جوش سر به سر میلگرد

از جوش سر به سر میلگرد چه می دانید؟

در گذشته از روش جوش سر به سر میلگرد خیلی استفاده می شد اما امروزه به دلیل کشف معایب این روش، استفاده از این متد بسیار کم تر شده است. در حال حاضر استفاده از این روش در ایران هنوز رواج دارد در نتیجه در این مطلب قصد توضیح و تشریح معایب جوش سر به سر میلگرد را داریم.

شناخت روش جوش سر به سر میلگرد

برای متصل کردن میلگرد روش های زیادی وجود دارد که در بین این روش ها جوش سر به سر میلگرد از متد هایی است که در کشور ژاپن بسیار رواج داشته است. بعد از مشخص شدن ایرادات و به وجود آمدن خسارت های زیاد، مصرف کنندگان متوجه شدند که استفاده از این روش با ایرادات زیادی همراه بوده است. 

علل عدم پاسخگویی روش جوش سر به سر میلگرد با گاز اکسی استیلن

از مهمترین ایرادات جوش سر به سر میلگرد عبارت اند از:

  • تخمین زمان مورد نیاز برای حرارت دادن میلگرد بسیار تجربی می باشد زیرا توانایی محاسبه ی زمان دقیق و مناسب بسیار سخت است.
  • به دلیل این که در این روش جوشکاری از گاز اکسی استیلن استفاده می شود، نمی توان میزان حرارت آن را موقع اجرای فرایند کنترل کرد،از این رو، این عامل، نشان دهنده اولین معایب استفاده از روش جوشکاری سر به سر میلگرد می باشد.
  • همه ی اپراتورهایی که برای این کار در نظر گرفته می شوند باید از توانایی و مهارت بالایی برخوردار باشند. 
  • ایرادات دیگر  جوش سر به سر میلگرد، تاثیرپذیری این میلگرد در دمای محیط است که باعث شکنندگی می شود.به این معنی که با سرد شدن محیط جوشکاری، کیفیت جوشکاری کمتر شده و میزان شکنندگی میلگرد افزایش پیدا خواهد کرد. در نتیجه در محیط های گوناگون با شرایط آب و هوایی مختلف، کیفیت میلگرد جوشکاری شده فرق خواهد کرد. 
  • تاثیرپذیری از ایرادات دیگر وارد شده به این روش می باشد که در حد زیادی مقاومت میلگرد را کم می کند. 

طریقه اجرای درست جوشکاری سر به سر میلگرد

در روش جوشکاری میلگرد به سبک سر به سر عوامل زیادی روی کار تاثیرگذار هستند در نتیجه باید از قوانین خاصی تبعیت کنیم تا کیفیت و اجرای صحیح تضمین شده باشد. نظارت بر اجرای عملکرد جوشکاری از عوامل بسیار مهم و سازنده  می باشد. 

قوانینی که برای اجرای این روش به کار میرود به شکل سختگیرانه ای اعمال می شود به طور مثال یکی از قوانین مطرح شده نظارت روش جوشکاری در تمام مراحل انجام کار است تا هیچ جوشی از قلم نیفتد.

در صورتی که  با روش اولتراسونیک، نقصی در جوشکاری دیده شود، تنها لازم است تا جوش مشکل دار حذف و جوشکاری دوباره انجام شود و یا اینکه میلگرد هایی با قطر های یکسان اضافه گردد.

از نحوه ی درست جوشکاری سر به سر میلگرد چگونه اطمینان حاصل کنیم؟

 

با توجه به موارد گفته شده، برخلاف این که  این روش به طور کلی خیلی نا امن و غیر اصولی است، اما در صورت استفاده از آن تنها به وسیله تست UT می شود از اجرای صحیح آن اطمینان حاصل کرد. اما متاسفانه این تست نیاز به پرداخت هزینه بسیار زیادی دارد که نشان دهنده عدم اقتصادی بودن این روش جوشکاری می باشد.

 

کاربردی ترین روش جهت اتصال میلگرد چه روشی است؟

با توجه به مطالب گفته شده روشن شد که برای اتصال میلگرد ها به یکدیگر از روش های استاندارد باید استفاده شود، برای اتصال میلگرد ها از چه روشی باید استفاده شود در نتیجه کاربردی ترین روش جوش میلگرد چه متدی است؟

به طور کل اتصال مکانیکی از بهترین و ایمن ترین روش ها برای جوشکاری میلگرد به حساب می آید. در این متد برای وصل کردن میلگرد از دستگاه کوپر استفاده می کنند که بسیار مقرون به صرفه بوده و همچنین میزان پرتی این روش بسیار کم تر از سایر روش ها می باشد. 

جوشکاری فورجینگ و مصارف آن

جوشکاری فورجینگ که نام دیگر آن جوش سر به سر میلگرد نیزمی باشد،   یکی از روش های فاز جامد محسوب می شود که این روش اتصال به شکلی  انجام می شود که بدون ذوب کامل فلز پایه باشد. در این روش با استفاده از یک مشعل اکسی استیلن عمل حرارت دهی انتهای میلگرد ها انجام می شود و باعث می شود که دو سر میلگردها به حالت پلاستیک در آورده شود. فشار اعمال شده همزمان بر روی دو میلگرد که به شکل سر به سر روبروی همدیگر قرار گرفته اند وارد می‌شود و عمل جوشکاری انجام می شود.‌ جوشکاری فورجینگ یا جوش سر به سر دارای مصارف بسیار زیادی می باشد که از جمله این موارد باید به موارد زیر اشاره کنیم:

وصل کردن میلگرد‌های فونداسیون‌، میلگرد های ضایعاتی، میلگرد های ستون در سازه های بتنی و همچنین میلگرد های به کار رفته در تیر برق ها. 

مجموعه آهن آنلاین آرسیس فولاد از به نام ترین و معتبر ترین شرکت های عرضه کننده میلگرد در ابعاد گوناگون می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشترحتی در مورد مقاطع دیگر مثل نبشی و ناودانی  آهن آنلاین آرسیس فولاد در تماس باشید. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *