تیرآهن لانه زنبوری

استفاده از سازه های فلزی در ساخت بناهای مختلف طرفداران زیادی دارد و بسیاری از مهندسین ساختمان این نوع سازه را برای ساخت پیشنهاد می دهند. دلیل این امر به استحکام و مقاومت بالاتر سازه های فلزی نسبت به سازه های بتنی مربوط می شود و همچنین سرعت بالای ساخت سازه های فلزی بسیار بالاتر از دیگر سازه ها می باشد. تیرآهن‌لانه‌زنبوری از مقاطع مورد استفاده در سازه های فولادی است که دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد. در این مقاله به این که تیرآهن لانه زنبوری چیست و چه کاربردی دارد پرداخته شده است.

تیرآهن لانه زنبوری چیست

تیرآهن لانه زنبوری دارای حفره های توخالی در قسمت جان می باشد که باعث شده است این تیرآهن شکلی مانند لانه زنبور را به خود بگیرد. در این تیرآهن ها پس انجام برش و جوش دادن عملیات ایجاد حفره بر روی آنها انجام می شود. تیرآهن های لانه زنبوری توانایی تحمل ممان خمشی بیشتری را با خیز کم دارند که به نسبت تیر نورد شده میزان این تحمل بالاتر می باشد.

کاربرد تیرآهن لانه زنبوری چیست

تیرآهن های لانه زنبوری را جهت حمل بار ثقلی در انواع سازه های فلزی مورد استفاده قرار می دهند و در انواع سازه ها به عنوان تیرآهن اصلی و فرعی به کار گرفته می شوند. این نوع از تیرآهن ها در زیر بتن مخفی می کنند که علت آن، این است که بتن می تواند بر روی تیرآهن مدفون شده اثرات کمکی زیادی داشته باشد. وظیفه بتنی که بر روی تیرآهن‌لانه‌زنبوری قرار می گیرد این است که معایبی که در تیرآهن ایجاد شده است مانند خمش ثانویه، ناپایداری پیچشی، کمانش های موضعی بال و جان و کاهش مقاومت برشی را برطرف می کند. با وجود تیرآهن‌لانه‌زنبوری در سازه می توان از پروفیل کوچکتری تحت بارگذاری و لنگر خمشی یکسان استفاده نمود.

مزایای استفاده از تیرآهن لانه زنبوری چیست

  • یکی از مزایایی که تیرآهن‌لانه‌زنبوری دارد این است که می توان با استفاده از حفره هایی که بر روی آن قرار دارد لوله های برق و تاسیسات را عبور داد.
  • به علت ایجاد حفرات بر روی تیرآهن و سبک شدن وزن آن، قیمت این نوع تیرآهن نسبت به دیگر تیرآهن ها پایین تر می باشد و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشد.
  • در تیرآهن‌لانه‌زنبوری ممان اینرسی و مدول مقطع و مقاومت خمشی تیر زیاد می شود و تیرآهن قوی تر با ارتفاع بیشتری را خواهیم داشت.
  • به علت وزن کمتری که این تیرآهن ها دارند ایمنی و انعطاف پذیری سازه در برابر زلزله بیشتر خواهد بود.
  • به علت وزن کمتر تیرآهن های لانه زنبوری، وزن مرده ساختمان کمتر خواهد شد که باعث می شود بار کمتری به ستون ها وارد شود.

اما تیرآهن های لانه زنبوری دارای معایبی نیز می باشند که باید به آنها توجه نمود. از این معایب می توان به وجود حفره ها اشاره کرد که باعث می شوند تنش های برشی را در محل تکیه گاه پل به ستون تحمل کنند. برای این که این عیب را برطرف کنند این حفرات را پر می کنند.

از دیگر معایب تیرآهن های لانه زنبوری این است که این تیرآهن را فقط به صورت پل در یک دهانه یا به صورت ممتند به کار می روند. شما می توانید برای اطلاع از قیمت تیرآهن، قیمت نبشی ومحصولات دیگر با کارشناسان آرسیس فولاد تماس حاصل فرمایید.

همچنین بخوانید:

تیرآهن IPE چیست

معرفی انواع تیرآهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *