در صنایع فولاد ورق های مختلفی از قبیل ورق های سیاه، ورق های روغنی، ورق های گالوالوم و … وجود دارند که هر یک دارای ویژگی های ساختاری و کاربردی متفاوتی می باشند.

با استفاده از آلیاژهای مختلف می توان محصولاتی با ویژگی های منحصر به فرد را تولید کرد. ورق گالوالوم یکی از انواع ورق هایی است که در آن از آلیاژهای روی و آلومینیوم استفاده شده است و ویژگی هایی مانند مقاومت در مقابل خوردگی و استحکام بالا را به آن داده است.

در این مقاله توضیحات جامعی در رابطه با ورق گالوالوم و ویژگی ها و کاربردهایی که دارد ارائه شده است.

ورق گالوالوم چیست؟

فرآیندی به نام hot-dip وجود دارد که در آن فولاد در حمامی از روی مذاب قرار می گیرد و به عبارتی گالوانیزه می شود. برای تولید ورق گالوالوم نیز پوششی از روی و آلومینیوم بر روی ورق ایجاد می گردد.

علاوه بر این ها میزان بسیار کمی از فلز سیلیکون نیز در این نوع ورق وجود دارد که سبب چسبندگی پوشش گالوالوم به ورق می گردد. وجود سیلیکون باعث می شود تا ورق خاصیت انعطاف پذیری و خم شدگی بیشتری داشته باشد.

روش تولید ورق آلوزینک یا گالوالوم

به علت استفاده از آلیاژهای آلومینیوم و روی یا زینک در این نوع ورق، به آن ورق آلوزینک نیز گفته می شود. فلز روی به علت خاصیت الکتروشیمیایی که دارد می تواند از خورده شدن فولاد جلوگیری کرده و در واقع به عنوان یک فدا شونده عمل می کند.

آلومینیوم نیز این ویژگی را دوچندان کرده و باعث می شود ورق در مقابل خوردگی مقاومت بسیار بالایی داشته باشد. همچنین وجود آلومینیوم باعث می شود تا ورق در مقابل ساییدگی و خراش مقاومت بالایی از خود نشان دهد.
سیلیکونی که در این ورق استفاده می شود علاوه بر چسبندگی که در پوشش ایجاد می کند سبب می شود تا رنگ پذیری این ورق عالی باشد و فرم پذیری آن به صورت یکنواخت درآید.

مزایا و کاربرد ورق گالوالوم

از مزایای این ورق می توان به وزن سبک و مقاومت بالا در مقابل خوردگی، دوام و طول عمر بالا و انعطاف پذیری عالی اشاره کرد.

این ورق نسبت به ورق گالوانیزه مقاومت بالاتری در برابر خوردگی دارد و در شرایط آب و هوایی مرطوب و یا اسیدی بسیار بهتر عمل می کند.
از این نوع ورق در ساخت انواع آبگرمکن، اجاق گاز، اگزوز اتومبیل، ساختمان سازی، ساخت کابینت، ساخت انواع تابلوهای برق، ساخت یخچال، انواع پروفیل های درب و پنجره و … نام برد. شما می توانید برای اطلاع از قیمت نبشی، قیمت ناودانی، قیمت ورق فلزی و محصولات دیگر با کارشناسان آرسیس فولاد تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *