لوله پلی اتیلن

در این پست می خواهیم ریز جزئیات معایب لوله پلی اتیلن را بررسی کنیم

لوله پلی اتیلن معایب و ایرادات خاصی دارد که باید خیلی دقیق و ریزبینانه آن ها را بررسی کرد، در واقع این مدل لوله آن قدر مزیت و خوبی دارد که وارد کردن ایراد به آن بسیار سخت است. هدف از ارائه این مطلب روشن سازی استفاده از لوله پلی اتیلن است در این صورت قبل از خریداری محصول حسابی تحقیق کرده و سعی کنید بهترین و مناسب ترین لوله را برای کار خود انتخاب کنید. لوله های پلی اتیلن خاصیت ها و ویژگی های فراوانی دارد که استانداردهای قابل کنترلی داشته و از جهتی به علت وجود همپوشانی خواص در بین پلیمرهای گوناگون، چند انتخاب می تواند وجود داشته باشد.

 

در نتیجه باید با شناخت کامل موقعیت کاربری و تسلط بر خواص مختلف انواع لوله های پلاستیکی بهترین انتخاب را اگزینش کنیم. لوله پلی اتیلن را باید  در بهترین حالت و برای مناسب ترین مصرف انتخاب کنیم تا در نتیجه بالاترین بازدهی را داشته وعمرمفید کند. عیب و ایراد لوله پلی اتیلن در واقع نقاط ضعفی است که اگر آنها را شناسایی کنید می توانید برای هر کدام از آنها راه حلی پیدا کنید.

نقاط ضعف لوله پلی اتیلن چیست؟

در لوله پلی اتیلن امکان به وجود آمدن خراش یا بریدگی در سطح لوله موقع تغییر مکان دادن و جابجایی یا نصب لوله وجود دارد:

اولین ایراد وارد شده به لوله پلی اتیلن که در واقع نقطه ضعف آن محسوب می شود هنگام جابجایی لوله به وجود می آید. این امر در صورت به وجود آمدن خراش های عمیق روی سطح لوله پلی اتیلن یا بدنه ی خارجی آن و عدم توجه به نکات ایمنی موقع جابجایی لوله هاست. موارد زیادی دیده شده است که در محل پروژه چندین لوله به یک ماشینی مثل تراکتور بسته و آن ها را روی زمین خاکی یا زمین آسفالت شده می کشند که نتیجه آن به وجود آمدن خراش و خوردگی در سطح خارجی لوله می باشد. 

قدرت تحمل فشار در لوله های پلی اتیلن تک جداره بر طبق مقدار قطر لوله سنجیده می شود. اگر خراش روی لوله در حد خیلی کم به وجود بیاید در آن منطقه تحمل فشار از مقدار استاندارد کم تر خواهد بود.

در جدول مشخصات لوله پلی اتیلن موارد زیادی از جمله ضریب لوله پلی اتیلن قید شده است که در واقع این ضریب طبق استاندارد ملی کشور و همچنین استاندارد های کشور آلمان. این مشخصات در بردارنده ی ویژگی های تایید شده جهانی در جدول لوله پلی اتیلن می باشد. 

لوله پلی اتیلن در مقابل اشعه ماوراء بنفش نیاز به حفاظت دارد

از ابتدا لوله های پلی اتیلن در برابر اشعه ماوراء بنفش یا همان اشعه یو وی دچار ضعف بوده که امروزه جهت رفع این مشکل و همچنین مقاوم سازی یا مشکی کردن لوله تولید شده از مستربچ های ویژه ی لوله استفاده کنیم که مواد ضد آنتی یو وی دارد. 

 

کم شدن مقاومت لوله پلی اتیلن در گذر زمان و تشدید آن با بالا رفتن درجه حرارت

طول عمر لوله پلی اتیلن رابطه ای مستقیم بین فشار داخلی وارد شده به لوله و همچنین دمای سیال دارد، عمر این لوله ها چیزی حدود صد سال سنجیده شده است در صورتی که دمای سیال بیست درجه باشد زیرا دمای محیط تاثیر بسزایی روی عمر لوله دارد. لوله های پلی اتیلن در دماهای خیلی گرم تا حتی آب و هوای خیلی سرد بسیار مقاوم بوده و هیچ آسیبی به آن ها وارد نمی شود. 

 

لوله پلی اتیلن در برابر مکش و فضاهای خالی دچار ضعف می شود:

لوله های پلی اتیلن تک جداره و همچنین لایه های درونی لوله های دوجداره بر اثر ایجاد شدن فضاهای خالی و مکش شکل خاصی پیدا کرده و در مقابل فشاری که باید در مقابل مکش تحمل کند مقاوم است، زیرا هوا یک سیال متغیر می باشد در این صورت لوله پلی اتیلن تحت تاثیر این فشار قرار خواهد گرفت. 

مروری بر مطالب فوق 

برای بیان چکیده ای از معایب لوله های پلی اتیلن به موارد زیر اشاره می کنیم: 

– نیاز به حفاظت در برابر تاثیر سوء اشعه ماوراء بنفش – ضعف در مقابل مکش ایجاد شده در لوله – تاثیر سوء مواد نفتی و برخی از مواد شیمیائی از جمله الکلها ، هالوژنها و آروماتیکها بر روی این لوله ها – عدم امکان ردیابی لوله های دفن شده در ترانشه با فلزیاب – امکان به وجود آمدن خراش و بریدگی در سطح لوله های پلی اتیلن- لایه لایه شدن در اثر انتقال آب های حاوی کلر و کم شدن طول عمر لوله ها- لوله های پلی اتیلن  در برابر بعضی از مواد نفتی استقامت ندارند و جهت انتقال بنزین و گازوئیل و نفت توصیه نمی  شوند. مجموعه آهن آنلاین آرسیس فولاد ارائه دهنده انواع لوله پلی اتیلن در ابعاد گوناگون می باشد و همچنین جهت کسب مشاوره رایگان از کارشناسان خبره ی آهن آنلاین آرسیس فولاد و کسب اطلاعات درباره معایب و مزایای استفاده از لوله پلی اتیلن  یا حتی در موارد دیگر مثلا یادگیری در مورد نبشی و ناودانی با ما در ارتباط باشید . 

تلفن دفتر تهران 54774

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *