نبشی در بازار ایران

نبشی ها از پرمصرف ترین مقاطع فولادی مورد استفاده در بازار ایران و جهان می باشند. از نبشی ها در کاربردهای مختلفی در صنعت و به ویژه ساختمان استفاده می شود. انواع مختلفی از نبشی ها وجود دارند که هر یک در شرایط ویژه ای مورد استفاده قرار می گیرند. نبشی در بازار ایران توسط دو روش مختلف تولید می شود که در ادامه به طور کامل به آن پرداخته شده است.

نبشی چیست؟

نبشی یکی از مقاطع فلزی است که دارای دو ضلع عمود بر یکدیگر می باشد و استفاده فراوانی از آن در ساختمان سازی می شود. این مقطع در دسته پروفیل های باز قرار می گیرد و در دو نوع نبشی بال مساوی و نبشی بال نامساوی وجود دارد. نبشی بال مساوی که همانطور که از نامش پیداست دارای اضلاع برابر می باشد بیشتر تولید شده و استفاده بیشتری دارد و اما در مواردی نیز نیاز است تا از نبشی های بال نامساوی که اضلاعی با ابعاد متفاوت دارند استفاده کرد.

نبشی ها دارای دو ویژگی اندازه بال ها و ضخامت می باشند و معمولا نبشی ها را توسط این دو مشخصه شناسایی می کنند. برای نشان دادن نبشی ها در نقشه از حرف L استفاده کرده و اعدادی را که نشان دهنده ابعاد اضلاع نبشی می باشد در جلوی آن قرار می دهند.

نبشی در بازار ایران

نبشی ها را به وسیله دو روش مختلف تولید کرده و روانه بازار می کنند. این دو روش عبارتند از: روش فابریک و روش پرسی.

روش فابریک به این صورت است که از همان ابتدا قالب به صورت نبشی بوده و مقطع به شکل نبشی از خط تولید خارج می شود. به این صورت که در ابتدا شمش های فولادی را درون کوره های مخصوص با حرارت بالا قرار می دهند و پس از آن، آنها را از قفسه های نورد ابتدایی عبور داده تا بتوانند طول نبشی ها را تنظیم کنند. پس از آن نیاز است تا نبشی ها را از قفسه های نورد میانی و انتهایی عبور دهند تا پروفیل به شکل نبشی خارج شود.

اما تولید نبشی به شیوه پرسی متفاوت است و در آن ابتدا ورق های فلزی را از وسط نصف کرده و سپس توسط دستگاه های برش مخصوص آنها را برشکاری کرده و به شکل نبشی در می آورند.

قیمت نبشی در بازار ایران

قیمت نبشی در بازار ایران نیز مانند دیگر مقاطع فولادی تحت تاثیر قیمت جهانی آهن و نوسانات دلار و ارز می باشد. پس از وزن کردن نبشی توسط فرمول ویژه ای که دارد و استفاده از قیمت واحد آهن می توان قیمت نبشی را محاسبه کرد. شما می توانید برای اطلاع از قیمت نبشی، قیمت ناودانی و محصولات دیگر با کارشناسان آرسیس فولاد تماس حاصل فرمایید.

همچنین بخوانید:

تولید کنندگان نبشی سایز بزرگ

قیمت نبشی سایز بزرگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *