گریتینگ

در این پست به سوال گریتینگ چیست و چه مصارفی دارد؟ پاسخ کامل داده شده است 

گریتینگ در واقع به معنای درپوش مورد استفاده قرار می گیرد که ساختاری مشبک طور و سرسخت دارد.گریتینگ انواع گوناگون و متفاوتی دارد که هر کدام طبق کاربرد های خاصی مورد استفاده قرار می گیرد که ما سعی کردیم در این مطلب به طور مختصر توضیحاتی در این مورد ارائه دهیم.

گریتینگ دارای صفحات مشبکی شکل است که به علت استقامت زیادی که دارد و همچنین وزن سبک این محصول در صنعت امروزی بسیار زیاد مورد مصرف قرار می گیرد. کاربرد ها و مصارف این محصول در معادن ، کارخانه های فلزی، شهرسازی، کفپوش سکوهای نفتی، پالایشگاه ها، قفسه ها، راه پله و …..می باشد.

لغت گریتینگ تعریف های گوناگونی دارد، در اینجا به تعدادی از تعاریفی که برای این محصول مطرح شده است اشاره می کنیم:

 

– عنصری که در عین کم وزن بودن از ظرفیت باربری بالا برخوردار است.

–  یک شبکه چوبی یا فلزی که برای بستن  استفاده می شود.

– یک پارتیشن، پوشش، یا قاب میله یا میله موازی. 

مجموعه ای از خطوط نزدیک موازی به هم یا میله های حاکم بر روی یک سطح صیقلی

 انواع گریتینگ از نظر جنس

الف) گریتینگ فلزی 

این محصول با استفاده از تسمه ها و میلگرد های فولادی در اندازه های نامحدود عرضه  می شود. درپوش فلزی دارای مصارف بسیار زیادی است و در پروژه های خیلی مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. گریتینگ گزینه بسیار مناسبی جهت پروژه هایی است که در آن از سنگرها و پله ها گرفته تا کفسازی و کفپوش استفاده می شود. درپوش فلزی بسیار مورد مصرف خریداران در صنعت امروزی است و برای اینکه از آسیب های محیطی محفوظ و ایمن بماند نیاز به پوششی مستحکم دارد. برای پوشش درپوش فلزی از مواردی مثل رنگ و گالوانیزه استفاده می کنیم. در گریتینگ گالوانیزه، پس از ساختن  گریتینگ بر روی آن روکشی از نوع گالوانیزه گرم  با قطر حدود نود میکرون قرار میگیرد که سبب شده در مقابل خوردگی و زنگ زدگی مستحکم شود.

 

گریتینگ فایبرگلاس و کاربرد آن

فایبرگلاس یا به عبارتی همان کامپوزیت نوعی دیگر از گریتینگ است که با توجه به مواد ساخته شده آن خصوصیات  مختلفی با گریتینگ فلزی دارد. مهمترین ویژگی این درپوش نسبت به انواع فلزی علاوه بر برتری در خواص مکانیکی و شیمیایی این است که به نسبت به نیاز و سلیقه ی مصرف کننده می توان خواص محصول نهایی را در تعداد بالایی تغییر داد. در این جا باید به این نکته اشاره کنیم که  در مکان هایی که با توجه به شرایط محیطی خاص مثل رطوبت یا خورندگی محیط نمیتوان از گریتینگ فلزی استفاده کرد، کامپوزیت جایگزین مناسبی برای آن است. مثل صنایع غذایی ، آزمایشگاه ها، کارخانجات بهداشتی و صنعتی، صنایع داروسازی یا پزشکی، آشپزخانه های صنعتی ،موتورخانه، صنایع نفت و گاز، پالایشگاه ها، محیط های بهداشتی و استریل و کاربرد دارد.

 

ویژگی های مختص گریتینگ کامپوزیت:

 

الف) استحکام زیاد در مقابل دمای بالا

 

ب)استقامت زیاد در مقابل محیط های اسیدی و الکتروشیمیایی

 

ج)انعطاف شکلی گریتینگ در مقابل درخواست مشتریان

 

د) ایمن بودن در برابر الکتریسیته و گرما

گریتینگ استیل

در اندازه های متفاوت و طرح های گوناگون و جهت مصارف متعدد قابل طراحی و تولید هستند. گریتینگ استنلس استیل نوعی خاص از گریتینگ است که خاصیت ضد زنگ زدگی و خوردگی داشته در نتیجه در محیط های مرطوب و شرایط جوی خاص مورد مصرف قرار می گیرد. این محصول با وجود هزینه تولید نسبتا بالا خریداران  زیادی در صنعت داروسازی و پزشکی، شیمیایی و غذایی، آشپزخانه های صنعتی، مخازن، ، درپوش، کفشور، صافی و دارد. علت این موضوع مقاومت زیاد گریتینگ استیل در فضای های اسیدی و بسیار رطوبتی است. در ادامه باید اشاره کنیم که این محصول همچنین زیبایی منحصر خاصی  داشته و در محیط هایی که زیبایی بصری از مزیت های سازه به حساب می آید استفاده از گریتینگ استنلس توصیه می شود. 

 

پروسه  تولید گریتینگ های فلزی به دوطریق  انجام می شود :

 

روش اول : تولید با روش جوش CO2

 

روش دوم : تولید گریتینگ با روش الکترو فورج یا ماشینی

 

تولید با روش جوش CO2

برای ساخت گریتینگ با این روش باید تجربه و تخصص خاصی داشته باشیم و همه ی مراحل را چه برش تسمه و چه میلگردهای درپوش، پانچ تسمه های گریتینگ و مونتاژ درپوش یا جوشکاری را با جوش co2 توسط ماشین آلات پیشرفته انجام می شود. نکته ای که در این فرایند اهمیت دارد این است که گریتینگ با کیفیت جوش بخورد و بعد از جوش مشکلی نداشته باشد.

تولید گریتینگ با روش الکترو فورج یا ماشینی

این روش نسبت به روش جوش CO2 جدیدتر و پیشرفته تر می باشد. از محدودیت هایی که در روش تولید درپوش بصورت الکتروفورج وجود دارد این است که در کشور ما تنها به شکل رت تسمه در چهار پهلوی تابیده تولید می شود.

 در این پست به سوال گریتینگ چیست و چه مصارفی دارد؟ پاسخ کامل داده شد  . برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از بهترین و مناسب ترین گریتینگ ها یا حتی محصولات دیگر مثل نبشی و ناودانی استیل با کارشناسان بخش فروش مجموعه آهن آنلاین آرسیس فولاد در ارتباط باشید و به شکل رایگان مشاوره بگیرید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *