قیمت میلگرد در بازار آهن

معرفی انواع میلگرد ( bar  : معادل انگلیسی میلگرد )  و بررسی ویژگی های مختلف که در تعیین قیمت میلگرد در بازار آهن نقش ایفا می کنند ، عبارتند از مواردی که در مقاله زیر عنوان شده است.

میلگرد bar

میلگرد bar

قیمت میلگرد در بازار آهن

کارخانه های مختلف فولاد استانداردهای متفاوتی را برای محصولات خود دارند . خصوصاً اینکه کشورهای مختلف هم استانداردهای متفاوتی را برای طبقه بندی میلگردهای خود در نظر می گیرند.

در کشور ما قسمت اعظم فولاد که کارخانه ذوب آهن اصفهان آن را تولید می کند. با انواع استانداردهای روسی مطابقت داده شده‌اند.

از لحاظ دسته بندی استاندارد ، می توان این گونه فولادها را به سه زیربخش فولاد نوع  A1 فولاد نوعا A2 و فولاد نوع A3 تقسیم بندی نمود.

که هر کدام از این استانداردها با تنش جاری متفاوتی بر سانتی متر مربع به فروش میرسند .

دسته بندی میلگردها از لحاظ ویژگی ها و خاصیت های مکانیکی میلگرد

مثلا میلگرد نوع A3 تنش جاری ۴ هزار کیلوگرم بر سانتیمتر مربع و تنش گسیختگی ۶ هزار کیلوگرم در سانتی متر مربع و

میلگرد نوع A2 با تنش جاری سه هزار کیلوگرم بر سانتیمتر مربع .قیمت میلگرد در بازار آهن

و تنش گسیختگی ۵ هزار کیلوگرم بر سانتیمتر مربع .

میلگرد نوع A1 با تنش جاری ۲ هزار و ۳۰۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع و تنش گسیختگی ۳ هزار و ۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع در بازار به فروش می‌رسد.

همچنین از لحاظ دسته بندی استاندارد میلگرد A2 را با نام میلگرد آجدار

و همچنین میلگرد َ3 با میلگرد آجدار ۴۰۰ صدا می‌زنند.

همچنین میلگرد نوع A1  میلگرد نرم بدون آج و میلگرد نوع A2 میلگرد نیمه سخت با آج ساده . میلگرد نوع  A3 با نام میلگرد سخت با آج پیچیده . و میلگرد A4 با نام میلگرد سخت و پیچیده می گویند.

لازم به ذکر است دو مورد آخر با نامی مشترک در بازار مورد خطاب قرار می‌گیرد.

همچنین برای تفکیک میلگرد های مختلف از یکدیگر مقاومت کششی آنها جزو ویژگی های آن به شمار می آید.  انواع کاربردهای میلگرد در تیر ، رکابی ، سنجاقی ، میلگرد راستا ، به کار می آید.
در تفکیک بندی دیگری میلگردها به صورت جناقی، مرکب، یا مارپیچ از یکدیگر، جدا می‌شوند .

اگر بخواهیم برای انواع میلگرد در کاربردهای مختلف مثال بزنیم  :

میلگرد راستا برای زیاد کردن مقاومت کششی . همچنین نوع خرک  آن  به جهت  شبکه های متوالی غیرعمودی .  همینطور میلگرد رکابی برای در امتداد نگاه داشتن انواع آرماتور در بتن ریزی انواع دیوار ها استفاده می شود.
در دسته بندی میلگردها همچنین می توان طبقه بندی دیگری را برای آنها در نظر گرفت.

طبقه بندی از نوع جنس میلگرد

عبارتند از میلگرد اروپایی ، میلگرد با روکش اپوکسی ، نوع گالوانیزه تقویت شده با الیاف شیشه ای، استنلس استیل ، فولادی کربن .

جوش پذیری میلگرد

در طبقه بندی دیگری برای انواع میلگرد می توان در نظر گرفت که جوش پذیری یا غیر قابل جوش بودن آن اشاره کرد که به انواع s220  ، s300 ، s400،  s500 دسته بندی میشوند.

برای تعیین قیمت میلگرد همچنین به نکاتی از جمله چکش خواری آن و یا استحکام و مقاومت کششی و میزان کربن به کار رفته در آن می توان اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *