خمکاری میلگرد

در این متن می خواهیم در مورد عوامل شکستن میلگرد برایتان بنویسیم

چه عواملی باعث شکستن میلگرد می شوند؟

 

به طور کل میلگرد از پرمصرف ترین و پرکاربردترین مقاطع فولادی در صنعت ساختمان سزای می باشد. از کاربرد های ویژه ی میلگرد می توان به مواردی از جمله آرماتوربندی، خمکاری میلگرد که در نتیجه منجر به ساخت ستون ها می شود اشاره کرد. در مواقعی دیده شده است که میلگرد مد نظر به هنگام خمکاری شکسته و یا ترد می شود. در این مقاله قصد بررسی علل به وجود آمدن این مشکل و کشف میلگرد های نامرغوب را داریم. 

اولین توصیه ما به شما خریداران و مصرف کنندگان گرامی خریداری میلگرد یا هر نوع محصول فلزی از جمله نبشی، ناودانی، تیرآهن و غیره از عرضه کنندگان معتبر و مشهور خریداری کنید زیرا در غیر این صورت در هنگام خمکاری و یا قرار دادن میلگرد در فشار بالا دچار شکستگی می شود در نتیجه حتما توصیه می شود که با انواع میلگرد آشنایی داشته و از بهترین و مرغوب ترین ابزار استفاده کنید. 

 

چه نوع میلگردی هنگام خمکاری نمی شکند؟

به طور کل میلگرد بدون آج مقاومت و استقامت کششی بالایی داشته و در واقع از مناسب ترین انواع میلگرد ها جهت خمکاری است. علت مناسب بودن این نوع میلگرد و کارایی فراوانش در خمکاری، کم بودن میزان کربن در ساختار آن است. این امر باعث منعطف شدن میلگرد در مراحل خمکاری شده و به سادگی قابلیت  تغییر شکل ظاهری دارد. میلگرد A2 آجدار بوده اما در عین حال میزان کربن به کار رفته در آن بیشتر است. با این اوصاف باز هم می شود از این نوع میلگرد جهت عملیات خمکاری استفاده کرد. در میان محصولات تولید شده و مورد مصرف در صنعت، میلگرد نوع A3 دارای ساختار آج جناقی مانند است که باعث شکسته شدن میلگرد می شود. 

 

استفاده از میلگرد در بتن چه مزیت هایی دارد؟

 

در این مطلب باید به این نکته اشاره کنیم که استفاده از میلگرد در بتن دارای فواید بسیار زیادی است که قصد داریم به برخی از آن ها اشاره کنیم. در ابتدا باید بدانید که میلگرد ها به سادگی در موقعیت مکانی مورد نظر قرار می گیرند و در نتیجه این عمل سبب کم شدن احتمال ترک خوردگی و شکسته شدن میلگرد در سازه می شود. با این حال شکسته شدن میلگرد در بتن امری غیر قابل اجتناب بوده و ممکن است در هر نوع سازه ای اتفاق بیفتد. به طور کل قرار دادن عمیق میلگرد ها در بتن باعث محکم کاری شده و در نتیجه سبب افزایش قدرت محصول می شود. همچنین این امر در هزینه ها نیز بسیار تاثیر گذار بوده و بسیار مقرون به صرفه می باشد زیرا استفاده از میلگرد در بتن باعث افزایش طول عمر میلگرد می شود و با این کار از نظر اقتصادی سود خواهید کرد. 

توضیحاتی مختصر در رابطه با پیوند بتن با میلگرد های فولادی

پیوند بتن با میلگردهای فولادی

به طور کل بتن ماده ای جهت فشرده سازی و افزایش قدرت بدون ایجاد شدن تنش در ساختار سازه می باشد. بتن آرمه ، قدرت خود را از دو ماده، فولاد و بتن می گیرد که هم زمان با هم در سازه ها مورد بهره برداری قرار می گیرند. زمانی که این دو ماده  با یکدیگر ادغام  می شوند، سبب اتصال درست فولاد به بتن می شوند.برای دستیابی به این پیوند باید میله های فولادی را به شکل گسترده ای گسترش داد و بسیاری از جنبه های طراحی تقویت به سمت دستیابی به پیشرفت در آمده است.میله های فولادی وسیله مناسبی برای تقویت سازه های بتنی هستند. 

گذشته از عوامل شکستن میلگرد ؛

راه کار جلوگیری از خوردگی میلگردها

جهت جلوگیری از خوردگی میلگرد ها از چه روش هایی استفاده کنیم؟

برای پیشگیری از خوردگی میلگرد در محیط های رطوبتی و با شرایط جوی نامناسب، تقویت کردن میلگرد با مواد مناسب و مقاوم سازی آن در مقابل زنگ زدگی و خوردگی می باشد. به طور مثال، ایجاد خاصیت ضد خوردگی با استفاده از مواد اسیدی یا قلیایی و پوشش اپوکسی پیوند یافته است که روش بسیار مناسبی برای بالابردن مقاومت میلگرد ها در انواع آب و هوا می باشد. به طور کل روش های تقویت میلگرد در مقابل خوردگی، پیوند یافته می باشد. اصل اساسی این فرآیند یعنی تقویت میلگرد جهت جلوگیری از خوردگی، جلوگیری از واکنش بین یون های کلراید و تقویت میلگرد است. به این ترتیب، زمانی که لازم است برای دستیابی به مواد مخرب و خورنده به میلگرد، افزایش یافته و در نهایت دوام سازه به طور چشمگیری بیشتر می شود.

از چه نوع میلگردی برای خمکاری استفاده نکنیم؟

به طور کل هرگز از میلگرد A3 جهت ساخت کلاف های عرضی در سقف ها استفاده نشود.زیرا که این نوع میلگرد بعد از عملیات جوشکاری  شکننده خواهد شد و کیفیت مطلوبی به دست نمی آورد. بهتر است به این منظور از نوع A2 استفاده کنید. متخصصان آهن آنلاین آرسیس فولاد همواره تلاش کرده اند تا با آگاهی دادن و شفاف سازی مصرف کنندگان بهترین خدمات را در زمینه برشکاری و خمکاری میلگرد یا هر نوع خدمات دیگری در زمینه نبشی و ناودانی، تیرآهن و سایر مقاطع فولادی ارائه دهند. با آهن آنلاین آرسیس فولاد در ارتباط باشید.

در این متن تمامی موارد عوامل شکستن میلگرد شرح داده شد

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *