینه عملیاتی کمتری را دارد. شما می توانید برای اطلاع از قیمت تیرآهن، قیمت نبشی و محصولات دیگر با کارشناسان آرسیس فولاد تماس بگیرید.

همچنین بخوانید:
معرفی تیرآهن و انوع آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *