کاربرد ورق پانچ شده

کاربرد ورق پانچ شده در پروژه های مختلف صنعتی و ساختمانی می باشد. این نوع ورق جنبه تزئیناتی نیز دارد و از آن در انواع دکوراسیون ها نیز استفاده می کنند. پانچ کردن به معنای ایجاد سوراخ در ورق ها می باشد که توسط دستگاه های مخصوص انجام می گیرد و در طرح حای مختلفی ایجاد می گردد. ورق‌های پانچ شده در انواع مختلفی وجود دارند که هر یک در مورد خاصی به مصرف می رسد. در ادامه به معرفی و کاربرد ورق‌پانچ‌شده می پردازیم.

معرفی ورق پانچ شده

یکی از محصولات ورق فولادی در بازار ورق‌‌پانچ‌شده می باشد که از محبوبیت و کاربرد بالایی برخوردار است. این ورق ها دارای سوراخ هایی با اندازه و طرح های مختلف می باشند و ضخامت آنها نیز از کم تا زیاد متغیر است. ورق های مختلف در جنس های مختلفی وجود دارند که می توان در تمامی آن ها سوراخ ایجاد کرد و به ورق‌پانچ‌شده تبدیل کرد. از جمله این ورق ها می توان به ورق پانچ استیل و ورق پانچ آلومینیومی نام برد که برای هر یک کاربرد ویژه ای در نظر گرفته شده است.

نحوه پانچ کردن ورق ها

در گذشته جهت سوراخ کردن ورق ها از ابزارهای دستی استفاده می شد که هم زمان زیادی صرف پانچ‌کردن می شد و هم اینکه اندازه و طرح سوراخ ها دقیق در نمی آمد. امروزه برای پانچ کردن از دستگاه های پیشرفته کامپیوتری که CNC نام دارد استفاده می کنند. CNC کوتاه شده عبارت Control Numerical Computer می باشد که به معنای کنترل عددی کامپیوتر است.

برای پانچ‌کردن‌ورق‌ها، در ابتدا بسته به ضخامت و نوع ورق، ورق را تحت فشار دستگاه پانچ قرار می دهند. این فشار باعث به وجود آمدن حفره هایی در سطح ورق می گردد که در نهایت ورق‌پانچ‌شده تشکیل می شود.

انواع ورق‌ پانچ شده

عمل پانچ کردن  را برای ورق های با جنس های مختلف استفاده می کنند که در نهایت باعث به وجود آمدن انواع ورق های پانچ شده می گردد. انواع مختلف ورق های پانچ شده که از هر یک در کاربرد مختلفی استفاده می شود عبارتند از: ورق‌پانچ‌شده استیل، ورق‌پانچ‌شده آلومینیوم، ورق‌پانچ‌شده سیاه، ورق‌پانچ‌شده روغنی، ورق‌پانچ‌شده مسی، ورق‌پانچ‌شده کامپوزیت، ورق‌پانچ‌شده رنگی و …

کاربرد ورق پانچ شده

کاربرد ورق‌پانچ‌شده شامل کاربردهای مختلف صنعتی و ساختمانی می باشد. در زیرر به تعدادی از کاربرد ورق‌پانچ‌شده اشاره شده است:

  • استفاده از ورق های‌پانچ شده در اتاق آسانسور
  • استفاده در ایستگاه های اتوبوس
  • ساختن حفاظ های مختلف برای اماکن ورزشی، نظامی و زندان ها
  • ساختن حفاظ برای دکل های مخابراتی
  • استفاده در قطعات مختلف لوازم خانگی
  • پروژه های مختلف ساختمانی، صنعتی، کشاورزی و بهداشتی
  • پروژه های پتروشیمی
  • درب پارکینگ ها
  • حفاظ هواکش برای موتورخانه ها

شما می توانید برای اطلاع از قیمت ورق فلزی، قیمت نبشی و محصولات دیگر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *