گلمیخ عرشه

امروز در این پست می خواهیم در مورد کاربرد گل میخ در سقف عرشه فولادی صحبت کنیم

گل میخ در سقف عرشه فولادی چه نقشی دارد؟

امروزه از سقف عرشه فولادی در ساختمان سازی به طور گسترده ای استفاده می شود و در بین مصرف کنندگان از محبوبیت خاصی برخوردار است. همانطور که میدانید سقف عرشه فولادی از ورق های فولادی که به حالت ذوزنقه هستند با فرورفتگی و برجستگی های خاصی تولید می شوند. در نمونه هایی نه تنها این موارد در سقف عرشه فولادی رعایت می شود بلکه میله هایی با پایه به ورق ها چسبیده می شود که به آن گل میخ می گویند. کاربرد اصلی گل میخ در سقف عرشه فولادی اتصال عرشه به سایر قسمت ها و در نتیجه منتقل کردن نیروی برشی در بین بتن و فولاد است. گل میخ به نام پایه برش گیر نیز در بین خریداران مصالح ساختمانی شهرت دارد. این محصول به صورت کاملا مستقیم بر روی ورق گالوانیزه و روی بال جوش داده می شود تا بهتر بتواند نقش واسط را اجرا کند و مابین بتن و گالوانیزه قرار بگیرد. 

ابعاد و اندازه های گل میخ

گل میخ در بیشترین سایز به بیست میلی متر و ضخامت دو سانتی متر تولید می شود و باید به این نکته اشاره کنیم که ارتفاع آن به در نظر گرفتن ظاهر و نوع ورق فولادی تعیین می شود. به طور کل ارتفاع گل میخ را با در نظر گرفتن ورق ذوزنقه تعیین می کنند به این معنی که بعد از نصب شدن گل میخ ابعاد آن مورد سنجش قرار می گیرد.

روش های تولید گل میخ

 

عموما گل میخ با دو روش تولید می شود. اولین روش فورج سرد و دومین روش فورج گرم است. روش فورج سرد از نظر استاندارد بیشتر مورد مصرف قرار می گیرد و در نتیجه کاربردی تر است. روش دوم به گونه ای عمل می کند که میلگردهای ذوبی به دلیل جوش پذیری نامرغوب، ناهمگون بودن و نداشتن کیفیت لازم از نظر استاندارد بودن ضعیف عمل می کند. مستحکم نبودن این روش در تولید گل میخ باعث پایدار نماندن سازه در طولانی مدت می شود. در ادامه باید به این نکته اشاره کنیم که روش فورج گرم به شکل ریخته گری صورت می پذیرد. 

 

مزیت های استفاده گل میخ

 

  • سرعت گل میخ ها در مقایسه با بقیه برش گیر ها بالاتر بوده به این معنی که در طول فرآیند تولید تا سه دقیقه زمان صرفه جویی می شود. 
  • بقیه محصولات حتما باید در حین تولید آماده سازی شوند اما سایر موارد نیازی به جوش ندارند. 

 

  • کیفیت جوش این محصول بالاتر است و به الکترود نیازی ندارد.
  • می تواند نیرو را از تمام جهات انتقال دهد در صورتی که در سایر موارد از جمله ناودانی این قابلیت به صورت عمود است.
  • ایجاد و برقرار قوس در این محصول در حدود ۸۰۰ میلی ثانیه است که در سایر برشگیرها از جمله ناودانی حدود ۳ دقیقه است.
  • ورق فولادی هرگز دچار تغییر شکل نمیشود اما بعد از جوش دادن گل میخ ها دچار تغییر می شوند. 
  • حتما دقت کنید که جوش دادن گلمیخ به صورت یکدست و یکنواخت صورت پذیرد

 

نصب گل میخ‌های برشگیر چگونه می باشد:

 روش تست گل میخ بعد از نصب به شکل کارگاهی توسط مشاهده عینی محل جوش ها و بعد از وارد آوردن فشار به شکل یکنواخت توسط لوله می‌باشد. با اعمال نیروی یکنواخت گل میخ را تا حدود ۳۰ درجه نسبت به محور قائم گل میخ خم کرده و نباید طی فرآیند خم شدن، جوش گل میخ دچار شکستگی شود یا کند گردد.  با توجه به اینکه این برشگیرها نقش مهم و بسزایی در ایمنی سقف عرشه فولادی حین بهره برداری و در زمان وقوع زلزله ایفا می‌کنند، در انتخاب گل میخ می‌بایست دقت کافی صورت گیرد و همچنین جهت نصب گل میخ‌ها باید توسط افراد متخصص و مجرب صورت پذیرد.

انواع روش های اتصال گل میخ

این محصول را با استفاده از یک دستگاه جوش به قطعات متصل می کنند. دستگاه جوشکاری قوس الکتریکی خاصی است که به نام «استادولدینگ» معروف است. این روش جوش سرعت زیادی دارد و با کیفیت خوبی گل میخ را به تیر متصل می کند .

 

  • اتصال مستقیم روی بال
  • اتصال روی ورق گالوانیزه

 

گل میخ  را یا مستقیم بر روی بال قرار می دهند یا روی ورق گالوانیزه نصب می کنند. برای اینکار در آغاز در محل جوش یک حلقه سرامیکی قرار می دهند تا از حوضچه مذاب که در زمان ایجاد قوس الکتریکی از آن استفاده می شود، مورد حفاظت قرار گیرد و همچنین باعث محافظت از اپراتور دستگاه می شود. 

در انتهای مطلب به برخی از موارد استفاده ی گل میخ در صنعت و ساختمان سازی می پردازیم

الف) سازه های کامپوزیت

ب) پل سازی

ج)دیوار های برش

آخرین مورد که در واقع مهم ترین مورد است و همینطور بحث مورد نظر ما در این مقاله بود، جوشکاری گل میخ روی ورق های عرشه فولادی می باشد. مجموعه آهن آنلاین آرسیس فولاد ارائه دهنده روش های نوین نصب گل میخ روی ورق عرشه فولادی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره یا در مورد محصولات دیگر مثل نبشی و ناودانی با کارشناسان ما در آهن آنلاین آرسیس فولاد در ارتباط باشید.

 

امروز در این پست در مورد کاربرد گل میخ در سقف عرشه فولادی نوشتیم

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *