نبشی لقمه

نبشی ها از پروفیل های پر استفاده در صنعت و ساختمان می باشند که در دسته پروفیل های باز قرار می گیرند. نبشی ها را به علت کاربرد گسترده ای که دارند در انواع مختلفی تولید می کنند. برای تولید نبشی ها آنها را در انواع شاخه ای و لقمه تولید می کنند. در این مطلب توضیحاتی در رابطه ها با نبشی ها و انواع آنها و همچنین نبشی لقمه ارائه شده است.

تعریف نبشی

نبشی یکی از مقاطع مهم در ساختمان سازی می باشد که از دو ضلع عمود بر هم تشکیل شده است. به اضلاع نبشی بال گفته می شود و نبشی ها را در دو نوع بال مساوی و بال نامساوی تولید می کنند. استفاده از نبشی های بال مساوی که دارای اضلاع برابر می باشند استفاده بیشتری دارد اما گاهی به نبشی هاییی با اضلاع غیر مساوی نیز پیدا می شود که در این مواقع باید از نبشی های بال نامساوی استفاده کنند.

دو مشخصه اصلی نبشی ها اندازه بال ها و ضخامت آنها می باشد. در انواع نقشه ها برای نمایش دادن نبشی از حرف L استفاده می کنند که در جلوی آن عددی را قرار می دهند که نشان دهنده اندازه بال نبشی می باشد. روش های مختلفی را در تولید نبشی  به کار می گیرند که در ادامه به آنها پرداخته شده است.

روش های تولید نبشی

برای تولید نبشی های مختلف از دو روش فابریک و پرسی استفاده می کنند. در روش فابریک نیاز است تا شمش های فولادی را وارد کوره های مخصوص کرده و از قفسه های نورد ابتدایی عبور دهند تا طول نبشی را تنظیم کنند. پس از عبور از قفسه های میانی و انتهایی نبشی نهایی که نبشی فابریک نام دارد حاصل می شود. در تولید نبشی به شیوه پرسی نیز ورق ها را از وسط خم نموده و با استفاده از دستگاه های برش مخصوص شکل نبشی را ایجاد می کنند. نبشی های حاصل نبشی پرسی نام دارند.

نبشی لقمه چیست؟

از نبشی ها در کاربردهای مختلفی مانند ساخت خرپا، اتصالات پل ها به ستون ها، دکل های انتقال نیرو، ساخت انواع قاب های فلزی به کار رفته در تجهیزات صنعتی مختلف و … استفاده می کنند. بر اساس طرحی که مهندسان در رابطه با ساخت نبشی ارائه می دهند، آنها را به صورت شاخه ای و یا لقمه تولید می کنند. نبشی لقمه در واقع همان نبشی خرد شده می باشد که از آن در ساخت برخی سازه ها استفاده می شود. به عنوان مثال در ساخت آسانسورها نمی توان از نبشی های شاخه ای استفاده کرد و نیاز است تا در تولید آسانسور از نبشی های لقمه که اندازه ای کوچکتر از نبشی شاخه ای دارند استفاده نمود. شما می توانید برای اطلاع از قیمت و نحوه فروش نبشی، قیمت و نحوه فروش ناودانی، فروش ورق فلزی و محصولات دیگر با کارشناسان آرسیس فولاد تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *