هر آنچه در مورد ناودانی باید بدانید

ناودانی یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد در ساختمان سازی می باشد که در اندازه ها و ابعاد مختلفی تولید می گردد و به مصارف گوناگونی می رسد. ناودانی ها در دسته پروفیل های باز قرار می گیرند و از یک جان و دو بال تشکیل می شوند. انواع مختلفی از ناودانی ها وجود دارد که در ادامه به آنها پرداخته شده است. همچنین این پروفیل ها روش های تولید متفاوتی را دارند. در ادامه هر آنچه در مورد ناودانی باید بدانید گفته شده است.

هر آنچه در مورد ناودانی باید بدانید

ناودانی ها مقاطعی می باشند که از شمش های فولادی کربنی ساخته می شوند و دارای شکل ظاهری U مانند می باشند. ناودانی از یک جان که به صورت افقی قرار دارد و دو بال که عمود بر جان هستند تشکیل شده است. روش های تولید ناودانی به دو صورت فابریک و پرسی می باشد. در روش فابریک ناودانی از همان ابتدای فرایند تولید به صورت ناودانی از خط تولید خارج می گردد در صورتی که در تولید ناودانی پرسی باید ورق ها برش داده شوند و سپس توسط پرس کاری به شکل ناودانی در آیند.

انواع ناودانی

اگر تمایل دارید از هر آنچه در مورد ناودانی باید بدانید آگاهی داشته باشید باید با انواع مختلف آن نیز آشنا شوید. ناودانی ها را در دو دسته ساده و مشبک تقسیم بندی می کنند. ناودانی های آلومینیومی و استیلی نیز در دسته بندی دیگری قرار می گیرند. ناودانی های ساده را در طراحی کولر به کار می برند و از ناودانی های مشبک در قفسه بندی ها و ساختمان های سبک استفاده می شود. به علت استحکام و دوام بالای ناودانی آلومینیومی آن را در نمای ساختمان، ساخت درب و پنجره، قالب های فلزی و کفی کامیون به کار می برند. ناودانی های استیل نیز به علت خواص ویژه ای که دارند در مواردی که رطوبت و مواد شیمیایی وجود داشته باشد استفاده می کنند.

اندازه های مختلف ناودانی

ناودانی را با توجه به نوع مصرفی که دارند در سایزها و ابعاد مختلفی تولید می کنند. سایزهای معمول ناودانی ها اندازه های 8، 10، 12، 14 و 16 می باشد. ارتفاع ناودانی ها نیز از 30 سانتی متر تا 400 میلی متر می باشد.

ناودانی سبک و سنگین

برای این که بتوانید ناودانی را با آگاهی بیشتری بخرید باید بدانید که ناودانی ها در دو دسته ناودانی سبک و سنگین قرار می گیرند. وزن ناودانی های سبک کمتر از وزن در نظر گرفته شده برای آنها در جدول اشتال می باشد و به همین دلیل از قیمت پایین تری برخوردار هستند. اما ناودانی های سنگین دارای وزنی دقیقا مشابه با جدول اشتال می باشند و قیمت گران تری خواهند داشت. در کشور ما بیشتر به تولید ناودانی های سبک پرداخته می شود و این محصول از محبوبیت بیشتری نسبت به ناودانی سنگین برخوردار است. شما می توانید برای اطلاع از قیمت ناودانی، قیمت نبشی و محصولات دیگر با کارشناسان آرسیس فولاد تماس بگیرید.

همچنین بخوانید:

ناودانی گالوانیزه

معرفی ناودانی سبک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *